Přes bolest ke štěstí, radí masér Kuchynka
Sdílet
Ozvěny starořecké kalokagathie, harmonie těla i ducha, byť ve vlastním originálním psychosomatickém výkladu, vyzývá ve své práci masér předních běžců Karel Kuchynka. Umí nejen zmáčknout sval, ale i „pohladit na duši“. Říká, že svým klientům stále pomáhá hledat štěstí a cestu, která k němu vede. A ta prý často na začátku dost bolí.
Jak si žije masér za časů koronaviru?
Špatně. Lidi se bojí veškerých kontaktů. Omezuje se sportování.
Poznáte napětí z venkovní situace přímo ve svalech?
Není to tak, že bys šáhnul do člověka a hned ucítil: jé, za to může tahle doba.
Dá se odhadnout, nakolik se na stavu těla podílí samotný fyzický zápřah a předchozí námaha, ale i psychická zátěž a duševní rozpoložení?
Každý jsme jiný, je to individuální. Na někoho má psychosomatika velmi silný vliv. Tvrdý bouchač si uzavře své problémy dovnitř vlastní skořepiny a má je ve svalech.
Platí to stejně i pro sportovce?
Hodně sportovců teď přišlo o hlavní objekt svých aktivit, sebrali jim třešničku na dortu, závody a soutěže. Nevidí cíle, nevědí, kam směřovat výkonnost. V přípravě ztrácejí morál. Za normálního stavu ale u sportovce převažuje to „zničení“ těla převážně zásluhou fyzické aktivity.
Ve vyhlášeních vládních představitelů až nepochopitelně málo zaznívá: Základem zdravotního stavu je vaše vlastní odolnost, imunita, kondice, vybudovaná pohybem, cvičením, otužováním.
Všeobecně vidíme, že se covid-19 jeví jako hodně nebezpečný především pro lidi v horším zdravotním stavu, s nadváhou. V první vlně někteří odborníci, za jejichž názory stojím, doporučovali: hýbat se a soustředit se na sebe. Ti, kdo jsou v kondici, většinou popisují průběh nemoci jako nebezpečnou chřipku. Není to ebola ani mor.
Kompletní rozsáhlý rozhovor najdete ve webové verzi magazínu REPORTER PREMIUM