Klikněte pro hledání

Běhy

Rozběhané Brdy… teď je tu příští sobotu Krosový pohár a po celý květen Zahořanská desítka

Sdílet

Brdské lesy a kopečky zůstávají běžecky zaslíbenou lokalitou a to i díky pořádání závodů v zakázaných časech. Na prvního máje vyběhla aspoň virtuálně, zato na celý měsíc, Zahořanská desítka u Mníšku pod Brdy. Na státní svátek v sobotu 8. května se chystá zahájit z řevnického Lesního divadla Krosový pohár.

Pojem „vesnický fotbal“ je už léta fenoménem, teď přibývá i „vesnický běh“. Především pro vlastní radost a na pohodu si ho organizují v Zahořanech místní nadšenci. Epicentrem je místní hospoda, zde U Pepíčka. Přespolní najdou informace na obecním webu hnedle vedle Májové pobožnosti u kapličky a nových jízdních řádů autobusů.

„Začali jsme předloni, my, co tady rádi běháme. Ale už loni jsme se museli spokojit s virtuální verzí,“ říká David Horyna z SK Zahořany. „Dáváme ji i letos, běžet můžete po celý měsíc. Okruh je moc pěkný, všichni, kdo ho proběhli, si pochvalují. Většina vede po lesních cestách, vyběhne se na kopec Pleš, okolo památníku svatého Václava, na desítku slušné převýšení 250 metrů. A v cíli si můžete dát pivko, hospoda má kromě pondělka otevřeno pořád.“ Dokonce sem chystá na závěr i středočeská hejtmanka Petra Pecková.

Krosový pohár zahajuje pětidílný seriál, běží se individuální časovka, tratě na výběr 15, 11 a 8 km.

Jako zážitek poznáte další kus brdské běžecké mapy. Zdejší území není příliš dotčené lidskou „civilizací“, a tudíž ani davy, velké aglomerace přece jen leží o kus dál. Navíc po letech vojenské okupace se tu otevřely zajímavé terény, houpavé, ale pořád běhavé, s půvabnými vyhlídkami do rovin pod sebou – naposledy jsme tu s nadšením referovali o Hannah Pilsen Trailu za jihozápadním okrajem Příbrami. Však se tu nedaleko zabydleli i David a Michaela Gerychovi, výteční běžci, silnou komunitu sdružuje příbramský Tri klub okolo Petra Švarce a spol., jméno si získal seriál Brdman Adventure.

Zahořanská 10 je součástí Brdského běžeckého poháru. Mohutný seriál sdružuje i letos ve svém osmém ročníku 31 závodů od šestky po maraton (TRC Praha-Dobříš). Zatím první Běh partyzánskou stezkou se v lednu rozběhl, dva následující byly zrušeny, další dva šly virtuálně. Kromě Zahořanské 10 se chystá příští sobotu Penzion cup, kdy se poběží už aspoň po dvojicích. A vyhlášení se plánuje tradičně na konec sezony do pivovaru v Podlesí.

„Měli jsme tu spoustu moc pěkných závodů a tak jsme se rozhodli je propojit, přidat lidem motivaci ve sbírání bodů a zároveň tím přinést další účastníky ostatním pořadatelům. Ukázalo se, že je zájem a pořád pokračuje, to nás moc těší, taky že se daří skoro všude dělat i dětské závody,“ říká Petr Švarc.

Takže trochu inspirace pro běžecký výlet, než nám vypukne regulérní sezona (v červnu se tady o kus dál v Kytíně chystá mj. Brdský půlmaraton TRC). Anebo až pojedete na jihozápad a budete někde hledat orientační záchytku…

Lednový Běh (brdskou) partyzánskou stezkou.
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *