Klikněte pro hledání

Běhy

V Senohrabech se už běhá. Ve dne v noci. A měří se až do neděle

Sdílet

Běh lyžařů v Senohrabech, malebné ladovské krajině středních Čech, patří k nejoblíbenějším podnikům naklánějícího se podzimního kalendáře. Linii 64 ročníků nepřerve ani zákeřná čínská virochřipka. Na tradičních tratích už se běhá (a měří) od středy až do neděle.

„Po průběžné údržbě jsme vyhrabali a označili tratě,“ hlásil Obik neboli Jan Oberländer, dobrá duše zdejšího lyžařského klubu, po víkendu. Navzdory nejistotě, vlastně respektive její vinou, se pořadatelé rozhodli už před měsícem nečekat, a vyhlásit závod na konec listopadu v nezvyklé formě.

Copak o to, na zdejších lesních a polních tratích se davy nemačkají, ani když počty účastníků stoupají několik stovek. Běhá se totiž intervalově, v posledních letech vzhledem k mohutnému zájmu už po trojicích. Přesto v epicentru na Vávrově palouku okolo klubové chajdy a u ohniště bývá hodně těsno. Teď tomu tak nebude.

Známé okruhy jsou čerstvě vyznačeny a běžet můžeme sami už do středečního rána až do nedělní půlnoci. Stejně jsou připraveny i kratší dětské trasy. „Chtěli jsme vyjít vstříc lidem, kteří jsou doma na home-officech, aby mohli přijít i ve všední den. Právě jsem se vrátila z tratí a běhají tam zrovna mladí atleti z Benešova i orienťáci ze Říčan,“ potěšilo ve čtvrtek před soumrakem Alenu Skořepovou z organizačního týmu.

Dospělé okruhy na 4 a 8 km jsou díky Mirkovi Kočovskému vyznačeny už nastálo modrou a červenou značkou, teď pro lepší orientaci přibyly i fáborky. „Každý den jen kontrolujeme,“ dodává senohrabská pořadatelka. Navíc na infoceduli u chaty visí plánek. Nezabloudí ani ten, kdo se sem vydá za premiérou. „Jen pozor, v lese probíhají dřevařské práce a hlavně první seběh je silně rozbahněný, i když přes noc mrzne,“ varuje Jan Oberländer a nabádá k volbě správné obuvi. Už v minulosti se tu nejlíp osvědčily orienťácké běžecké boty se špuntíky a minihřeby. Jen teplý čaj si tentokrát musíte přinést v termosce sami.

Registrace do závodu probíhají zde:  https://irontime.cz/prihlaska1776/, startovné je dobrovolné. „Někteří běžci to nejdřív proběhnou a až pak se přihlásí a zapíší čas, ideálně ve Stravě, ale není to nezbytné. Můžete běžet i víckrát a pak zaznamenat nejlepší výkon. Věříme ve férový přístup, pořád zůstáváme rodinným závodem,“ nebojí se přehnané prestižnosti Alena Skořepová.

Na druhou stranu možná proto se ani nezveřejňují průběžné výsledky. Poslední přihlášky se berou v neděli do 14 hodin, kompletní listina vyběhne až v pondělí 30. listopadu ráno. „Jako bych tam v cíli pořád viděla stát otce zakladatele Álu Syrovatského se stopkami, jak si píše časy a pak je týden počítá…,“ doplňuje pořadatelka. „Zájemci dostanou dřevěnou pamětnickou medaili poštou, ti nejlepší pak diplom, ceny tentokrát nechystáme.“  Každopádně to bude pěkná vzpomínka na unikátní ročník.

Vlaky z pražské Masaryčky i od Benešova jezdí pravidelně každou hodinu, autem ve vsi kousek od sjezdu z dálnice D1 u Mirošovic zaparkujete také bez problémů. „Chceme lidi rozhýbat a věříme, že praví srdcaři přijedou i za této situace, proto jsme se do toho pustili,“ loučí se zapálení pořadatelé.

Kdy vyrážíte?

foto: Tomáš Nohejl, pořadatelé

Reportáž z loňska, kdy Vávrův palouk zryli kanci a Pechek s Poláškem skončili v klinči mrtvého závodu (oba za 29:50), najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *