Klikněte pro hledání

Kola

Světový pohár horských kol v Novém Městě v květnu bude. Ale nejspíš opět bez diváků

Sdílet

Stejně jako loni na podzim, stejně jako už dvakrát při biatlonu… Je velmi pravděpodobné, že tribuny při světovém poháru bikerů zůstanou v květnu v Novém Městě na Moravě vinou epidemiologické hysterie prázdné… Ani v termínu 14. – 16. května 2021 se opět neuskuteční tak, jak jsme zvyklí. Tedy s nabitými tribunami a fantastickou atmosférou. Aktuální situace ale stále není příznivá hromadným veřejným akcím, proto se spíše operuje s variantou akce uzavřené pro veřejnost. Jak pokračují přípravy a jaké jsou možné scénáře?

Předseda organizačního výboru Petr Vaněk trpělivě vysvětluje: „Situace rozhodně není jednoduchá a hlavně: téměř vůbec se nedá předvídat, jak se bude vyvíjet. V loňském roce, když se v půlce března vše zavřelo, jsme v Česku za dva měsíce již rozvolňovali. Pokud by stejný průběh nastal i letos, tak bychom dost možná mohli v květnu na Vysočině přivítat třeba alespoň omezené množství diváků. Je jasné, že plné tribuny a tradičních patnáct tisícovek diváků to tentokrát nebudou, ale i pár set fanoušků by bylo při dodržení pravidel nastavených hygienou pro sportovce i atmosféru závodu určitě lepších než loňský tichý scénář…“

S ohledem na aktuální pandemickou situaci koncem března předpokládá jeho pořadatelský tým jako nejpravděpodobnější scénář bez diváků, podobně jako na podzim 2020. „Ano, v tuhle chvíli to tak vypadá. Musíme nyní akcentovat především sportovní důležitost našeho závodu, a ta je neoddiskutovatelná. Jsme posledním závodem před uzavřením olympijské kvalifikace, řada sportovců bude časovat svoji formu na dvojblok světových pohárů Albstadt – Nové Město, aby získali potřebné body a probojovali se do Tokia. Proto chceme v prvé řadě zajistit férové sportovní klání a bezpečný průběh pro všechny zúčastněné, jakož i pro všechny obyvatele Vysočiny. Aby se nikdo necítil naší akcí omezený nebo ohrožený. Budeme dbát na splnění všech bezpečnostních opatření a počítáme také s testováním účastníků akce, aby vše proběhlo zcela hladce.“

Organizační tým ve spolupráci s UCI chystá pokyny závodním týmům k bezproblémovému květnovému příjezdu do země. V nejbližších dnech budou zveřejněny na webu mtbnmnm.cz / mtbnmnm.com.

Do úvahy pořadatelského týmu však přicházejí i další nápady: třeba bezplatný vstup do arény pro očkované, kterých by v květnu mělo být v Česku již dostatek. „Takhle letos proběhl třeba americký SuperBowl, akce pro 25 tisíc diváků mimo jiné zdarma poskytla vstupenky i naočkovaným zdravotníkům jako formu poděkování za zdravotní péči, kterou v období pandemie neúnavně poskytovali“, vysvětluje Vaněk.

I čeští zdravotníci, učitelé nebo senioři by jistě rádi využili možnost užít si po dlouhém ročním půstu sportovní akci vrcholného významu. Záležet ale bude na vývoji situace v následujících týdnech a také na stanovisku představitelů Ministerstva zdravotnictví, Kraje Vysočina i města Nové Město na Moravě, se kterými jsou pořadatelé v úzkém kontaktu. Zatím se však jedná spíše o myšlenky a naděje, jasněji bude v následujících týdnech.

Jak to vypadá s již zaplacenými vstupenkami. „Řada našich fanoušků je má zakoupené ještě na loňský rok, a ty samozřejmě zůstávají nadále v platnosti. Pokud by bylo alespoň trochu možné přizvat letos na Vysočinu obecenstvo, právě držitelům již zakoupených vstupenek bychom nabídli přednostní možnost účasti. Pokud ale bude nezbytné uspořádat akci bez diváků, platnost vstupenek samozřejmě prodloužíme do příštího roku. Máme uzavřenou smlouvu na pořádání světového poháru i v roce 2022, konkrétně v termínu 13. – 15. května, kdy snad už bude situace s nemocí covid-19 pod kontrolou a budeme moct odehrát vše tak, jak se patří pro sportovní svátek světové důležitosti,“ uzavírá své předpovědi Petr Vaněk.

Smutný biatlon 2021…
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *