Klikněte pro hledání

Běhy Kola Lyže

V servisu nejcennějších strojů aneb Na návštěvě zdravotnického centra Olympu

Sdílet

Koho nic nebolí, nesportuje. Zkusme tenhle slogan lehce pootočit. Kdo (vrcholově) sportuje a nic ho nebolí? Oddělení zdravotnického zabezpečení Olympu, centra sportu ministerstva vnitra, pilně pracuje na tom, aby tu takových bylo co nejvíc. O tom svědčí každodenní živý cvrkot na chodbě prvního patra hlavní budovy areálu v pražské Stromovce. Máme tu exkluzívní reportáž ze zákulisí instituce, pečující o elitní české sportovce.

„Náš záběr se rozšířil, funkce posunula, už tu nejsme jen pro diagnostiku a případnou distribuci pacientů na další odborníky, ale i pro prevenci jako praktická základna pro medicínu a fyzioterapii,“ začíná naši exkurzi po svém království MUDr. Miloš Matouš. Zkušený sportovní lékař, který působil v Motole, Centru profesora Koláře a spoluzakládal Institut sportovního lékařství a teď stále přednáší fyziologii zátěže, tělovýchovné lékařství a metodologii pohybové terapie na 3. Lékařské fakultě UK v Praze.

Tajemství fyziologického tréninku

Tedy už tu nejen pomáhají svým sportovcům při zraněních a přetíženích, ale vyšetřením mnoha systémů i třeba kineziologickým rozborem analyzují s předstihem jejich limitace. Jak správně zatížit kotník, nebo rameno každého jednotlivce? To pomáhají správně rozhodnout trenérům, tím líp těm, kteří umějí a chtějí naslouchat. A přidávají k tomu zde i rozšířený servis v podobě, jak sami říkají, „fyziologického tréninku“.

Zrovna tu sedí plavec Šefl a bedlivě naslouchá, proč má zatuhlé svaly, jak ho limituje oběhový systém a jakým způsobem by mohl vylepšit dechový trénink. Chybí mu jen šest desetin k olympijskému limitu a právě zrovna tyto poznatky mu pomohou je překonat.

Už zavedená je zde komplexní funkční diagnostika s biochemickou laboratoří, dovolující provedení specializovaných testů. „Na základě jejich výsledků jsme schopni postavit dechové a stabilizační tréninky. Veslaři nám sem chodí dvakrát týdně a podívejte, jaký udělali s pomocí dechových trenažerů za dobu čtyř měsíců pokrok. Mají nejlepší testy v historii,“ připomíná doktor Matouš.

Z kapky krve tady vyčtou takřka cokoliv, nejen o laktátu a krevním obraze, ale v návaznosti na další vyšetření třeba o intoleranci na různé potraviny, o alergiích a podobně. To vše rozhoduje o brankách, bodech, vteřinách a – medailích.

Nejmodernější arzenál léčebných zbraní

Fyzioterapeuti mají k dispozici nejmodernější arsenál zahrnující indukčně-magnetické pole, rázové vlny včetně té fokusové, považované nyní za mercedes mezi přístroji svého druhu. Dále mobilní pistole, vysokovýkonové lasery s hilt terapií, lymfodrenážní kalhoty urychlující hojení a regeneraci, mikroproudy na svalové ruptury, přístroje Zamar na urychlení hojení úrazů a další.

Dole v suterénu ještě bublá vodoléčba s teplým bazénem, masážními vanami, saunou a čerstvě i kryoterapií. „Někteří sportovci tady při intenzívní rehabilitaci mohou trávit až šest sedm hodin denně,“ připomíná elitní a zkušená fyzioterapeutka Judita Smrčková, jejímiž rukami prošlo mnoho medailistů z vrcholných světových podniků.

Matoušův zdravotnický tým aktuálně tvoří dva chirurgové – traumatologové Vojtěchovský a Kotrnoch, poloviční úvazek už má i specialista internista a cévař Večeř, k tomu zde pracuje tradiční závodní lékař se svoji sestrou. Na protější straně chodby působí špičková sestava šesti fyzioterapeutů, z nichž pět jich zde má full-time job a dva půlku – jeden z nich ve druhé části svého úvazku pečuje i o baletky v Národním divadle. K tomu spolupracují s týmem tří mentálních koučů a funkčních trenérů z firmy Optima, kteří sídlí v sousední budově.

Zdravý sport, čtyřiadvacetihodinový trénink

A kdo jejich služby využívá? Pochopitelně hlavně sportovci Olympu, centra sportu, který jich zaměstnává přes tři stovky. „Pokud kapacita dovolí, vypomůžeme i těm, vedeným pod ministerstvem školství a mládeže. Ale zároveň vysíláme naše zaměstnance ve spolupráci se svazy na tréninkové kempy s našimi sportovci, kteří si jejich přítomnost moc chválí,“ vysvětluje. Dá se říct, že některé ruce a mozky se už i více specializují na jednotlivá sportovní odvětví. Navíc si díky neziskové organizaci Zdravý sport mohou dovolit péči o talentovanou mládež spřízněných svazů, třeba atletiky a gymnastiky, za zcela nekomerční ceny.

O nejpilnějších návštěvnících vzhledem k lékařskému tajemství a ochraně soukromí doktor Matouš moc mluvit nechce. Ale většina z těch, s nimiž jsme v poslední době hovořili a měli potíže, si zdravotnický personál nemůže vynachválit. Teď v čele s třeba s lyžařkou Pauláthovou, desetibojařem Helceletem nebo biatlonistkou Vítkovou, která se s jeho pomocí pokouší o restart.

„Nechci, aby to znělo velikášsky, ale my se snažíme o to, aby naši sportovci i trenéři pochopili, že potřebují být i s naší pomocí v tréninku čtyřiadvacet hodin denně. Každý detail má vliv na výkon i výsledek,“ připomíná Matouš. Proto se stará i podrobnou dietologickou poradnu ve spolupráci s Petrem Havlíčkem nebo Hanou Weiserovou.

A chcete konkrétní příklad novinky? Regeneraci teď urychlují i třeba hořčíkové gely či emulze s melatoninem. Všechny detaily se snaží zanést i do tréninkových deníků, což se daří nyní v případě programu Jarmil, na jehož vývoji se podílí i biatlonista Šlesingr.

„Podmínky tu máme, jen potřebujeme ještě víc změnit myšlení trenérů, aby je dokázali využít,“ loučí se doktor Matouš. Jeden přístroj právě dobzičel a za dveřmi už čeká další pacient.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *