Klikněte pro hledání

Kola

Ekoï R6. Boty pro Tour formu

Sdílet

Na Tour de France jste si loni jistě všimli po čtrnáct dní žlutého Juliana Alaphilippa, že jezdí v brýlích Ekoï. Přilbu stejné značky vozí pro změnu letos puntíkovaný Romain Bardet. Brýle a přilbu tedy není třeba testovat, byly prověřeny legendárním závodem, rozhodli jsme se raději vyzkoušet tretry této internetové značky, model z nejvyšší řady R6.

Zatímco nižší řada R5 umožňuje výběr designu na přání, vrcholné R6 jsou konzervativní. Můžete si vybrat jakoukoliv barvu, pokud to ovšem bude černá. A spojení pravé perforované kůže s karbonovou podešví kombinuje tradiční přístup s hi-tech.

Podešev byla ponechána v ryzí karbonové podobě s viditelnou strukturou materiálu, svršek je nenápadně elegantní. Zásadní je větrání, kromě prodyšného provedení svršku najdeme tři velké „nasávací“ otvory ve špičce podešve a další trojici ventilačních průduchů v zadní části v ose boty.

 Na trojici kotvících prvků snadno namontujete kufry od Shimana, Looku i ostatních velkých výrobců, pomocí rysek snadno seřídíte podle potřeby, může se obouvat a jet.

Bota má spíše širší a pohodlný střih, nikde netlačí ani nepřekáží, přitom však nedává noze velký prostor k pohybu a ztrátám energie. Dvojice regulačních koleček BOA umožňuje dotáhnout botu individuálně ve dvou zónách, komu vyhovuje dotaženější špička a volnější okolo nártu nebo naopak, stačí pootočit a vyladit.

Brzy jsme se seznámili se zajímavůstkou: na pravé noze se obě kolečka dotahují a povolují shodně, kdežto na levé botě se jedno dotahuje ve směru pohybu hodinových ručiček a druhé naopak. Na páru bot tak máte tři upínací prvky jednoho typu a jednoho osamělého solitéra. Což mírně překvapí, ale aspoň se během sportovních aktivit udržuje v pozornosti i mysl.

Při šlapání bota drží na svém místě, výrobce sice nepoužil různé populární imitace tulení srsti, které zabraňují sklouznutí například v oblasti paty, ale i bez nich zůstává bota tam, kde má. Na to, jak jsou tretry pocitově komfortní, mají až neuvěřitelně efektivní přenos energie.

Neprováděli jsme sice fyzikální měření ani nezírali celou vyjížďku na wattmetr, ale při pouhém porovnání časů ze zkušebního okruhu je účinnost viditelná. Podmínky i kondice stejné, čas lepší, jediná provedená změna byla výměna bot, tedy lze tvrdit, že k dosažení lepšího času přispěly.

Tretry Ekoï R6 jsou špičkově provedené silniční boty s velmi tuhou karbonovou podešví. Využijí je ti, kdo chtějí dát do šlapání veškerou dostupnou energii, ale zároveň si užívat komfortu a dobrého větrání. Na rozdíl od jiných treter, které často obepínají nohu až příliš nekompromisně, R6 dávají jezdci pocit, že jede skoro bosý a přitom dokonale přenášejí energii šlapání do pedálů.

Nejsou ovšem právě nejlevnější, a pokud je budete chtít udržet v dobré formě, budete o ně muset také řádně pečovat. U kožených výrobků se prostě podcenění údržby nevyplácí. Koneckonců, troufnu si tvrdit, že kdyby Julian Alaphilippe „nefasoval“ tretry od týmového sponzora, vídali bychom jej třeba i v er šestkách.

foto: Jakub Grochol

Ekoï R6

silniční tretry

cena: 7699 Kč

barevné varianty: černá

použité technologie: SHD karbonová podešev, bezešvé provedení

hmotnost: 298 g (velikost 41)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *