Klikněte pro hledání

Kola

V Epic bike parku v Leogangu začíná nejpodivnější mistrovství světa horských kol všech dob

Sdílet

Rakouský Epic Bike parku v Leogangu se těší: Ano, tratě jsou připraveny… Právě dnes tu ale začíná týmovým závodem XC nejpodivnější mistrovství světa horských kol v jeho 31leté historii. Jaké bude, co nám sdělili pořadatelé?

„Bohužel musíme přivítat šampionát bez fanoušků, ale respektujeme rozhodnutí autorit. Zdraví všech a možnost závod vůbec uspořádat je přednější. Televizní společnosti připraví přenosy, takže diváci po celém světě kompletní program mistrovství uvidí z pohodlí svých domovů,“ konstatují pořadatelé. Vše na rakouské ORF Sport+ nebo Red Bull TV, Česká televize dává jen dva sobotní závody elity cross-country.

Světový pohár se tu jel poprvé v roce 2010, od té doby ho fenomenální trať Speedster hostila devětkrát, v roce 2012 se tu konal světový šampionát. „Pro letošní rok má 2,5kilometrová trať čerstvou technickou část. Jedná se komplet o přírodní koridor s kořeny, mosty, extrémně strmou pasáží, mezi původní tratí světového poháru a trailem Bongo Bongo,“ říká Selina Hörl z organizačního týmu mistrovství světa.

Elitní cross-country se pojede v Leogangu poprvé od roku 2012. Vinou anebo zásluhou, jak chcete, nové sekce sjezdové trati, vznikl zcela nový okruh pro olympijskou disciplínu. Měří 3,4 kilometry s převýšením 200 metrů, obsahuje vypečené technické pasáže po kamenech i kořenech.

Umístěn je v dolní části zdejšího unikátního Epic Bike parku – na borce čekají mj. části známých trailů Greenhorn, Bongo Bongo a Forsthof, kde se pojede nejen dolů, ale i nahoru. „Pro druhý šampionát e-MTB, první na evropské půdě, se bude trať jen lehce modifikovat – na 4,3 kilometry s 310 metry stoupání,“ dodává naše průvodkyně.

Jak dodrží pořadatelé mimořádná pravidla? Už v Novém Městě na Moravě, kde se jely minulý týden jediné dva závody letošní sezony, mezinárodní federace UCI oznámila, že i třeba všichni novináři, kteří pojedou do Rakouska, musí mít negativní test na covid-19. „Sportovci a jejich týmy budou chráněni před zbytkem světa ve své vlastní „bublině“. I oni musejí předložit maximálně 72 hodin starý negativní test. Bezpečnost závodníků budou hlídat dobrovolníci podél všech tratí,“ vysvětluje Isabella de Lorenzo, zdejší „covid-manažerka“. Nedá se čekat, že by se tu běžný fanoušek, byť na vlastní riziko, k tratím naživo vůbec dostal…

Testování probíhá přímo v tréninkovém centru u stanice lanovky v údolí Asitz. Poplatek za test a jeho administraci činí v součtu 100 eur a bude využitelný i při cestách domů nebo na další závody v čele se světovým pohárem sjezdařů ve slovinském Mariboru. Poháry nejlepším se na pódiu s obvyklým potřesením rukou nebudou předávat, závodníci si je sami seberou připravené ze stolu…

Leogang v nečekaně komplikované době nikdy nezapochyboval. Nejprve začátkem května potvrdili zdejší pořadatelé, že přivítají kompletní program mistrovství světa horských kol – cross-country (které převzali z německého Albstadtu), sjezdaře (s lokální hvězdou krasavicí Vali Höll) i e-MTB. Na začátku září pak padlo jasné rozhodnutí: Ano, jasně všechno platí, ale bez diváků. Do posledních dní se sháněli jen dobrovolníci. V Rakousku závodní kalendář na rozdíl od Česka prořídl výrazněji, ale přímo ve zdejším údolí Saalfeldenu se jel v létě jeden závod do vrchu.

Tady nedaleko Zell am See žije sportem, už v roce 1958 přivítalo mistrovství světa v biatlonu, dvakrát se tu jel fourcross a Tomáš Slavík zde v roce 2014 navlékl duhový trikot. A před pěti lety tu uspořádali možná nejbizarnější šampionát – mistrovství světa vousů za účasti 350 borců z 20 zemí. Událost sdílel nadšeně i hollywoodský herec Ashton Kutcher na sociálních sítích.

„Rozpočet letošního mistrovství se původně pohyboval okolo dvou milionů eur (asi 52 milionů Kč v přepočtu, pozn. red.). Vzhledem ke stálým změnám nemůžeme teď říct, jak dopadne, to poznáme až po skočení šampionátu,“ říkají pořadatelé. Portfolio partnerů však zachovalo přízeň, v čele s renomovanými značkami Mercedes, Shimano, GoPro, region Saalbach, ale i švédsko-český Mitas atd.

„Jistě, jsme šťastní, že „triple“ mistrovství světa po všech těch komplikacích uspořádáme a ukážeme naše spojená centra Saalfelden/Leogang/Saalbach/Hinterglemm/Feierbrunn poprvé jako špičkový rakouský bike region, nejen lyžařský Ski circus, kde spojení funguje už delší dobu. Investujeme do toho hodně rok co rok,“ tvrdí pořadatelé. Před pár dny sem získali mistrovství světa v alpském lyžování pro rok 2025.

A kola? Nabízejí úchvatnou kombinaci sedmi kopců, devíti lanovek a více než 70 km trailů. Část jsme projeli v létě, vážně paráda! Epic Bike park v Leogangu zůstane otevřený veřejnosti i po skončení šampionátu až do 8. listopadu. A příští (celý) rok zase! Snad znovu pro všechny bike nadšence.

Kompletní program MS a česká stopa

7. 10. středa

12.30 XC týmové štafety (poprvé se jede v šesti, Češi na startu v sestavě Cink, Jelínek, Tvarůžková, Novotná, Čábelická, Šulc)

14.30 e-MTB muži (jedou třeba Pidcock, Absalon nebo Fontana, žádný Čech)

16.15 e-MTB ženy (14 jmen včetně Terezy Neumanové)

8. 10. čtvrtek

13.30 XC juniorky (v nominaci Novotná, Holubová, Bedrníková a Obořilová)

15.30 XC junioři (v nominaci Sáska, Šulc, Žvak, Veverka, Zatloukal)

9. 10. pátek

10.30 sjezd junioři kvalifikace (česká stopa Cvinger a Bartůněk)

10.30 sjezd juniorky kvalifikace

11.45 sjezd muži kvalifikace (na startu Sehnal, Charvát, Král a Folvarečný)

11.45 sjezd ženy kvalifikace

15.00 XC muži do 23 let (české barvy hájí Jelínek, Skála a Jirouš)

10. 10. sobota

10.00 XC ženy do 23 let (v akci Sásková, Tvarůžková, Neumanová)

12.15 XC ženy (do boje jdou Čábelická, Czeczinkarová a Štěpánová)

14.45 XC muži (obhajuje Schurter, proti němu Cink, Škarnitzl, Vastl, Kobes, končí éra Kulhavého)

11. 10. neděle

9.25 sjezd junioři a juniorky

12.50 sjezd ženy

14.10 sjezd muži

Tereza Neumanová začala závodem eMTB.
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *