Klikněte pro hledání

Kola

Čeští bikeři stoupají světovým žebříčkem UCI. Tvarůžková už je osmá!

Sdílet

Závodní aktivity (téměř) utichly. Pokud nejste zrovna příznivci virtuálů a pátráte po výsledkovém vzrušeníčku, můžete si zavděk třeba … zkoumáním žebříčků. Zajímavá čísla přináší aktuální ranking bikerů Mezinárodní cyklistické federace UCI. Čtyři čeští bikeři teď díky všem okolnostem figurují v elitní desítce!

Už v průběhu loňské sezony, která až na český kalendář proběhla vinou koronavirových opatření velmi podivně, jste mohli zaznamenat rostoucí výkonnost českých reprezentantů. Nejenom z pohledu dlouhodobě úspěšných jedinců. Mnohem povzbudivější je vytvoření početné skupiny mladých jezdců, kteří jsou schopni konkurovat světové špičce.

„Především jde o dlouhodobě kvalitní práci na úrovni klubů. Znovu opakuji, že v České republice máme jedny z nejlepších trenérů mládeže na světě, což si mnohokrát v té typicky české kritičnosti a soutěživosti jen obtížně připouštíme. Ale oni, naše kluby a zdravě zapálení a nadšení rodiče, jsou skutečně tím pilířem současných úspěchů,” oceňuje reprezentační trenér Viktor Zapletal.

“Druhým předpokladem je, že se nám díky podpoře svazu podařilo vytvořit pro ty nejtalentovanější podmínky v režimu částečně centrální přípravy, takže junioři a jezdci kategorie U23 absolvují v sezoně poměrně bohatý program závodní i tréninkový společně s reprezentačním áčkem. To je pro ně rozvíjející a umožňuje nám to rychle a přímo reagovat na všechny související tréninkové ukazatele a tím zvyšujeme výkonnost celé skupiny. Projekt Czech MTB Junior + U23 Talent bude pokračovat i v roce 2021 a předpokládáme jeho přenesení na celý další olympijský cyklus 2021 – 2024, doplňuje Zapletal.     

Na výborném osmém místě mezi ženami elite – kde vede Pauline Ferrnad Prévot, kterou zorvna nedávno porazila Jitka Čábelická – je nyní Tereza Tvarůžková, drobná bikerka týmu Expres CZ/Tufo team Kolín, která v průběhu listopadu a úvodní části sezony úspěšně bodovala v závodech kategorie C1 a C2 v Turecku. Mnohem více potěšitelná je ale výkonnost, kterou předvedla. Velmi reálně v původně běžkyni na lyžích roste další závodnice světové špičky.

V elitní světové čtyřicítce pak jsou hned další tři úspěšné české reprezentantky: 18. Jitka Čábelická (Gapp System/Kolofix), 34. Karla Štěpánová (Maloja/Pushbikers) a 36. Jana Czeczinkarová (Liv Cycling). V hodnocení států jsou české ženy na prestižním třetím místě rankingu UCI za bikovými velmocemi Francií a Švýcarskem, což je nejlepší postavení českého týmu žen v posledních třech olympijských cyklech. V ženami vysoce nastaveném standardu se pohybují i české juniorky. Aneta Novotná (Adastra Cycling) je současnou světovou dvojkou a Karolíně Bedrníkové (Expres CZ/Tufo Kolín) náleží pozice světové pětky.

Mezi muži, kterým vládne Henrique Avancini, se na devátém místě drží nejlepší český biker Ondřej Cink (Kross/Orlen. Dvojnásobný olympionik a zatím náš jediný mistr světa kategorie U23 je stabilním členem prestižní světové desítky hvězdných a velmi vyrovnaných jezdců. Odborníci hodnotí současnou první světovou patnáctku jezdců za natolik vyrovnanou, že v podstatě kdokoliv z této skupiny může vyhrát olympijský závod nebo mistrovství světa. Je to velká změna oproti předchozím olympijským obdobím, kdy světu diktovala tempo legendární trojice: Nino Schurter, Julien Absolon a Jaroslav Kulhavý.

V první světové padesátce jsou ještě další dva čeští reprezentanti: 32. Jan Vastl (Maloja/Pushbikers) a 42. Jan Škarnitzl (Cyklostar/Trek/Pirelli). Mezi národy náleží mužům páté místo na světě ve skutečně elitní společnosti: 1. Francie, 2. Švýcarsko, 3. Itálie, 4. Brazílie. V první světové čtyřicítce jsou i dva čeští junioři: 31. Václav Veverka (Cyklostar/Trek/Pirelli) a 40. Filip Konečný (Dukla Praha). Což se jeví jako velmi slibné i pro závod štafet na mistrovství světa a Evropy, kde startuje celkem šest jezdců napříč všemi kategoriemi (junior, U23, Elite) mužů a žen a vyrovnanost týmu tvoří základ úspěchu.

Kompůetní žebříčky najdete zde.

Foto: Matěj Charvát, facebook Terezy Tvarůžkové a Ondřeje Cinka

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *