Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Ještěd dosněžuje Novou Skalku. Pojede už za pár dní

Sdílet

Lyžařsky nepříznivé počasí odsouvá otevření areálů s vleky a lanovkami, které mají ode dneška zelenou. Někde se už jezdí. Jak vypadá situace na libereckém Ještědu, který připravil zásadní novinku – sjezdovku Nová Skalka?

„Vinou podmínek se připravujeme až k 26. prosinci,“ říká ředitel areálu Jakub Hanuš. Rozjede se ale právě jenom Nová Skalka – 1,5 km dlouhá páteřní a přehledná lyžodálnice, rozšířená na bezpečných 45 metrů. Ta se zasněžuje s přestávkami už od 20. listopadu, aktuálně je připravena „na šedesát procent“.

„Jakmile začne mrznout, potřebujeme pět až sedm kvalitních dní nebo nocí k dosněžení dalších tratí, Liberecké a Slalomáku. Až se nám to podaří a budeme mít dostatek sněhu tady vepředu, přesuneme se i na jižní stranu Na pláně,“ doplňuje výhled. Večerní lyžování bude letos ještě jenom na starší F10, na Nové Skalce, která se pyšní ekologicky přívětivějším světlem (6500 K bílé barvy vs. 2700 K teplejšího odstínu) se bude po setmění jezdit až za rok.

Nová sjezdovka je podle všech zásadní pro rozvoj celého areálu, investice činila odhadem 120 milionů korun. „To, co se tu povedlo za šest týdnů, je úctyhodný výkon,“ prohlašuje hrdě ředitel. Finalizovaná podoba projektu je podle něho rozumným kompromisem. „Bereme s pokorou, že se to podařilo. Zachovali jsme prameniště na Slalomáku. Za 6, 68 hektarů lesa, který jsme museli vzít, do přírody 20 hektarů vrátíme. Deset tady na Ještědském hřebenu, dalších deset na území Liberce. Z našeho pohledu je to pozitivní,“ odmítá zelenou kritiku.

Terény zde vyhledávají i skialpinisté, žádná velká vstřícnost je však nečeká. Sepsaná pravidla znějí dost nekompromisně, kromě obvyklých bezpečnostních upozornění, se na webu píše: „Absolutně zakázáno je chodit na Novou Skalku, vstup na sjezdovky po 20. hodině je zakázán.“

Anticovidová opatření zde respektují, ale nechtějí násilně implantovat. Platí základní pravidla 3R – roušky, rozestupy, ruce. „Vymezíme koridory, aby se lidi nemačkali ve frontě. Na sedačce může jet celá rodina ve čtyřech, necháme tomu volný průběh, ale budeme apelovat na nasazenou roušku i dole u lanovky a u pokladen. Riziko nákazy při vlastním lyžování je minimální, lanovky máme otevřené,“ vysvětluje ředitel.

Areál rozložený v Horním Hanychově v nadmořské výšce 540 – 1000 metrů nabídne v plné kapacitě 2 čtyřsedačky, 1 dvojsedačku a 5 vleků, k tomu 9,2 km sjezdových tratí a propojovací Beranovu cestu. „Chceme lidi z Liberce a okolí naučit znovu lyžovat tady na Ještědu a logicky se zaměřujeme i na Prahu a německo-polské příhraničí,“ shrnuje ředitel. Z Liberce dojedete až k dolní stanici městskou tramvají, nedávno proběhla v jeho ulicích reklamní kampaň s odloženými lyžemi a výhrami v podobě permanentek. Z východního kraje Prahy můžete autem za 50 minut zaparkovat u pokladen. Anebo pojedou autobusové linky z Černého Mostu přímo sem do areálu. Naopak o žádné spolupráci s druhým libereckým lyžařským centrem na Bedřichově tu neuvažují.

Připraveno za pět týdnů.

V provozu zůstává hotel a restaurace v budově skokanského areálu. Osud můstků, do nichž natekla mnohamilionová státní investice před ekonomicky nechvalně proslulým mistrovství světa 2009 v klasickém lyžování, zůstává nejasný. „V rámci smlouvy je udržujeme, víc komentářů k tomu nemám,“ říká Hanuš. Ale stačí krátká procházka kolem, abyste viděli, že tady se skákat ještě hodně dlouho (jestli kdy vůbec) nebude…

Což ovšem není chyba současného provozovatele ještědského areálu, ale otázka strategie, kterou by měl stanovit stát, kraj, město a Svaz lyžařů. Sousední černý slalomový svah tak má jen trochu bizarní kulisu. Věhlasný Hubáčkův hyperboloid-hotel na vrcholu ji však mnohonásobně zastíní…

A ještě ceny? Do 25. prosince se prodloužila nabídka skipasů na tři (9990 Kč) nadcházející sezony nebo (4990 Kč) na rok. Běžný denní lístek stojí 690 Kč/děti 480 Kč, tříhodinový ráno 570/400 Kč a odpoledne 460/320 Kč. Aspoň za zkoušku v počátku podivné zimy to stojí.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *