Klikněte pro hledání

Lyže

Dynafit TLT8 Expedition. Vow! Rychlovka skialpovka osmé generace

Sdílet

Správný výběr skialpové boty je vzhledem k trvanlivosti i ceně velmi důležitý. V oblasti těch „rychlejších“ se dostala mezi lídry na trhu značka Dynafit. A loňský už prověřený model TLT8 Expedition CR se drží stále a právem jako její profilový a nejprodávanější.

Vyvíjí se již třicet let a tahle je osmá v řadě. Zase pokročilejší, výkonnostnější, zkrátka lepší. Oproti předchozí „sedmičce“ i bezpochyby hezčí, i proto, že barevně pasuje ke kolekci oblečení. Hlavně však stále důsledně směřující k trendu speed-mountaneering, který Dynafit tlačí.

Tedy bota na rychlý pohyb, zároveň pevně podrží ve sjezdech. Není to jen závodní skořepina, ale pro většinu skialpinistů obstojí i v tomto tempu. Zároveň ale poslouží i delší čas při túře a zvládne i sjezdování. Výborně sedí na většinu typů nohou, snadno se obsluhuje a taky atraktivně vypadá (ženská ještě líp než mužská).

Takže co všechno tahle bota umí? Lehkost při zachování pevnosti je samozřejmá, to poznáte hned po nazutí. Jen to chce napoprvé trochu trpělivosti při nalezené správného grifu „jak do ní“. Protože i po uvolnění holenního pásku, obou přezek a povytažení jazyka je to v nesprávném úhlu velmi nešetrná dřina.

Bota má v nejširším místě 103 mm. Špička Speed Nose má posunuté inzerty dopředu, čímž zajišťuje efektivnější odraz ve vázání (připravena pro všechna pinová vázání) a lepší jistotu při výstupu. Šetří 15% váhy. Pivotní bod se posunul o 4 mm dozadu. Pro agresívnější jízdu si můžete nastavit náklek z 15 na 18 stupňů.

Pak taky novou horní přezku Ultra Lock 4.0 do tří poloh: fit – povolené jsou obě přezky pro lepší nazouvání, walk – horní v poloze walk, spodní zapnutá a ski – obě zapnuté na doraz, a ještě posunutím vnitřní části se celý komín lépe zpevní. Obsluhu zmáknete pohodlně i v rukavicích.

Obě manžety jsou nastavitelné na jemné doladění přesně podle velikosti a pocitů nohy. Bota má rotaci v kloubu 60 stupňů, tím dovoluje pohyb i ve velmi strmém terénu. Delší jazyk tvoří součást celkově komfortnější vnitřní botičky CR. Ta poslouží báječně, ať už při kvapném tempu a limitní zátěži, tak při dlouhodobějším užití.

CR se dá vyjímat, ale pro zachování trvanlivosti tvarové paměti je lepší vysoušet uvnitř (Teploušem) a vyndávat jen výjimečně při velkém provlhnutí. K dispozici je i teplem tvarovatelná vložka.

Podrážka Pomoca sedí pro nasazení ultralehkých maček Dynafit Cramp-In, vyvinutými ve spolupráci se Salewou. Ta naše prošla vrcholovým testem na Kitzsteinhornu, ve sněhu, po ledu i skále. Stoupala vytrvale s nalepenými tuleními pásy, ale taky hoblovala sjezdovku v carvovém oblouku, nebo ostřejších sekaných kristiánkách, krátce i lajny v hlubším prašanu.

Nenašel jsem výhradu. Ještě váháte? Pro zajímavost: Rock point, který ji hojně prodává, prodloužil lhůtu pro výměnu vánočních dárků až do 17. 1….

Dynafit TLT8 Expedition CR

skialpová bota

materiál: Grilamid (skelet), Pomoca Climb (podrážka), Custom Ready (vnitřní botička), přezky Ultra Lock 4.0

technologie: Speed Nose, Master Step

váha: 1130 gramů (1 bota velikost 27,5, ženská má 920 g)

cena: 600 eur, v Česku okolo 15 000 Kč

mají dámskou verzi (užší tvar, světlejší barevná kombinace)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *