Klikněte pro hledání

Cesty

Už brzy! Jak se rakouské Tyrolsko chystá na letní sezonu

Sdílet

Žádné omezení netrvá věčně. Už 19. května se v rámci celorakouského uvolnění chystá otevřít brány turistům také Tyrolsko, jedna z nejatraktivnějších alpských zemí. „Situace je stabilní, zdravotní a bezpečnostní rizika jsou pro nás prioritou, chceme opět přivítat hosty a obnovit turistickou sezonu,“ prohlásil Günther Platter, zemský hejtman. Tyrolsko je pro Rakousko nejdůležitějším turistickým brandem, stojí dokonce výš než Vídeň. Co vás tedy – tady a teď – čeká?

Než Evropská unie vyřeší sjednocenou podobu zeleného pasu, bude pro příjezd bude zajisté nutný doklad buď o prodělané nemoci covid-19, čerstvý test anebo potvrzené očkování (detailní informace najdete na www.welcome.tirol). Jednotlivé destinace, ale i lanovky, hotely nebo restaurace jen mírně poupravují prověřené bezpečnostní prvky včetně rozsáhlé testovací kapacity. Měly je připraveny už loni v létě, ale příliš je nevyužili v zimě, kdy byla země povětšinou otevřena pouze domácím. Řada hotelů nabízí i „safe house“, pokoje jako alternativu pro náhle pozitivní hosty.

Pětidenní rodinný trek, kozorožci a bike parky

Jako motivace či cíle výprav v Tyrolsku může posloužit řada novinek. Tak třeba KAT Walk Family je první zážitkový rodinný trek v Kitzbühelských Alpách, 76 km dlouhá trasa s noclehy na horských boudách. Podle situace si ji můžete i zkrátit a nechat si převézt batožinu do další zastávky. Ve Wildschönau-Oberau vyrostl nový zábavní park, kde vás přivítá desetimetrový drak s horskou dráhou. V St. Leonhardu v Pitztalle otevřeli centrum kozorožců, které stojí za to vidět.  Na větší sporťáky čeká nová feráta na Seefelder Spitze dlouhá téměř 500 metrů s obtížností C/D.

Bikeři vědí, že nejrozsáhlejším rakouským regionem jsou Kitzbühelské Alpy s 80 km trailů, 9 lanovkami a 7 horami, které zahrnují i proslulou oblast Saalbach/Hinterglemm/Leogang. Najdete zde i mnoho značených tras, vhodných hlavně pro gravely. A využít můžete i elektrokola z rozsáhlé sítě zdejších půjčoven. Ve Feierbrunnu najdete u dolní stanice Streuböden nový dětský bike park. Lanovky tu otvírají postupně Leogang 8. 5., Feierbrunn 13. a Saalbach 21. V Katzenkopf v Leutasch mají nový bike park, vhodný i pro celé rodiny. V Söldenu otevřela bike šampionka Laura Stiggerová svoji OLM Volle Line, to je skutečná výzva, postavil ji proslulý stavitel trailů Glen Jacobs.

Ještě pro zajímavost přidáváme pár tipů na nové možnosti ubytování. Jufa hotel ve Wipptalu prošel kompletní rekonstrukcí a láká na Tunnel Worlds. Provoz obnovuje i rekonstruovaný designový hotel s vlastními lázněmi Ullrhaus v St. Anton am Arlberg. Ve Feierbrunnu se otvírají nové čtyřhvězdičkové apartmány All-Suite. Soukromí i luxus najdete i v chalátech Maraisteinerhofu. Nejvyšší třídu komfortu poskytne i proslulý secesní Erika hotel v Kitzbühelu. Požadavky opačného spektra splní nový kemp v Scheffau pod Wilder Kaiser.

Otevřená příroda, udržitelnost i letní lyžovačka

Touha svobodně cestovat na více dní stoupá, ať už z Rakouska a sousedního Německa či Švýcarska, ale i Česka a dalších zemí, jezdí sem už hodně návštěvníků i z arabských zemí. Tyrolsko zvláště teď nabízí množství outdoorových aktivit v otevřené přírodě s omezením kontaktů mezi více lidmi. Objevují se i programy změřené na postcovidové terapie.

Očekává se, že se zvýší individuální automobilová doprava na úkor dříve rozšířených hromadných zájezdů. „Proto myslíme i na vlaky (více na www.winterrail.eu), s nimiž je snadné se k nám dostat, a místní veřejnou dopravu. Už od loňské zimy jezdí třeba vlaková linka Nightjet z Amsterdamu,“ nabízí Elisabeth Gistlerová, mezinárodní manažerka hotelů Sacher. Místním hoteliérům se povětšinou podařilo přežít i díky tomu, že dostali vykompenzováno až 70% loňských ztrát.

Udržitelnost cestovního ruchu je zde stále důležitějším tématem. „Bedlivě sledujeme uhlíkovou stopu všech aktivit, z nichž nejvyšší má vždy poslední míle na cestě do hotelu. Proto jsme se zasadili o přerušení domácích leteckých linek, snažíme se tak lépe plánovat naše nabídky a přesunuli jsme sídlo společnosti poblíž Innsbrucku,“ přidává Ambros Gasser, výkonný ředitel ASI-Reisen, která se zaměřuje na dobrodružné cestování. „Orientujeme se na lokální produkci, a proto zveřejňujeme, kolik ceny zájezdu jde zpět do regionálních zdrojů. Tak získá turismus větší smysl pro celou společnost, nejen ty, kteří cestují,“ dodává.

K dispozici je širší nabídka kyvadlové dopravy z nádraží (www.bahnhofshuttle.tirol ), anebo sdílení automobilů na elektrický pohon.  Díky kartám hosta bývá místní doprava téměř všude zdarma a získáte slevy i na další atrakce včetně lanovek nebo bazénů. Rozšířenou nabídku mají v Ötztale, Imstu nebo Itteru.

Odborníci z oblasti cestovního ruchu očekávají rychlé obnovení poptávky, i když se podle aktuálních výzkumů zvýšila míra úspor v Rakousku o 14% a v Německu o 17%. „Nadcházející měsíce vidíme už optimisticky,“ těší se Florian Phelps, ředitel Tirol Werbung. Dokonce věří i v obnovení fenoménu apres-ski barů už v příští zimě. Ostatně po mimořádné zimě půjde na ledovcích lyžovat i přes léto. Hintertux je otevřený celý rok. Stubai zavírá jen v květnu, Pitztal do začátku června. A možná už koncem září bude zase zima. „Očekáváme, že se vrátí lidé, kteří tuto zimu nemohli lyžovat,“ věří Holger Gassler z Tirol Tourist Board.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *