Klikněte pro hledání

Cesty

Moje auto: BMW X4 M Competition. Terminátor, pečovatel.

Sdílet

Sebevědomě mohutný vůz, což je možná ještě vznešenější verze výrazu robustní. To je první dojem z BMW X4 M Competition. Výkonné, sebejisté, sportovní a komfortně vybavené auto. To přijde o něco později. A zážitek z jízdy úctyhodných parametrů přetrvá.

V Česku se BMW X4 prodává od poloviny roku 2018, první generace řady byla na trhu čtyři roky. Poté přišel upgrade, ať už s úmyslem výraznějšího odlišení mezi X3 a X6, pak i v souvislosti s novými emisními normami.

Stroze opulentní designové hody

Suverénní výraz umocňují hned zvenčí zvětšené nasávací otvory, rámeček a lamely „ledvinkové“ masky chladiče, „žábry“ za předními blatníky, kryty vnějších zpětných zrcátek důmyslných tvarů. K tomu dozadu se atleticky svažující střecha vás téměř donutí vypnout hruď a důstojně pohlédnout vpřed.

Pokračujeme v obhlídce: velká leštěná kola, jasná nástupová linie prahových lišt i čtyřvýfuková soustava s chromovými lichoběžníky koncovek. Ještě elegantní uzoučká a ostrá zadní světla, nárazník s karbonovým difuzorem a přesunutí místa pro poznávací značku záď opticky rozšiřují.

Jako otvírací mechanismus zavazadlového prostoru – autosarkofágu poslouží kulatá placka loga (ale jistě, nastupte si spíše dveřmi…). Jsme tedy uvnitř, a stroze opulentní designové hody nekončí. Začíná to u luxusního volantu s tříramennou konstrukcí s multifunkčními tlačítky, potaženým kůží Walknappa s černým prošíváním.

Následujeme přehlednými budíky v palubní desce, pevně a racionálně usazeným displejem velikosti „tak akorát“ 10,25 palce uprostřed ní. Oceňuju jasnou grafiku a rozdělení do tematických čtverců – sledovat můžete buď tři najednou, nebo jeden, třeba rádio, navigaci nebo technické údaje o jízdě, zvětšený.

To už sedíme hodně vysoko, ale pořád příjemně, ve velkoryse propracovaných i ovladatelných předních sportovních sedadlech. Mají perfektní ergonomii i vysokou boční oporu, až puntičkářsky nastavitelnou, kterou oceníte zejména při divočejší, anebo hodně dlouhé jízdě. Pokrývá je čalounění kůží Merino. Výhled zejména do předoboku mírně omezuje masívní přední sloupek i držák se zrcátkem. Parkovací senzory ale pomáhají i vpředu.

Středový panel je uspořádán taktéž jednoduše a přehledně. Vpředu odkládací plošinky mobil i s dobíječnou, klíče nebo hrnky s kafem. Což můžete lehce zatáhnout roletkou. Zadní box s podloketní opěrou zůstává stabilní.

K luxusnímu vjemu z interiéru si přidejte třeba ještě i antracitové čalounění stropu. Vzadu najdou dostatek místa (i nastavitelné topení nebo dobíjecí USB port) – nejlépe dvě, zato větší postavy i navzdory svažující se střeše. Uprostřed pak může zůstat ministoleček se stojánkem na lahve či hrníčky, anebo otevřeme lyžím průchod z rozsáhlého zavazadlového prostoru.

Jeho zakrytí při zavírání zadních dveří funguje samočinně bez nadbytečných operací. Na případné sklopení zadních sedadel, dělených 40:20:40, stačí hravě pomoc tlačítka, vytvoří se rozlehlá „nákladová“ plocha bez schodu.  Ale i ve čtyřech (dospělých) lidech se čtyřmi páry sjezdových lyží uvnitř jsme se poskládali pohodlně. I s využitím kapes, háčků a gumových pásků v kufru při popojížďkách.

Sportovní dynamika, výfuková symfonie

Zážehový řadový šestiválec M TwinPower Turbo a jeho třílitrový obsah tvoří nejsilnější motor svého druhu v historii sériových BMW. Spolu s osmistupňovou sportovní převodovkou Steptronic nabízejí znamenitou dynamiku ve vysokém výkonu. Automat klouže rychle a plynule, aniž byste vnímali změny. A téměř stejně jde i manuální ovládání páčkami pod volantem. Jen vás řev motoru občas vyruší z kochání jízdou.

Jízda v režimu Sport s voličem převodovky v levé poloze S/M je velmi akční záležitostí. Na německé dálnici jsme ani na 200 km/h zvýšenou rychlost vůbec nevnímali. Ale pak se o uváděné maximum 250 km/h dále nepokoušeli. V rozevlátých horách Jižního Tyrolska ani rozkodrcaném městě pražském pak necítili diskomfort.

Posilovač řízení Servotronic zajišťuje agilitu a přímý tah. Umí reagovat na úhel natočení volantu rozdílným převodovým poměrem bez ohledu na rychlost. To vylepšuje ovladatelnost a snižuje fyzický výkon muže/ženy za volantem.

Motor je vybaven dvoukomorovým turbodmychadlem TwinScroll, plně variabilním časováním ventilů Valvetronic a vysokotlakým vstřikováním paliva. Tato soustava generuje točivý moment 500 Nm.

Nastavení podvozku pomáhá dotvořit specifické naladění sportovního řízení. Součástí jsou i brzdy, které mají čtyřpístkové třmeny vpředu, dvoupístkové plovoucí vzadu a jsou vybaveny velkými brzdovými kotouči. A potom i pohon všech kol s upřednostněním zadní nápravy. Což znamená, že i když krouhnete zatáčku, zůstáváte na čtyřech, jako by se nechumelilo, bez ohledu na hmotnost a výšku vozu.

To vše, ještě s podporou jedenadvacítkových kol, dává velice intenzívní a povznášející prožitek z jízdy. Na své rozměry to je přitom skutečně výjimečně obratný a pohyblivý vůz. O akceleraci i absolutní rychlosti dvoutunového macka nemluvě.

Adaptivní podvozek pak lze přizpůsobit podmínkám jízdy díky tlačítku Driving Experience Control – na komfortní, ovladatelnou nebo extrémně sportovní. Výfuková symfonie po nastartování je vskutku nepřeslechnutelná, obzvláště pokud si zapneme Sport+ režim. Každopádně tomu odpovídá spotřeba, i při poměrně úsporné práci s „plynem“ jsme se dotýkali až dvanáctilitrové bariéry (na 100 km).

Výbava pro pilota, pohodlí pro business třídu

Také výbava je opravdu velkorysá, byť na první pohled neokázalá. Driving Assistant Plus poskytuje pohodlí a bezpečnost při dlouhých jízdách  a v kolonách – třebas síla, držící vás v pruhu bez užití blinkru je zaznamenáníhodná, to není jen výchovné zadrnčení. Za jednu delší jízdu vám zlozvyk jistojistě vyléčí.

Parking Assistant Plus usnadňuje parkování včetně pohledu kamery z ptačí perspektivy na displeji či zajistí automatické zaparkování podélně i kolmo k vozovce. Plnobarevný Head Up displej promítá řidičovi přímo před očima informace o aktuální rychlosti a limitech i navigační údaje či telefonní seznam a přehled skladeb z přehrávače.

Navigační systém Professional má barevný LCD displej a rádio s DVD mechanikou (a reproduktory harman kardon!) a více než 20 GB paměti. Ovládá se intuitivně dotykovým ovladačem iDrive v prostředním panelu, kde písmena do navigace můžete zadávat i jen přejížděním prstem po vrchní plošce, anebo přímo na displeji.

Odlišnou teplotu si mohou nastavit čtyři členové posádky, nejen dva vpředu. Soustava BMW Connected k tomu nabízí další bohatou asistenci mobility s přístupem z mobilu i chytrého telefonu včetně plánovače. K dispozici bývá i druhý digitální ovladač, jimž si můžete nastavit na dálku třeba teplotu s předstihem. A pro úplnost, LED světlomety nahradily xenony.

Ryze subjektivní pocity líbí x nelíbí ponechme stranou, byť řada srdcových fanoušků značky nad X4 M údajně nadšení nejeví. Neřešíme kategorizaci někde na pomezí SUV a kupé, či SAC-Sports Activity Vehicle, jak udávají sami v továrně v Mnichově.Nadupaný terminátor však svým příznivcům dokáže nabídnout i až něžně dokonalé pohodlí. Arnie přece uměl být i Policajtem ze školky, že? Je to na vás, zda využijete jeho přízně. Esuvéčkový sporťák? Proč ne.

Čtyřková X řada nabízí ještě tři modely, všechny s pohonem všech kol. Ty další jsou X4 M (opět s pohonem M xDrive s aktivním M diferenciálem), X4 40i (vybavený také zážehovým šestiválcem M TwinPower Turbo) a X4 M40d (s kombinovanou spotřebou okolo 6,5 litru a emisemi na 170 g/km). Základní BMW X4 20i stojí 1,3 milionu, s naším modelem jsme na druhém konci cenového řetězce. Pro zajímavost: V Česku se loni prodalo 207 emkových BMW, automobilka ohlásila celosvětově rekordní rok (prodala 135 829 ks M).

BMW X4 M Competition

Motor: S58 zdvihový objem 2993 cm3, 6 válců, 4 ventily

Výkon: 375 kW (510 k)

Maximální rychlost: 250 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h 4,1 vteřiny

Spotřeba: udávaná: město 12,8-13,5 l/100 km, mimo 8,7-9/100, kombinovaná 10,5/100, dosažená v testu 11,5 l/100 km (1700 km většinou dálnice)

Objem nádrže: 65 litrů

Rozměry: šířka 1927 mm x výška 1618 mm x délka 4758 mm

Zavazadlový prostor: 525 litrů až 1430 l (sklopená sedadla)

Kola: vpředu 255/40 ZR21 9,5 J x 21´´, vzadu 265/40 ZR21 10 J x 21´´

Cena testovaného modelu: 2 503 800 Kč (navíc Toronto Red metalíza 24 388 Kč + volitelná výbava 532 012 Kč)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *