Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Koloběh z Řípu do Prahy se odkládá na únor

Sdílet

“Příští sobotu (5. 12.) to nepůjde. Zvážili jsme všechny varianty a přesouváme termín na 6. února,” oznámili pořadatelé kultovního Koloběhu z Řípu do Prahy. Rozhodli včera, s těžkým srdcem. Všechno připraveno, ale ani lepšící se čísla a neustále se měnící vládně-hygienická opatření nedávají naději na změnu tuhého režimu.

“Prosinec nejspíš nepřipadá v úvahu, v lednu ještě nevíme, co bude, druhý únorový víkend už se jede zase Jizerská 50, kam míří řada našich účastníků, a pak v březnu budou mít naši loděnici obsazenou na soustředění. První únorová sobota nám vychází nejlíp. Bude sice kosa, ale zvládneme to,” vzhlíží s nadějí do budoucna matka zakladatelka Hanka Dvorská.

Nejistá sezona trvá. Pořadatelé závodů stále nevědí, na čem (a hlavně jak dlouho) jsou. Například oblíbený Běh lyžařů v Senohrabech se poběží příští víkend sice “naživo”, ale každý sám za sebe a výsledky se spočítají online. Velká kunratická spustí online registrace až 26. 11. a běžet by se mělo 6. 12. Silniční Pečky, odložené už na jaře, vzhledem k nejistotě podzim už dříve zavrhli a letošní ročník prostě neuskuteční. Atd.

„Pořád pročítám ten semafor PES a pořád tomu ani pořádně nerozumím, počítá se to nějak složitě ty počty účastníků. Teď jsme čtyřka, a nejspíš potřebujeme aspoň dvojku. A na každou změnu se čeká další týdny. Asi to ani nemůžeme stihnout,“ konstatovala Hanka Dvorská už před týdnem. „Děláme to postaru, nechci to virtuálně ani nějak jinak, lidi mají radost z toho, že se při takové akci potkají.“

Fakulta zavřela loděnici, kde míval unikátní závod cílové zázemí, a nemůže ji otevřít, ani nechat postavit stan. „Poptávala jsem se i okolo, ale marně. Copak můžu nechat lidi běžet padesát kiláků a pak jim v tý kose říct v cíli jenom čau? Bez jídla, bez popovídání, bez srandy? Já sama se přihrkám s Liborem Ondrůškem hodinu po vítězi… Až to půjde, tak to uděláme,“ vysvětluje dál.

Poslední slovo si řekla se svým pořadatelským parťákem (a obhájcem loňského prvenství) Martinem Gablou v pátek po jeho návratu z Chorvatska, kam se schoval s rodinou před covidem-19 a taky vydal nafutrovat formu.

Koloběh má omezenou kapacitu – 200 smíšených dvojic. Asi 120 dvojic má zaplaceno, další ještě ne, startovní číslo teď tedy patrně ještě seženete. Medaile s vyrytým letopočtem 2020 tak získají větší hodnotu – počka si na ně musíte až do února 2021. Nejspíš se i tak účastníci budou muset obejít bez občerstvovačky v Ouholicích, kde běžce podporovala skoro celá vesnice. Teď se ale obává nebezpečí nákazy.

Jinak už teď byl závod téměř připraven. Trať se nemění, potřebuje jen pár dní před startem vyznačit. Zvoník v kapli na Řípu je domluvený. Partneři zásobili pořadatele Únětickým pivem, Birelem i tyčinkami Shock!, ale i knížkami z Albatrosu. „Podporuje nás pravidelně i Městský úřad Prahy 5, za peníze od nich kupujeme dorty. Vybereme ještě zásoby z posledních let,“ dodává Hanka Dvorská. Problém s dopravou vinou odhlášených značek autobusů, které nejezdí, a jejich řidičů, kteří si museli najít jinou práci, už má taky vyřešený. Teď tedy znají termín i oni.

Vždycky vesele naladěné dámě nepřidává ani aktuální zdravotní stav, kdy ji pět týdnů po operaci rotátorové manžety, kterou stihla v posledním možném předkaranténním termínu, stále hodně bolí rameno.

„Už jsem se nemohla pohnout, musela jsem na to jít. Pak čtvrtý den po operaci jsem šla běhat a od té doby mě to bolí. Nemůžu shybovat, cvičit, okolo všechno stojí. Vstávala jsem v pět a celý den někde šmejdila. Teď je to nuda, jako bych si zvykala na důchod,“ posteskne si. Ale vzápětí se rozesměje. „V září jsem měla šedesátiny, nestihla jsem je ani oslavit. Do loděnice KVS v Podolí mělo přijít sto padesát lidí, bylo mi to líto. Takže mi ještě není šedesát… furt budu mladá holka.“

Přestože vzhledem k datu narození už dostala do schránky od státních úředníků roušky, zákeřňák covid si na ni nepřišel, ačkoliv stále pilně pracuje. Dokud to šlo i ve fitness centru nebo svém boot campu, stále jako kaskadérka u zahraničních filmových produkcí. „Byla jsem pětkrát na testech, pořád negativní. Točili jsme s Orlando Bloomem ten seriál Carnival Raw, teď nějaký zombie filmy, šlapali mi po zádech po havárii letadla. Chystá se něco dalšího, mají mě zavřít do hotelu a pustit jen na akci, protože hlavní hrdina se prý strašně bojí nebezpečí nákazy.“

Energii tedy ani v těžké době neztrácí. Nebojte, Koloběh z Řípu do Prahy bude zase stát za to. V únorových kulisách získá jistě další rozměr.

Reportáž z loňského závodu čtěte zde.

Vítězové 2019: Martin Gabla a Barbora Jíšová.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *