Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Peggy zase jede. Korona Himálaje hrozí omrzlinami

Sdílet

Ultradržáci Peggy Marvanová a Pavel Paloncý zdraví ze sedel. V průběhu výzvy s názvem Korona Himálaje mají v plánu zdolat na silničních kolech převýšení všech čtrnácti osmitisícovek. Aktuálně jedou třetí na Passo Pordoi. Ten první Everesting (na vybraném vrcholu či stoupání nastoupáte pěšky, běžmo či na kole výšku Mt. Everestu, 8848 metrů), byl alpský Zoncolan. Všechny chtějí stihnout za 42 dní.

Prvním vrcholem, do kterého se pustili, byl věhlasný Zoncolan. „Cesta zatím byla protažená až na vrchol. I tak nás ale toto stoupání stálo hodně sil, především kvůli velké zimě,“ svěřují se. Projekt chtěli uskutečnit v období, kdy se jiné závody ruší kvůli koronavirové situaci. „Jen co se vrátíme, věříme, že budeme stát na startu nějakých našich plánovaných závodů,“ vysvětluje Peggy Marvanová, proč vystartovali teď v dubnu.

V Alpách to není takto z jara ideální vinou množství sněhu a letos je ho navíc neobyčejně mnoho. Průběh jejich výstupu je proto vskutku dramatický. “Čekali jsme, že nám počasí bude do projektu házet vidle. To bylo jasné od samého začátku. Proto ostatně máme nějakou časovou rezervu,“ upozorňuje nezdolná cyklistka. Základní myšlenka projektu byla jeden den jet Everesting a dva dny mít pauzu na přesun, regeneraci a práci. Teď už dvakrát museli čekat o den déle, protože je počasí nahoru nepustilo. „Cesta před startem druhého Everestingu na Passo di Falzarego se během noci pokryla sněhem a ledem. Do dalšího dne to ale zase odtálo,“ líčí Pavel Paloncý.

„Sledujeme počasí, objíždíme horská stoupání, která nám veřejnost vybrala v prvotním hlasování, a propočítáváme. Jsme odhodlaní a nevzdáváme to. Pravdou ale je, že takhle těžké jsme to nečekali. Ujet Everesting v zimě je mnohem náročnější než v létě. Tělo spotřebuje spoustu energie na zahřátí,“ doplňují.

Symbolika projektu Korona Himálaje s korunou Himálaje je bližší, než si původně mysleli. Riziko omrzlin i tady může být veliké, když se opakovaně v mrazu řítíte z kopce rychlostí 50 km/h a klesáte v třeba i tisíc výškových metrů. Při výjezdech a sjezdech z Passo di Falzarego proto dvojice musela dát v průběhu noci dvě rozmrazovací zastávky, než byli schopni zase sednout na kolo. “Pohybem už jsem se zahřát nedokázala, neměla jsem sílu,“ přiznává Peggy Marvanová. Naštěstí takovou zastávku pravidla umožňují. Spát je však zakázáno. 

“Dokud to půjde, jdeme do toho. Naše cesta má dobročinné i výzkumné cíle. Chceme svým výkonem poukázat na výkony dětí, které v životě bojují na maximum každý den. Jsou to neuvěřitelné příběhy, které máme za cíl podpořit. My bojovat nemusíme, ale chceme! Oni potřebují naší pomoc a my si ji pro ně přejeme. Cílem je vybrat 250.000 Kč na neurorehabilitační léčby,” vysvětlují oba.

Ve výzkumné části se jejich cesta zabývá měřením dopadu extrémního vytrvalostního výkonu na lidský metabolismus, konkrétně na hospodaření těla se sacharidy. Na svých sociálních sítích spustili první soutěž o proteinové jídlo Sens, připraveny mají i další. Více najdete na sociálních sítích Pavla (Instagram / Facebook) a Peggy (Instagram / Facebook)

Web akce: https://www.koronahimalaje.cz/

Mapa, na které je možné Peggy a Pavla sledovat: https://cs.follow.me.cz/koronahimalaje/

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *