Klikněte pro hledání

Běhy Cesty

Seiser Alm, soustředění i dovolená – dvojitý zážitek

Sdílet

Kde si po nedávné podivné pandemii zaběháme v létě? Odpovědi se stále mění. Ačkoliv cestovatelské bariéry padají, závodní cíle povětšinou zmizely v mlze nejistot (zrušeny byly třeba Stralivigno, Grossglockner UT, Trans Alpine Run a další, skyrunningové podniky se mění ve virtuály). Spíš to tak vypadá na zážitkové výpravy nebo soustředěníčka. Hory v Jižním Tyrolsku, nejsevernější části Itálie, jsou jistým tipem.

Nejvýš položená (od 900 do 2300 metrů, povětšinou okolo 1700) náhorní plošina Seiser Alm/Alpe di Siusi/Mont Sëuc (užívá se zde tříjazyčný název) je téměř ideálním místem, kde si vystavět parádní formu a k tomu se rozkošnicky odměnit vybranými výhledy a gastronomií.

Už to není dávno jen lyžařská destinace – i když i tu vřele doporučujeme, ať už pro rodinné dovolené, zásluhou bezpečných sjezdovek, parádního snow parku i běžeckých tratí. Vzrušující půvab přináší i poznání ladínského fenoménu, jazykové enklávy přeživší ataky civilizace uvnitř dolomitských údolí.

Pro léto znamená tahák Seiser Alm Running Park, pestrá síť tras po pevném povrchu i po trailech. Dvacet jich najdete přímo tady, dalších dvanáct o kus dál u přilehlého skalního masívu Sciliar/Schlern. A pak ještě i v nedaleké Val Gardeně/Gröden.

Řada z nich přímo na Seiser Almu nese jména keňských šampionů, kteří tu také trénovali. Ta možná nejznámější, měřící 18,4 km, podle Paula Tergata, jehož mnoho expertů označuje za nejkomplexnějšího vytrvalce všech dob. Má medaile z olympiád i mistrovství světa na dráze, získal světové tituly v krosu a jako první Keňan držel světový rekord v maratonu na silnici.

Běhat se tu dá od dubna do listopadu. Ale pozor na nutnou adaptaci na nadmořskou výšku. Natěšeni se vyšplháte do Compatsche, rozběhnete po hustých trsech trávy, ale za pár stovek metrů jako by vám někdo klečel na krku… Na druhou stranu, když se pár dní aklimatizujete, můžete si dát – kromě letoška obvykle začátkem července – jako velmi výživný vrchol pobytu na závěr zdejší „vyhlídkový“ půlmaraton. S převýšením 601 metrů, nutno dodat – což je velmi podobné právě zmíněnému Stralivignu.

Základní servis v podobě perfektního ubytování, jídla a wellness najdete v každém hotelu. Odbornější zázemí poskytne několik zde působících koučů. Rudi Brunner je i expertem na diagnostiku a ortopedii, Egon Zuggal zároveň také horským bike guidem. Ostatně, všestrannější borci jistě nenechají svého horáka doma, to by byla neodpustitelná chyba.

A teď ještě slíbené tipy na neběžecké aktivity. Pflegerhof je bio farma rodiny Mulserů, specializující se na horské byliny. Leží v St. Oswald u Kastelruth (ano, tam startovala před třemi lety časovka Gira). Můžete jen nakouknout a přivonět, anebo i nakoupit. Přímo nahoře na Seiser Alm najdete i několik horských stavení s výtečným občerstvením ze zdejší přírody. Za pozornost stojí Bindestube, Furschermühle, Trotzstube či Gostner Schwaige.

Destilérku Zu plun, ležící v tisíci metrech, kdysi vlastnil básník Oswald von Wolkenstein. Jaké nápoje pak odtud asi mohou pocházet? Giny, grapy, rumy a likéry mají přírodní odér Dolomit. Jsme na území Itálie, samosebou nesmí chybět kafíčko. Valentin Hofer je nazýván kávovým misionářem, jeho kvality uznává i Evropská obchodní komora v Bruselu. Jeho kafírna Caroma sídlí ve Völsu.

Nejen lyžaři vědí, že přilehlá ještě zvučnější oblast Val Gardena, je se Seiser Almem propojená. I když nepřímo, i v zimě musíte popojet skibusem (lyžáky netřeba zouvat). Teď stačí popoběhnout, nebo přejet na kole. Ale pro zachování sil na dostatečný prožitek to dejte radši autem nebo busem, stačí počítat půlhodinku.

.

Val Gardena je údolí obtahující Seiser Alm po severovýchodě. Proslula nejen slavným sjezdem na Saslongu, patřícím do Grand Slamu světových tratí. Najdete tu i okruhy Sella Ronda – atrakce na sjezdovkách, ale i na horském kole, čtyři okolní průsmyky objedete nádherným asi 60km okruhem i na silničce. Pochopitelně se tu dá i parádně běhat. I když počítejte, že tady na vás sice nečeká řidší vzduch, ale zato pořádné krpály.

Také Val Gardena nabízí široký výběr zajímavých poznávacích cílů. Potkat můžete i řadu známých osobností. Víte, že ze zdejšího Ortisei pochází otec evropské taneční hudby a trojnásobný držitel Oskara za filmovou muziku (Půlnoční expres, Flash dance, Top Gun), dýdžej a producent Giorgio Moroder, který nedávno oslavil osmdesátku? Pokud chcete probrat spíše svoji formu s běžeckými terény, doporučujeme si dohledat Moniku Niderstätterovou (také sportovní psycholožka a mentální koučka) nebo Alberta Runngera (nomen omen, že…). Hotel Cevendales tady pořádá i běžecké kempy.

Foto: IDM

Seiser Alm/Alpe di Siusi

27 tras, celkem 240 km

nadmořská výška: 900 až 2300 metrů

terény: asfalt, šotolina, horské louky, měkké i kamenité traily

tři nejlepší jsou:

  1. Půlmaratonský trail, 21 km, převýšení 576 m

Vede z Compatsche okolo hotelu Ritsch Schwaige k horní stanici lanovky z Ortisei a zpět, dále až k Almrosenhütte (2050 m) a pak dolů k Panorama hotelu a Laurinhütte až do Compatsche. Pohybujete se po území bájného parku Schlern-Rosengarten.

2. Trasa Jamese Kwambaie, 8,9 km, převýšení 312 m

Tohle je okruh pro všechny střední obtížnosti. Vede povětšinou po lesním trailu, tedy ještě lepší ovzduší než kde jinde, na východě náhorní plošiny. Výchozím bodem je Saltria, potkáte i veveřičky.

3. První ochutnávka, 5,2 km, převýšení 129 m

Pro začátečníky, anebo na seznámení s prostředím, postačí okruh z Compatsche po lučním trailu Puflatsche směrem k hotelu Ritsch a nazpátek.

Val Gardena/Gröden

59 značených běžeckých tras (z toho 21 trailů)

nadmořská výška: 800 až 2300 metrů

terény: asfalt, šotolina, horské louky, měkké i kamenité traily

tři nejlepší jsou:

  1. Okruh Sassulungo, 15,8 km, převýšení 751 m

Okolo masívu Sassulongo vede trail se všemi superlativy – a dechberoucími výhledy na panorama Dolomit. Většina trati vede ve výšce mezi 2200 a 2300 metry, tedy už se nebudete škrábat do kopců, ale zrovna tady vás výška náležitě přiškrtí. Startuje z průsmyku Sella po značené cestě č. 527 na Sasso Piatto k zdejší horské boudě. Potom dále k chatě Rifugio Vicenza, po 526 k Tramans okolo proslulého horského baru Comici, kam chodívají hvězdy F1 i showbyznysu. Přes Citta dei Sassi zpět do Selly.

2. Dolomity Saslong půlmaraton, 21 km, převýšení 1004 m

Druhý těžký, neboť lehké tady (téměř) nenajdete. Možná jste znali Val Gardena Mountain Run, teď jen změnil jméno. Je to jeden z nejspektakulárnějších běhů v Dolomitech. Začíná a končí v půvabné Monte Paně a vezme vás na vyhlídku na Sella Group, Marmoladu, Seiser Alm i Sciliar.

3. Běžecký okruh sjezdařského světového poháru, 8 km, převýšení 250 m

Tak dobře, našli jsme jeden střední obtížnosti. Startuje v Selvě na náměstí, kde se každoročně losují startovní čísla na slavný sjezd. Po cestě 30B vás namíří k Monte Paně přes louku Ciaslat a pak na proslulé „velbloudí hrby“, hupance na sjezdovce Saslong, k San Cristině a vodopádu Tervela, odtud do cíle sjezdu – zpátky do Selvy doklusnete okolo staré železniční trati do kopečka asi kilometr po chodníku.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *