Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Jsme tu pro vás, lyžaři, vzkazuje světu Val Gardena a Alta Badia

Sdílet

Světové poháry alpských lyžařů vysílají vzkaz z Jižního Tyrolska: Jsme tady pro vás! Dvě údolí, Val Gardena a nedaleká Alta Badia, patří ke zdejším nejvyhlášenějším lyžařským regionům. To se nemění ani v letošní zimě, vrcholné závody jsou připraveny a všichni doufají v otevření areálů pro veřejnost 7. ledna 2021.

Pořadatelé z Val Gardeny museli už v listopadu, čtyřicet dní před prvním tréninkem, s lítostí oznámit: Pojede se bez diváků. Přitom v roce 1975 jich tu slavný souboj skorodomácího Gustava Thöniho s fenomenálním Švédem Ingmarem Stenmarkem sledovalo čtyřicet tisíc… Letos tedy zůstanu tribuny prázdné, ale elitní lyžaři tu už od středy vyrážejí na tréninkové jízdy.

Pojede se za přísných opatření, bez obvyklé společenské nadstavby. Členové jednotlivých skupin, závodníci či pořadatelé, ale i zástupci médií, musí předem podstoupit covid testy a napřímo se tu vůbec nepotkají. „Od jara jsme pracovali s několika scénáři. Když nemůžete přijít za námi, přijdeme my k vám. Přineseme vám parádní zážitek přímo do vašich obýváků, mnoho vzrušujících příběhů vyšleme na webu a v sociálních médiích,“ nevzdává se nezdolný organizační tým Rainera Senonera.

Čímž chce jistě připomenout svůj region a jeho pýchu do širokého povědomí fanoušků lyžování po celém světě. „My všichni tady ve Val Gardeně pracujeme pro tenhle poslední předvánoční víkend, kdy se tu ukáží nejlepší lyžaři světa v nádherné bitvě,“ dodává prezident Saslong Classic Clubu. I v těžké době má podporu obyvatel z celého údolí.

Val Gardena Seceda.

Super-G se jede v pátek 18. prosince a sjezd o den později 19. Naladit se u televize můžete i vy. A na vyhlášenou tříkilometrovou pistu (trať sjezdu měří přesně 3446 m s největším sklonem 56,9%), super-G 2365 m z výšky 2249 metrů, oba až dolů do San Cristiny ve 1410, se vydat tentokrát o pár týdnů později. Jistě to stihnete i v této zimě, včetně putování po oblíbeném okruhu Sella Ronda okolo zdejšího ikonického masivu. Anebo návštěvy vyhlášeného horského restaurantu Comici. A na příští rok 2021 už to snad do třetice konečně vyjde naživo!

Trofeje vypadají nádherně.

Jako by proslulá sjezdařská klasika ve Val Gardeně/Grödenu (používá se italské i německé jméno) po velbloudích hrbech na Saslongu, kde se skáče až osmdesát metrů daleko šest metrů nad zemí, nesla poslední dobou na svém „hrbu“ jakési prokletí. Už loni, zrovna při oslavách padesáti let od mistrovství světa na zdejších sjezdovkách, vlhká mlha pustila lyžaře na trať a závodníkům přinesla zážitek jen v pátek při super-G, kde dominoval rakouský expres Vincent Kriechmayr. Následovala sice ještě důstojná večerní párty s legendami v cílové tribuně, ale hustý déšť ráno naplnil obavy… a sobotní sjezd byl v chumelenici zrušen.

Cílový dojezd Gran Risa.

Naštěstí se loni povedl aspoň částečný double světového poháru se slalomem právě v sousední Alta Badii, který zakončilo spektakulární druhé kolo pod umělým osvětlením. Podobný model jako Val Gardena okusí protentokrát i nedaleká sjezdovka Gran Risa, kde se tu pojede obří slalom a slalom, jako světový pohár už po 35. Trofeje v podobě metafor, ztvárňujících vášeň, sport a krásu, tak připomenou třicáté výročí světového poháru na tomto svahu jen zprostředkovaně opět zásluhou televizních kamer.

Bonus navíc: Běžky v Alta Badia.

Sjezdovky se tu letos připravují poprvé pomocí udržitelných sněhových děl na vodíkový pohon, tratě upravují rolby na elektrický pohon. Ty mají nulové emise, navíc dokonce ještě lepší výkon než stroje na fosilní paliva. „Nová příprava svahů bude mít pozitivní dopad na ekologickou rovnováhu celých lyžařských oblastí. Ani v tomto nepříznivém čase se nevzdáváme a věříme v brzký návrat k normálu a pokračování zimní sezony, kdy přivítáme tisíce milovníků lyžování jako předcházející roky,“ říká Andy Varallo, předseda organizačního výboru světového poháru v Alta Badia.

Nové elektrické rolby v Alta Badia.

V lanovkách tady (stejně jako na Kronplatzu nebo Seiser Almu) bude už od zahájení provozu fungovat automatizovaný systém dezinfekce gondol, vyvinutý firmou Demaclenko, lídrem v umělém zasněžování. Testovali ho úspěšně už v létě v areálu Plose u Brixenu. Kabinka prostě jede a vyčistí se, aniž by musela zastavovat.

Členové obou jihotyrolských organizačních týmů si nenaplněná očekávání vynahradí aspoň trochu o dva měsíce později, kdy se budou jako partneři podílet na organizaci mistrovství světa v nedaleké Cortině d´Ampezzo.

Dezinfekce lanovek.
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *