Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Švýcarsko zůstává poslední lyžařskou nadějí pro vánoce

Sdílet

Covidová krize trvá, situace se vyvíjí každým dnem a platí slova klasika Woody Allena: „Každá změna je k horšímu.“ Na vánoční svátky s lyžováním v Alpách či Dolomitech můžete zapomenout v severní Itálii či Německu. Ve Francii bez lanovek. V Rakousku jen s testem a karanténou. Otevřeno zůstává Slovensko, Polsko (bez hotelů a penzionů) a od pondělí probouzí naději i Švýcarsko.

Od 14. prosince tam nebude Česko na seznamu rizikových zemí a čeští turisté tedy nebudou podléhat žádným restrikcím – ani desetidenní karanténě ani testu – po příjezdu do Švýcarska. Podle nyní platných opatření v tuzemsku bude při návratu do Česka vyžadována karanténa, případně test do 5 dnů.

„Pozor na možný mylný výklad. Pokud někdo přijede před 14. 12., bude v karanténě jen do tohoto data. To neplatí! Proto si datum příjezdu pohlídejte. Negativní test vám karanténu též nezkrátí. Do karantény se každý hlásí sám do 48 hodin od příjezdu na kantonální hygienické stanici,“ upozorňuje Alena Koukalová, ředitelka českého zastoupení Swiss tourism.

Verbier

Ta aktuálně nejpříjemnější zpráva zní: Lyžařské areály ve Švýcarsku jsou již v provozu a budou i po dobu vánočních svátků. S výjimkou jediného malého střediska (Fideriser Heuberge v Graubündenu) se počítá s provozem ve všech lyžařských střediscích Švýcarska. Postupem se někde zavřelo, ale kupříkladu kanton Graubünden s Davosem a spol. zůstal v provozu. Aktuální přehled o střediscích (celkem 232), otevřených sjezdovkách a stavu sněhové pokrývky najdete na tomto odkazu. 70 středisek má tuto platformu přímo spojenou s prodejem skipasů on-line. Některé resorty nabízejí pro vybrané produkty „Pandemieversicherung“ nebo náhradu.

Ve švýcarských dopravních prostředcích se musí nosit masky, což se vztahuje se i na lanovky. Jejich kapacita může být využita ze dvou třetin, nutné jsou odstupy. Kapacita celých lyžařských středisek ale nijak omezena není. Při pobytu v přírodě, včetně lyžování, masky nejsou požadovány. Opatření platná v obchodech najdete na tomto odkazu: https://asmas.ch/aktuell/schutzkonzept-restart/.

Nature Park Beverin

Situace se ale i ve Švýcarsku stále mění, proto je třeba ji sledovat. Teď platí, že lyžařská střediska musí 22. 12. požádat kanton o povolení k provozu pro vánoční svátky. „Kantony rozhodnou podle aktuální epidemiologické situace (počtu volných míst v nemocnicích, úspěšnosti trasování, vývojových trendů atd.). Jejich rozhodovací pravomoci jsou vysoké, vždy je tedy dobré najít si přesné informaci,“ dodává Koukalová. Doporučujeme speciální stránku na MojeSvycarsko.com.

Zde můžete sledovat i vývoj čísel určujících rizikové země – jedná se o počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 14 dnů a porovnává se číslo dané země se stejným údajem Švýcarska + 60. Švýcaři obvykle publikují nový seznam rizikových zemí po 14 dnech, nové by tedy mohlo připadnout na 28. 12.

Tranzit přes Německo i Rakousko je do Švýcarska i nadále možný – musí ovšem proběhnout do 24 hodin.

Za východem slunce na Jakobshorn v Davosu.

Stravování na švýcarských sjezdovkách by mělo fungovat, i když i tady mohou být zavedena speciální opatření. V restauracích je třeba sedět u stolů, maximálně 4 osoby ze dvou domácností u jednoho stolu, minimálně jedna osoba od stolu na sebe musí nechat kontaktní údaje a do restaurace vás pustí pouze v případě volného stolu. To platí povinně v celé zemi. Nyní (tedy od 4. 12. do 18. 12.) jsou zavřené restaurace v kantonu Graubünden. Lyžařská střediska ale zůstávají v provozu, stravování v hotelových restauracích funguje. K ubytování je tedy potřeba vybrat si hotel s vlastní restaurací nebo prázdninový dům či apartmán.

Od 12. 12. do 20. 1. 2021 budou mít patrně restaurace, obchody a provozovatelé volnočasových aktivit otevřeno pouze do 19 hodin. Diskotéky a kluby zůstanou i nadále uzavřené. Pro soukromé oslavy bude povoleno shromáždění maximálně 5 osob, výjimkou budou Vánoce 24. – 26. 12. a Silvestr 31. 12. 2020, kdy se bude moci sejít 10 osob ze dvou domácností. Toto opatření by mělo být vyhlášeno tento pátek 11. 12.

Diavolezza

Pokud tedy překonáte všechna protivenství a procedury a vydáte se do země helvétského kříže, na co se může čerstvě těšit? Objev poprvé, zní pozvánka na letošní zimu. Tak třeba lyžování za svitu měsíce v Morteratsch-Bernina-Diavolezza. Lanovky zde jezdí až do jedenácti večer a uzříte Piz Palü či Bernina Range ze zcela jiné perspektivy. Nebo skialpová výprava s francouzským michelinským kuchařem Franckem Reynaudem v Crans Montaně až do 2300 metrů vysoko. Adrenalinová jízda na airboardu 2,5 km tobogánem v Yeti parku v Engelbergu . Výprava s psím spřežením huskyů a jejich musherů v Charmey. Lezení po ledovém vodopádu v Glacier 3000 aréně v Gstaadu. Romantická večeře s fondue přímo v gondole lanovky v Saas-Fee. Atd. Nabídka vypadá vskutku až monstrózně.

Tak hlavně, ať můžeme vyrazit.

Aktuální situaci sledujte zde: https://mojesvycarsko.com/clanek/1633-cestovani-do-svycarska-aktuality.

foto: www.swiss-image.ch

Ela Park, Landwasserviadukt
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *