Klikněte pro hledání

Kola

Jak bezpečně z kopce, radí král adrenalinového fourcrossu Slavík

Sdílet

Sjíždění kopců na horském kole může být ideální formou odpočinku s tím správným návalem adrenalinu. Je ovšem nutné dbát na bezpečnost a dodržovat několik klíčových prvků, ať se z jízdy nestane noční můra. Tomáš Slavík, hvězda světového fourcrossu a městských sjezdů, se proto spojil s Horskou službou a ukazuje, na co dávat pozor a jak se na jízdu správně připravit. Jemu můžete věřit, podívejte se i na videjko…

Nesprávné (nebo nedostatečné) vybavení a trasa nad rámec schopností jezdce. To jsou jedny z nejčastějších důvodů, proč do bikeparků vyjíždějí záchranáři Horské služby, aby pomáhali při nehodách. Přitom stačí dodržovat několik pravidel, které před možnou tragédií chrání i profesionály.

Video je tady: https://www.redbull.com/cz-cs/videos/preziti-tomas-slavik

  1. Odpovídající vybavení

Naprostým základem je ochrana hlavy a exponovaných částí těla, typicky kolen, loktů i páteře. Nikdo by proto na lesní traily (ani silnice) neměl vyjíždět bez helmy, ať už „kokosky“ nebo integrálky. Součástí by měly být také doplňkové chrániče a od věci rozhodně nejsou ani kvalitní rukavice.

2. Kontrola kola

Před každou jízdou se silně doporučuje prohlédnout kolo, respektive otestovat brzdy, zdvih vidlice i nahuštění pneumatik. Celá kontrola zabere jen pár vteřin, ale může být naprosto zásadní při ochraně zdraví. Nejen vašeho, ale i dalších jezdců, kteří s vámi traily sjíždí.

3. Trasa odpovídající jezdeckým schopnostem

Může to být složité. Obzvlášť v situaci, kdy ostatní jezdci sjíždí čím dál náročnější trasy a vy jste stále na té samé. Ale vždy je nutné mít realistický pohled a nehrnout se na černé, když podvědomě tušíte, že jsou nad vaše schopnosti. U všech skoků, zatáček a terénů obecně musíte mít jistotu, že je zvládnete.

4. Rozcvička

Banální, ale mnohdy velmi důležitá záležitost. Rozcvičkou začínají všichni profesionálové. A moc dobře ví proč – zahřejí si klouby, protáhnou nohy a ruce a rozhýbou záda. Navíc není třeba cvičit dlouze, stačí jen pár minut.

5. Nejezdit sám

To, že se na kopce vydáte s partou kamarádů, má hned několik výhod. Nejen, že si budete mít s kým povídat a probírat jednotlivé úseky, ale také mohou být spolujezdci neocenitelnou pomocí, pokud se přihodí nějaká nehoda. Ať už technická na kole nebo během pádu.

6. Počkat na parťáky

Není třeba čekat každých deset metrů, ale na bodech, které mohou být rizikové. Díky tomu můžete včas zareagovat na případný malér vašeho kamaráda nebo mu dodat podporu během jízdy.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *