Klikněte pro hledání

Běhy

Krutá běžecká bitva 7 pohoří… Na Smrku jako u Tobruku

Sdílet

Brutální tropy padly na Česko, ale závodní euforii nespálily, bylo z čeho vybírat. V Jizerských horách se jela třeba bike verze Boboloppetu. Anebo se běžel druhý díl seriálu 7 pohoří. Ten se změnil v pravou torturu, podobné legendární pouštní bitvě u Tobruku, však čtěte…

V krutém vedru s teploměrem na pětatřicítce vyrazilo až po jedenácté po už rozpálené polní cestě téměř dvě stovky běžců. Sedm desítek statečných s výzvou čísla 27 (km s převýšením je 1300 metrům…) začalo hnedle stoupat pár kilometrů na Smrk (1124 metrů nad mořem). Následoval velmi těžký prudký seběh úzkým korytem, pak znovu nahoru. Aby to nebylo málo, i v lese moc chládku nezůstalo a řádila tu hejna much a komárů. Až po víc než polovině se profil trochu „rozběhl“.

Na špici se dlouho držela trojice spolupracujících mužů, kteří se dokonce dělili i o jednu společnou láhev s pitím navíc. Přestože pořadatelé stihli ještě narychlo přidat třetí občerstvovačku.

„Rozbíhal jsem se pozvolna, občas mi odskočili, ale držel jsem se. Ve druhé půlce jsem na ně ale už neměl, hlídal jsem si svoje, ale i tak to bylo do cíle hodně těžký,“ komentoval vývoj Tomáš Hak, vítěz prvního letošního závodu 7 pohoří v Orlických horách. Čtyřicátník z Vítězné u Dvora Králové skončil třetí se ztrátou sedmi minut. Problémy se stehenními svaly vyřešil s předstihem tejpy a poctivě se zavodňoval, dva dny před startem polkl po šesti litrech Magnesie!

Vyhrál 23letý mladík Jiří Charbuský (za úžasných 2:30), který má podle svých záznamů na Stravě maximálku 198 a třeba před dvěma lety běžel Benátský maraton za 2:57. Druhý necelé dvě minuty za ním nedávný reprezentační biatlonista, stejně starý Lukáš Kristejn. Za těmi zůstala už díra, ještě čtvrtý Leoš Mastník už nabral třináct minut na Haka.

Pak už na dohled za ním přibyla do cíle za 2:52 „domácí“ Zuzana Kocumová. „Takhle špatné pocity při běhu jsem snad nikdy neměla,“ říkala ještě večer velezkušená 42letá vševytrvalkyně, bývalá juniorská mistryně světa v běhu na lyžích, později i světová šampionka v kvadriatlonu nebo Spartan Race. A to už měla za sebou dvě koupele v chladných horských potocích.

„Pořád jsem přemýšlela, jestli jsem na tom tak špatně, nebo je to vinou vedra. Po seběhu mi vytrvrdly nohy jako snad nikdy, nemohla jsem se už rozběhnout ani po rovině. Ale postupně jsem si všímala, že chcípali všichni. Přesto ten poslední výběh po louce se sluncem v zádech, to byl opravdu extrém…“ Zdeněk Beck, padesátník, který zvládl minulý víkend náročný a rychlý Brdský půlmaraton TRC, měl podobné pocity. Tady doběhl dvanáctý.

Také Kocumová minulý víkend absolvovala spartanský double v ukrajinském Kyjevě (21 + 11 km). „Letos překvapivě po lyžích, i když jsem najezdila hodně, nejsem tak dobře připravená. Protože chyběly závody a vůbec máme narušený rytmus, to cítím na lidech kolem sebe,“ dodala liberecká radní.

Severní stranu Jizerských hor nemá tolik proběhanou, jen lehce nachozenou se synkem v krosně. „Singltreky jsou tady nádherný, naštěstí jsme skoro nikoho nepotkaly, když jsme je křižovaly. Vím, že tratě staví Horská služba, která nás zavede do hezkých míst, takže to byla moje motivace.“ Plán osvěžení při probíhání potoky nevyšel, nebyla voda… A tak ji zachránila půllitrovka vody v pase. „Bylo to i na dvě, ale druhou jsem doma nenašla,“ smála se už smířlivě.

Druhá byla Linda Mrázková z Děčína (3:11) a třetí Helena Daďourková (3:14) z Liberce.

Kratší šestnáctku vyhráli Jaromír Švihovský (1:26) před rodinným klanem tří Moravíků, mezi ženami Kateřina Strnadová (1:37). Dámskou devítku Kari Traa Run ovládla Monika Hlaváčová (56:36).

Tentokrát tedy může platit spíše: Neudělal chybu, kdo tu nebyl. Ale ne, i takovýto výkon a zážitek silně podpoří váš morál pro příště. Když jste zvládli tohle, už jen málokde vytrpíte víc. Dva menší zdravotní problémy pořadatelé zvládli.

Těšíme se do Beskyd na 17. července, snad tam bude příjemněji.

Kompletní výsledky najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *