Klikněte pro hledání

Cesty

UFOline zlatých cepínů Holečka s Hákem z Chamlangu je volně ke shlédnutí

Sdílet

Když před 36 lety Reinhold Messner s Dougem Scottem hleděli do severozápadní stěny Chamlangu zahlédli nad hřebenem zvláštní světla. Snad ufo… míní ještě dnes oba zcela vážně. A když loni Marek Holeček se Zdeňkem Hákem tuto cestu jako první zlezli, nazvali ji – Ufo line. Film, který o ní vypráví, po týdenním jarním volném přístupu právě uvolnili zdarma ke shlédnutí. Teď už oba čerstvě a podruhé jako držitelé Zlatého cepínu – Golden Spike!

Takže i pokud máte v tomhle už zase utahujícím se čase rozkoukaného třeba Narcose nebo Peaky Blinders, na chvíli přepněte do jiných sfér. Co se týká emocionálního dopadu, dostanete ještě silnější dávku než od Escobarových sicarios nebo říčních cikánů z Birminghamu.

Taky tady se prolínají syrové chvíle na hraně života a smrti s (takřka) idylickými náhledy do soukromí obou aktérů. Byť v Márově rodině probíhalo skryté drama, o němž se dosud příliš nevědělo.

Nová túra na Chamlang (7319 m), který jako první vylezli z jihu Japonci v roce 1962, a zpět české dvojce trvala sedm dní, přesně 160 hodin. Napsalo se o ní už dost – jen pro zajímavost: s sebou měli stan, 80 metrů 7mm lana, 6 ledových skob, 5 boltů, 5 friendů, jídlo na pět dní a tři plynové zásobníky. Legendy Messner i Scott, tu oba hodnotí výkon s velkým uznáním. „Nic těžšího jsme dosud nelezli,“ napsal tehdy brzy po sestupu Mára.

A jak popsal výsledný film? „Dokument, který prošel od prvního promítání v kině Aero ještě řadou úprav, je za mě totální pecka. Nyní má již finální podobu, kde fešácký kabát zdobí divoký příběh loňského roku. Zároveň je to nejčerstvější filmový přírůstek z mých výprav, pocházející tentokrát z dílny Honzíka “šikuly” Šimánka. Najdete v něm nezaměnitelný rukopis režie, ale i obrazu, který do něj vtiskl. Za což jsem moc rád. Jelikož každý prvovýstup má své neopakovatelné „specifično“, tak i následné zpracování musí nést v sobě rozbušku, pokud má uspět v čase. Udělejme tudíž další krok, kdy předávám štafetový kolík do vašich domovů a jsem zvědav, jak na vás bude působit. Takže nezapomeňte nasednout na ufo, které vás přenese přímo do centrálního Himálaje pod úpatí krásné hory jménem Chamlang.“

Život jde dál, ale (nejen) tenhle filmík po nich zůstává.

Sledovat můžete zde:  https://youtu.be/AA-xfTkljuw

Zdeněk Hák vypráví o svém parťákovi v našem rozhovoru.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *