Klikněte pro hledání

Kola

Hynek se Stoškem. První česká dvojka chce triumf na bikovém Cape Epiku

Sdílet

Sám už téměř čtyřicetiletý veterán Kristián Hynek má vítězství z veleslavného bikerského etapáku Cape Epic hned z prvního startu v roce 2014. S Němcem Mennemem. Třikrát vyhrál i Jaroslav Kulhavý, dvakrát se Švýcarem Sauserem (2013 a 15), pak s Američanem Gottsem (2018). Ale celý český pár? Hynek teď bere do boje týmového parťáka Martina Stoška, objev loňské sezony.

„Máme na to jet o přední umístění. Nechceme se strkat o páté místo,“ říká Hynek před svým sedmým startem, posledním v plné formě. Už druhý rok totiž vede zároveň vlastní tým – letos nově Future Cycling Northwave a právě Stošek se stal jeho správnou trefou. Loni nejen, že vyhrál domácí titul v maratonu a dva závody UCI Marathon Series, ale potrápil tuzemskou špičku i v cross-country, kde si na mistráku dojel pro stříbro.

Společný start na Brasil Ride.

„Už loni, když jsem to viděl (Hynek jel ještě s Norem Fagerhaugem od Canyonu, skončili devátí a Stoška si vzal „jen“ jako fyzioterapeuta, pozn. red.), mě svrběly nohy. Je to velká šance ukázat se s Kristianem, jsme dobře připraveni,“ říká 25letý Jihočech. Spolu už se zkusili sladit na podzimním etapovém závodě Brasil Ride. „Tam jsem si to protrpěli, ale byla to zkušenost,“ krčí rameny po společném čtvrtém místě.

„Ve dvou vám sice pomůže týmový duch, se zdvojnásobuje se riziko potíží, ať už s defektem, nebo se zdravím,“ upozorňuje zkušený Hynek na specifika stále oblíbenějších etapáků dvojic. „Hlavně si musíte být blízko výkonnostně, znát se a pak si pomoci, ne aby jeden druhého odrovnal. Martin je dynamičtější a věřím, že mě bude správně šetřit,“ usmívá se. Však už tam byl i dvakrát druhý s rakouským matadorem Lakatou.

V Jižní Africe využije osvědčeného zázemí – servismana Roberta Novotného a svoji ženu Šárku, fyzioterapeuta najme prověřeného místního. „Spát budeme v penzionech, kde si můžeme vařit. Je to pohodlnější než v camperu a bezpečnější z pohledu nebezpečí chycení žaludečních potíží ve společné jídelně,“ vysvětluje.

Cape Epic startuje 15. března i za účasti České televize a i v olympijské sezoně přitahuje špičkové bikery. Obhajovat loňské prvenství budou Švýcaři Schurter s Fosterem, zuby si brousí věčně druhý Cannondale pár Avancini – Fumic, samozřejmě ambice musí mít i Kulhavý s Gottsem i další ostřílené týmy Trek nebo Bulls.

Vitalo/Northwave 2020: Buksa, Hynek, Stošek.

Hynek prodloužil svoji profikariéru do dvacáté sezony, láká ho i mistrovství světa. „Začal jsem později až po škole (vystudoval FAMU, pozn. red.), nejsem opotřebovaný. K vysněnému titulu mi loni zase chybělo tak málo. Přitom jsem měl hodně stresů z rozjezdem týmu, letos se už teď cítím mnohem líp,“ připomíná loňskou stříbrnou medaili. Jenže UCI letos nečekaně a bez varování posunula termín až na konec října, což budí velké vášně. V Turecku bude každopádně horká půda.

A doma? „Cílíme stále na maratony, ale budeme jezdit i cross-country,“ dodává Hynek. „Náš tým funguje bezvadně, je malý, ale s velkými ambicemi,“ usmívá se. Loňský rok uzavřel s následující obdivuhodnou bilancí: 64 540 najetých kilometrů s převýšením více než 900 000 metrů, 47 závodů v 8 zemích se 30 umístěními na stupních vítězů, z toho 17 vítězstvími.

„Nikdy neměň vítěznou kombinaci,“ vyhlašují nyní. Třetím členem zůstává Dominik Buksa. Černooranžové týmové kombinézy se ukáží často na Kole pro život, kde patří Hynek mezi historické tváře. Přípravu zahájili už v polovině listopadu a mají za sebou dva tréninkové kempy na Mallorce a na Kanárských ostrovech, v nejbližších dnech je čeká závodní test v podobě tradičního Sunshine Cupu na Kypru.

Foto: Michal Červený, Fabio Piva

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *