Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Adventní serenáda pro muže, ženu a kolo. V Koloběhu z Řípu do Prahy vítězí ve větru obhájci

Sdílet

Kultovní tečku, ba spíše vykřičník, podzimní sezony, a to s plnou odpovědností i s ohledem k degradaci silných slov, napsal znovu téměř padesátikilometrový partnerský team-building. Aneb Koloběh Říp-Praha. Adventní serenáda pro muže, ženu a kolo (krát dvě stě, kolik činí limitovaný počet startovních čísel). Loňský triumf obhájili Martin Gabla s Bárou Jíšovou.

Vítězové, kteří čekali na výsluní tři roky (dvakrát třetí, pak druzí, až loni první) si oproti loňsku pohoršili o tři minuty, tříhodinovou bariéru už těsně nerozbili (3:00:10) a za traťovým rekordem manželů Gerychových z roku 2015 zaostali necelých devět minut. „I tak skvělý výkon,“ chválila je matka zakladatelka Hanka Dvorská.

Moc dobře věděla, že Martin stejně jako každý rok ještě ve čtvrtek poctivě značil trať, teď mu to zabralo přes sedm hodin ještě v nepříjemném mrazu. Naštěstí v sobotu nad ránem polevilo a teploměr vystoupal až skoro k desítce.

„Bylo to těžší než loni, víc bláta, větší vítr… a Martin mě strašně honil, už jsem ani nechtěla jít,“ vydechovala těžce v cíli běhající doktorka Barbora Jíšová. „Závodilo se hned od začátku, vedli jsme, ale Radka s Radkem se nás pořád drželi,“ vyprávěl Martin Gabla. Pro zajímavost, oba páry točily fulla Specialized.

„Bára držela lepší tempo, ty jsi rychle vyrazil a pak zpomaloval,“ komentovala Radka Churaňová. „Ale foukalo, vítr se v údolí řeky točil, znám to, hodně tady trénuju.“ Rozhodlo se v seběhu z posledního kopce v Máslovicích, tam se vedoucí dvojka z Boot Campu zkušeným Věnečkům odpoutala.

„Bylo to hodně rychlý, to chce trénink,“ uznale pokyvoval hlavou dálkoplaz Radek Brunner, mj. dvakrát druhý a dvakrát třetí ze Spartathlonu. A ten má 246 km, kdežto tady musel v závěru sázet i dvoustovky! “Asi budeme muset navrhnout, aby se příští rok běželo ještě zpátky na Říp a to by bylo, abychom nevyhráli,” dodala Radka.

Po stezce podél Vltavy do Tróje je přece jen předstihla ještě jedna svižná kumpačka, Michal Procházka s Dominikou Miskovič. Až to vypadalo, že by zaútočili i na první pozice. „To asi ne, viděli jsme je, ale tolik se nepřibližovali,“ připustil Procházka z Perňa týmu, který se vrátil ke druhému startu po tříleté pauze.

Stoupající formu potvrdili i čtvrtí Jan Dubec s Magdou Horkou ze Silného ročníku 84. Až za nimi se vytvořila devítiminutová díra – pátí byli Daniela Havránková s bývalým reprezentantem na divoké vodě Lukášem Přindou. „Víc se věnujeme dětem, míň běháme,“ povídala máma šestiletého Štěpána. Ale chystá se na Marcialongu na běžkách, takže ji moc nevěřte…

Dramatický souboj ve finiši o jedenáctý flek svedli Kreuzíci s BK Říčany. „Dotahoval jsem je od Kralup a tady už to nestihl,“ mračil se další tradiční účastník (ostatně téměř všech závodů nejmíň v Praze a okolí v posledních desítkách let) Miloš Smrčka, běžecká Věc Makropoulos, než ve fialovo-růžovoučkém župánku zamířil(a) do zasloužené sauny.

S Ivou Ošlejškovou aspoň vyhráli kategorii 100+(let) v čase 3:25:00. Mezi (skutečnými) partnery, jakožto třetí vyhlašované odrůdě, byli nejlepší Kerberos – Jan Hrubý a Veronika Andrlová (3:24:13). „Tak jsme si zase vyšli,“ radovala se v cíli Jana Teplá, s ironmanem Ondrou, jen o kousek za nimi, a pátí.

Úspěšně doběhla i Hanka Dvorská, která se na trať poté, co jejího Emila stále trápí achilovky, vydala se zasloužilým triatlonistou Markem Šoltisem. „Nějak jsme se dohrkali,“ smála se. Na startu u rotundy na Řípu měla větší nervy. Úvodní sjezd mezi kořeny a děravou dlažbou byl hodně vlhký a vypadal hrozivě, než se na něj měla spustit stovka předzávodním adrenalinem naspýdovaných cyklistů. „Ty vole, nějak to zařiď, prosím tě,“ pozdvihla jen zrak a ruce k nebi… a vyšlo to.

Horší atak nepřízně osudu přišel těsně před startem, kdy rýmičky kosily pole, jak šrapnely legionářů v Rusku. Letošní absolventský zářez nakonec získalo 164 dvojic. Poslední z nich pod symbolickým názvem Sviňáci za 5:47 hodiny. Když vítězové protínali cílovou linii, teprve se blížili k mezičasu do Chvatěrub.

Praotec Čech by se řádně divil byť by se pořádně nalil medovinou. „Fakt těžkej a hustej závod,“ jak lákají pořadatelé, se konal už poosmadvacáté. Počet naleznuvších se, anebo naopak rozejitých párů tohoto ročníku bude znám až za pár dnů. Takže bilancovat je předčasné.

Přesto platí: „Sponzoři byli hodní, všechno jsem utratila, aby se závodníci měli dobře. Za rok jedeme zas,“ loučí se spokojeně nezdolná Hanka Dvorská. Taky skutečná kaskadérka, která si zahrála s Bradem Pittem v Tróji (ano, v hollywoodském filmu, ne v loděnici FTVS UK, kde je cíl Koloběhu).

Kompletní výsledky najdete zde

Foto: Lukáš Votava, Tomáš Nohejl

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

2 Komentáře

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *