Klikněte pro hledání

Běhy

Kbelská 10 vyběhla s vládní virovou hysterií

Sdílet

Prší (nejmíň), fučí, je zima, běží se Kbelská 10. Tak začíná na východním okraji metropole tradičně běžecké jaro. Letos navzdory řádící vládní chřipkové panice. Vyhráli Vladimír Marčík z CSG Tri teamu (30:41) a Barbora Jíšová z Eleven teamu (37:01).

Chaotická vládní hysterie zapříčinila následující předzávodní vývoj: „V úterý po zákazu diváků na světový pohár v biatlonu nám místní samospráva s hygienou zrušily dětský závod a vypadalo to špatně. Ve středu se to zase uvolnilo, ale v pátek jsme znovu nevěděli, jestli poběžíme nebo ne,“ vrtěl hlavou zkušený ředitel závodu Tomáš Mirovský.

Nakonec se v Kbelích nekonal jen páteční dětský masopust, ale v sobotu se běhalo podle původního plánu… Tradiční „odpad“ deseti až patnácti procent závodního sice narostl, ale patrně spíš vinou ranního deště a větru. V čase startu ukazoval teploměr šest stupňů a hlavně na otevřené pláni za Satalicemi pofukovalo opravdu silně, kapky už padaly zřídka – padlo zde tradiční hnusno. Přihlášeno bylo 1883 běžců, dle výsledkové listiny proběhlo cílem 1346 účastníků hlavní desítky a 69 (tedy 138 dalších) dvojic na 6+4 km.

Podle očekávání se tedy závodní pole nebývale roztrhalo. Marčík, který už loni dal pražský půlmaraton za 1:11:42 nebo Hornickou desítku ve Frýdku za 30:44, vyrazil zhurta tempem pod tři minuty na kilometr už hned po startu. Chvíli se ho držel kamarád, slávista Michal Šmahel, ve druhé části šel dopředu zkušený Pavel Kubričan z Olympu.

Třetí nakonec doběhl Daniel Vejmelka z Jablonného. Loňský vítěz Robert Heczko skončil sedmý. Na čtrnácté příčce se ukázal Filip Vabroušek ze Zlína, syn věhlasného Ironmana, s nímž loni absolvoval i ve zkrácené podobě tour sedmi maratonů po sedmi kontinentech v sedmi dnech.

„Bylo to docela těžké, ale šel jsem sám hned od začátku,“ říkal pak 24letý vítěz. „Opravdu výborný výkon, zpočátku jsem to nechtěl takhle napálit ani po větru. Pak jsem se trochu vyvezl a měl lepší závěr,“ dodal Kubričan, vítěz Kbelské 10 z roku 2016.

Mezi ženami vládla Barbora Jíšová (37:01), která svedla zajímavý souboj s na vrcholnou scénu se vracející Kateřinou Krieglovou-Kratochvílovou (Elna Počerady). „Ve střední části před Vinoří už mi trochu cukla, asi deset metrů. Ale pak se mi podařilo ji předběhnout. A přiznám se, že na posledním kiláku jsem se ohlížela, kde je,“ říkala. Rozdíl na cílové pásce činil 11 vteřin. Třetí skončila Tereza Jagošová z Moravské Slavie Brno (37:56).

Pořadatelé následovali řadu rozumných protivirových opatření jako třeba uzavření základní školy jako šatny a registračního místa, více mobilních toalet a dezinfekce na mytí rukou. Většina účastníků, s nimiž jsem prohodil pár slov, si nebezpečí ani vládní paniku nepřipouštěla. „Doufám, že nám ještě nezruší pražský půlmaraton nebo maraton,“ krčil rameny Maxim Semenčukov, běhající elitní kuchař, původem z Kazachstánu.

Asi nejvýstižněji shrnula za všechny názor vítězka, profesí lékařka v Motole. „Kolik tady běžně umírá lidí na chřipku nikdo neřeší (podle údajů Hygienické stanice hlavního města Prahy je to jen v metropoli ročně okolo 300 lidí), to nemluvím o jiných snáze omezovaných příčinách, a teď se takhle nesmyslně blázní kolem tohoto viru.“ Sama 28letá Jíšová má náročnou prací s mnoha hodinami přesčasů, k tomu stíhá naběhat týdně okolo 110 kilometrů.

hvězdy (Smrčka a Kubričan)

Podobně to vidí většina ostatních běžců, kteří neohroženě vběhli do nové sezony. Ve formě se opět předvedl třeba 66letý nezmar Miloš Smrčka z Říčan. Absolutně 56. v čase 36:37. „Bylo mi teplo,“ volal po průběhu k azbestovým fóliím v cílovém prostoru jako snad jediný.

Tak snad na dalších desítkách, za týden na silnici v Pečkách, anebo nejpozději za dva týdny v Praze v terénu na Petříně to bude platit i pro ostatní. Nezavirované…

Kompletní výsledky: https://www.sportt.cz/datatables/kbelska2020

Foto: Tomáš Nohejl, Martin Wawryczek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *