Klikněte pro hledání

Kola

Světový pohár bikerů v Novém Městě živí naději, silniční Visegrád 4 Bicycle Race se přesouvá

Sdílet

Pokračující koronakrize dramaticky devastuje také kalendář sportovních podniků a jeho pořadatele. Mezinárodní cyklistická unie UCI zrušila všechny podniky do 30. dubna. To znamená, že největší jednorázový mezinárodní silniční Visegrad 4 Bicycle Race (měl se jet 26. 4.) hledá nový termín. Naopak světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě má ještě naději na původní květnový datum 22.-24. května – definitivní rozhodnutí padne 20. dubna.

„Pořadatelé z TJ Favorit Brno žádají nové datum 22. 8. Akce na trati Brno – Mikulov – Brno je totiž součástí mini série jednorázových závodů v zemích Visegradské 4, takže další postup se snažíme koordinovat společně,“ říká Zdeněk Valenta, tajemník Favoritu Brno. Program by mohl vypadat takto: čtvrtek 20. 8. GP Slovakia, pátek 21. 8. GP Hungary, sobota 22. 8. GP Czechia, neděle 13. 9. GP Poland. UCI pak bezprostředně zareagovala: „Rozumíme žádosti pořadatelů o nový termín v roce 2020, ovšem počet zrušených závodů je velký a odklad vyžaduje diskusi. UCI dodá další informace později.“

Brněnští neztrácejí optimismus. „Přípravy zastavovat nebudeme, naopak, posunutí termínu by nám umožnilo vychytat veškeré detaily tak, aby akce proběhla na nejvyšší možné úrovni. V srpnu se dá také očekávat příznivější počasí, což by bylo lepší nejen pro závodníky, ale i diváky,“ věří Valenta, že cyklisté i letos na brněnský hrad Špilberk, kde je cíl, dojedou.

Zbraně neskládají ani v Novém Městě. „Květnové eventy, mezi něž patří i náš novoměstský, zahajující celý seriál světového poháru horských kol, jsou stále registrovány jako ty, které se uskuteční,“ uvedl ředitel závodu Petr Vaněk.

Přitom mezi dalšími organizátory se objevují i opačné pohledy. Například pořadatelé světového poháru ve sjezdu ve slovinském Mariboru (plánováno na 2. – 3. května) otevřeně hovoří o tom, že je konání akce v současné situaci nereálné a poohlížejí se po jiném vhodném termínu. Další sjezdový pořadatel z chorvatského Lošinje (9.-10. 5.) již pořádání akce dokonce úplně odřekl: s ohledem na aktuální situaci od akce odstoupili hlavní partneři – místní turistická centrála i poskytovatelé ubytování. Hledání potenciálního náhradního termínu zde proto bylo již bezpředmětné.

A zase naopak – pořadatelé červnového SP ve sjezdu ze skotského Fort William stále věří, že se jejich díl seriálu uskuteční v nezměněném termínu, alespoň se tak vyjadřují prostřednictvím svých komunikačních kanálů.

„Situace je velmi těžko předvídatelná a mění se každým dnem. Denně tedy vyhodnocujeme aktuální stav v naší zemi a reportujeme jej představitelům UCI. Máme čas dva měsíce, ale pravděpodobnost původního termínu se ovšem každým dnem snižuje. Pokud budeme mít do 20. Dubna jasné kladné vyjádření české vlády i UCI, půjdeme do toho,“ dodává Vaněk.

S UCI se ale baví i o potenciálních „náhradních“ termínech. Vzhledem k letošnímu specifickému závodnímu kalendáři (hlavně díky srpnové olympiádě v Tokiu) se nabízí několik termínů v září či říjnu, které by mohly zapadnout do pozměněné termínovky velmi dobře.

foto: Jan Němec, Jan Brychta

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *