Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Kam na lyže? Vzhůru do Severní Makedonie nebo do Turecka!

Sdílet

V Itálii ani ve Francii lanovky a vleky nejezdí, do Rakouska a Německa nás, Čechy, už ani nechtějí pustit. Skutečně chcete přečkat zimu bez sjezdovek? Anebo si naopak přidat i zážitek poznání s vedením zkušených cestovatelů? Pak se nabízejí třeba výpravy do Popovy Šapky v Severní Makedonii nebo Erciyes v Turecku.

Zárukou je režie CK Adventura. „Žádná jiná další – rozumná, dostupná a hezká místa mě nenapadla. Kdybych si mohl sám vybrat, jel bych sem,“ říká Pedro Novotný, lyžař a vodák, šéf oblíbené cestovky, která podobně jako jiné prožívá těžké časy. Ano, ještě je tu celkem promované Bulharsko. „Ne že bych jím opovrhoval, jen zkrátka neděláme všechno,“ dodává Mr. Adventura. To spíš si „tajně“ hýčká další lyžařské výpravy do Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu.

Zní to až nečekaně a překvapivě. Makedonské středisko ve výšce nad českou Sněžkou (1780 m) s okolními hřebeny až ve 2700 metrech patří nejen k nejstarším na Balkáně, ale v Evropě vůbec. V srdci pohoří Šar Planina asi 12 km od města Tetovo se lyžuje už od roku 1947. A jistě, areál prošel nedávno další modernizací, pyšní se novou šestisedačkou, k tomu zde jezdí kabinka, další dvě sedačky a pět vleků. Tato kapacita obhospodařuje 15 sjezdových tratí všech obtížností ve výškách 1650 až 2525 metrů.

„Makedonii máme rádi a posbírali jsme v ní samé pozitivní zážitky. Vládne tam příjemná atmosféra, najdete dobrou kuchyni a příjemné lidi, skoro nepřetržitě svítí slunce. Jednoduše hodně předpokladů, aby vám bylo fajn,“ vábí Pedro Novotný.

Šest dní lyžování a dva dny na cestě vás vyjdou s polopenzí v hotelu se saunou a pojištěním na 21 990 Kč, k tomu denní skipas za 12-15 eur. „Ceny tam jsou relativně dobré, ale musíme tam letět a spojení přes Curych do Skopje se do nákladů samozřejmě promítne. Navíc chceme udržet kvalitu kompletního zájezdu,“ vysvětluje ještě.

Průvodcem bude osvědčený světoběžník, sportsman a starostlivý taťka Honza Kolanda, zvaný Tarantule, který po večerech nabídne hodně výživných historek ze svých cest po Islandu, Grónsku, Austrálii, nebo Novém Zélandu. Ještě bohatší studnicí cestovatelských vyprávěnek poskytne zajisté Jaroslav Lhota jako lídr týmu v Turecku.

Letí se do Kayseri, do Kappadokie, ke dvěma mohutným kuželům téměř čtyřtisícových sopek na náhorní planině s působivými skalními útvary. „Země tu je provrtaná jako ementál,“ říkají znalci. Však tu najdete víc jak pětatřicet podzemních měst, k tomu majestátní kláštery… Prohlídka v neobvyklém zimním termínu bude jistě stát za to i jako vítaná pauzička od lyží a přidat si k ní můžete i let balónem za východu slunce.

Lyžuje se na svazích vulkánu Erciyes Dagi (3947 m), kde vybudovali moderní skiareál s výtečným zázemím i dechberoucími výhledy. K dispozici mají 2 kabinky, 14 sedaček a 4 vleky, jezdí se po 34 pistách všeliké obtížnosti. Pětidenní skipas zahrnuje 200 jízd. Kompletní cena zájezdu činí 29 800 Kč.

Severní Makedonie nepožaduje covid testy ani nehrozí karanténou, PCR test je však nutný pro leteckou společnost, tedy pro obě cesty. Na místě ho pořídíte za cca 1200 Kč. Turecko maximálně tři dny starý negativní PCR test chce. Ten potřebný pro návrat domů vás v Kayseri vyjde na 760 Kč. V obou případech vám cestovka testování zajistí.

Vypsaný termín je zatím jeden 12.-19. 3. pro Severní Makedonii i Turecko. „V případě dalších uchazečů jsme schopni vypsat další pro šesti až šestnáctičlennou skupinu. Sníh by měl v obou místech vydržet nejmíň do konce března,“ doplňuje šéf CK Adventura. Nechceme přehánět s nejlepšími lyžařskými podmínkami na světě. Ale ve spojení s poznáváním jindy zastíněných destinací jde přece o velmi atraktivní nabídku v podivné době, která nás drtí vůkol.

A dál? Adventura má připraveny březnové lyžařské výpravy do Svaneti a pod Kazbegi v Gruzii, čeká se tu však na potvrzení podmínek otevření a fungování celé země a provozu leteckých linek. Každopádně už teď v polovině února odcestovali podle našich informací Češi do Gruzie bez jakéhokoliv omezení. Milan Wlasák, provozující tam hotel i freeridové radovánky, zásobuje celou zimu facebook doslova sněhovým obžerstvím.

„Máme nachystaný i skialpinistický program od začátečníků až po pokročilé s možnostmi až do dubna v Cavendale a na Silvrettě. Věříme, že se ho podaří odjet, jako vždy je velký zájem, už teď máme většinu míst vyprodaných,“ loučí se a těší Pedro Novotný. Naopak zrušit musel plánované čtyřdenní lyžařské zájezdy do rakouského Ski Amadé.

foto: CK Adventura

P.S.: Vzhledem k aktuální situaci se 28. 2. oba zájezdy ruší… Tak berte předchozí řádky snad jako inspiraci napřesrok…

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *