Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Běží Letní virtuální hry, spojují sportovce z celého světa. Kolik disciplín stihnete?

Sdílet

Bez kruhů i ohně, ale se stejným nadšením. Když už nám padlo Tokio, nemusíme sedět u televize, ale vydat se na vlastní závodní tratě sami. Virtuální závody mohou být sportovním zpestřením vaší dovolené. Mohou být testem vaší formy. Nebo třeba jen zábavou, kterou si užijete s online (skutečně a doslova celým) světem.

Pozornost sportovních fanoušků měla v těchto dnech mířit do japonského Tokia na olympijské hry. Koronavirus ovšem odsunul největší sportovní událost planety až na rok 2021. Sportovci z celého světa tak nyní dostali možnost zúčastnit se jiných her, které jim umožní zapojit se z jakéhokoliv místa na planetě, respektovat všechna epidemiologická opatření a přitom poměřit síly s miliony dalších amatérských, výkonnostních i profesionálních sportovců. A to právě v původním termínu Her, od 24. července do 9. srpna.

Na programu Letních virtuálních her jsou běh, cyklistika, triatlon, plavání a chůze. Registrace je zdarma i pro děti, kromě startovního čísla a diplomu mohou závodníci získat i podařenou účastnickou medaili. „Na jaře, když se nedalo závodit a pak se i odsunula olympiáda, ptali jsme se: co budeme dělat? Inspirovali jsme se v zahraničí a našli si způsob, jak suplovat závodní adrenalin a taky dát šanci těm, kteří by se třeba ostýchali postavit se někam mezi víc lidí na startovní čáru. A tak jsme připravili program her v měřitelných vytrvalostních sportech,“ vypráví o zrodu ideje Pavel Kosař, nadšený sportovec, vydavatel časopisu Run a také starosta pražské části Uhříněves.

Projekt Letní virtuální hry navazuje na populární Virtuální běhy, do kterých se během uplynulých měsíců zapojily stovky tisíc českých běžců. Zároveň má celosvětový dosah v rámci Summer virtual games (summervirtualgames.com). Každý účastník se tak automaticky zapojí do celosvětového sportovního happeningu.

Nezáleží přitom na výkonnosti, věku ani pohlaví. Princip je jednoduchý: zaregistrujete se na webu k závodům, které vás nejvíce osloví. Následně vybranou disciplínu absolvujete ve skutečném světě a svůj výkon změříte sportovními hodinkami, jakoukoli aplikací v telefonu nebo na obyčejných stopkách. Nakonec už jen prostřednictvím odkazu v emailu nahrajete výsledek a důkaz o svém výkonu (např. fotku, printscreen z Endomondo, Strava, nebo jen fotku hodinek či stopek on-line. Vše je zdarma, aby se nedostatek peněz nestal překážkou účasti ani jediného sportovce.

„Popularita Virtuálních běhů velmi rychle roste. Odpadá při nich totiž veškerý ostych, který lidi občas odrazuje od účasti na skutečných závodech. Nemusí mít strach, že je někdo u poslední. Výhodou je i to, že mohou závod absolvovat během delšího časového okna a nemusí tak plánovat rodinné víkendy podle termínové listiny skutečných závodů. Dokonce je možné každý závod absolvovat vícekrát, nebo si vyzkoušet více t zábavným zpestřením tréninků. Máme prokázané, že ač jde o závod virtuální, sportovci jej podprahově vnímají a dosahují při něm lepších výsledků a mnohdy i osobních rekordů,“ vyjmenovává důvody popularity virtuálního závodění Pavel Kosař.

Svůj projekt rozjel i v angličtině do světa, ale krátká doba na přípravu dostatečné propagace zatím nepřilákala tolik účastníků, kolik by si představoval. „Nejvíc nás sledují na Slovensku a v Německu, ale přihlásili se i lidé z Norska nebo Jamajky. Celkem máme v tabulkách přes čtyři tisíce lidí z devíti zemí,“ vypočítává na začátku druhého týdne her.

Vypadá to, že ani v neděli Letní virtuální hry neskončí. „Přemýšlíme, jak navázat,“ usmívá se hlavní organizátor. Nabízí se prodloužení v podobě druhého kola do konce prázdnin, další víkendové závody, které by se pak nasčítaly do celoroční soutěže, možná Zimní virtuální hry. „Nechceme být konkurencí pro pořadatele živých závodů. Naopak jim přivést další nové závodníky,“ dodává.

V programu Letních virtuálních her jsou skutečné sporty a disciplíny inspirované nejběžnějšími světovými sportovními délkami/distancemi

● Běh: 800 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, 21 km, maraton i dětské běhy

● Cyklistika: 25 km, 50 km + dětské kategorie

● Plavání: 800 m, 1500 m + dětské kategorie

● Triatlon: olympijský (1,5 km plavání, 40 km cyklistika, 10 km běh), sprint (0,75-20-5). Závod není nutné absolvovat v kuse, stačí za 24 hodin

● Chůze: 10 km, 20 km + dětské kategorie

Pořadí ve výsledcích přitom není důležité. v začátcích, inspirovat je k překonávání vlastních limitů a podpořit je v přirozené lidské soutěživosti. Závody můžete absolvovat s rodinou nebo v práci. Více informací najdete na webu letnivirtualnihry.cz, aktuální dění můžete sledovat také na sociálních sítích, a to prostřednictvím hashtagů #SummerVirtualGames #SVG2020 @summervirtualgame

O další virtuální soutěži jsme psali třeba zde: https://www.aktivtono.cz/2020/06/02/7-segments-of-bohemia-roste-do-celorocniho-ziveho-virtualniho-zavodu-prvni-mesic-vyhral-kollert/

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *