Klikněte pro hledání

Cesty

Tak trochu jiný emirát. Nejen na lov perel, ale i na kola, běhání a největší ziplajnu světa láká Rás al-Chajma

Sdílet

Ženským světovým rekordem Ababel Brihaneové z Etiopie (1:04:31, mezi muži vyhrál Kibiwot Kandie z Keni za 58:58) letos opět potvrdil půlmaraton v Rás al-Chajma pověst nejrychlejšího závodu světa. Nechte se při té příležitosti inspirovat pro plány (nejen na příští zimu, neboť v „běžeckém“ emirátu najdete mnohem víc aktivní zábavy.

Zdejší půlmaratonská trať proslula hned od premiéry v roce 2007, kdy zde vyhrál olympijský vítěz Samuel Wanjiru ve světovém rekordu. Mary Keitanyová tady jako první žena zaběhla pod 1:06 (1:05:50) a držela se, než ji rekordní čas sebrala Praha… Účast můžete pojmout i méně vypjatě ve čtyřčlenné štafetě nebo dvojici.

„Trať je hodně rovinatá, ale má i zatáčky, vine se příjemně,“ říká Raki Phillips, generální ředitel Úřadu pro cestovní ruch RAK. „Podmínky na běhání jsou v tuto dobu ideální, teploty od sedmnácti do třiadvaceti, lehký větřík od moře, vlhkost vzduchu přichází až v létě,“ dodává. Kromě půlmaratonu se tu koná i Spartan race nebo triatlon. A zaběhat si můžete i do hor.

V pohoří Hajar, jen hodinku autem nebo shuttle busem od moře, na nejvyšším celoemirátském vrcholu Jebel Jais (1934 m) končí mj. etapa cyklistické UAE Tour, která patří do elitního světového programu silničářských závodů. Na horském kole lákají nejen okružní výpravy – pokud chcete vyzkoušet alternativu velbloudů, ale i sjezdy vyschlým korytem řeky až dolů k plážím.

Nahoře je o deset stupňů míň. Najdete tu šest značených trekových tras celkem 16 km dlouhých, ferátu, provozují tu i canyoning. Brzy tu budeme moci přespat v perfektně vybaveném kempu v duchu glampingu (glamours camping, luxusně zařízené stany) a kochat se pak západy/východy slunce. Letos se tu chystá vyhlášený Bear Grylls, akční survival kemp.

Jebel Jais Flight. Největší ziplajna na světě

V horách natahali také epesní ziplajny. Ta Jebel Jais Flight je úplně nejdelší na světě, měří 2,83 km, po hlavě dolů v pozici supermana svištíte přes hluboký kaňon pod sebou skoro dvě minuty rychlostí až 160 km/h. Naladit se na ni můžete na sedmi kratších při Jais Sky Tour. „Lítáte jako sokol, získáte pohledy jako dron a GoPro kamera vám natočí podoby obličeje za jízdy. Záleží na větru, někdy se zastavíte dvacet metrů před koncem a musíte doručkovat. A ještě chystáme bungee jumping,“ dodává Raki Phillips.

Až se náležitě znavíte, následovat mohou poklidnější aktivity. Třeba na čtyřkolkách v poušti, anebo na vyhlášeném golfovém hřišti Al Hamra, kde se potřikrát konal turnaj European Challenge.

Perly se tu lovily dřív, než se objevila ropa. Farma Suwaidi láká na exkurze s vycvičenými lovci, kteří tu dříve pro lepší koncentraci i fungování organismu jedli jen jednou denně a udržovali se ve formě jen pitím kávy – ta zdejší odrůda už z 12. století patří mezi vybrané druhy, což potvrdí každý znalý barista či kafefil. Hlavní sezona běží v prosinci, perlorodku vás nechají vytáhnout z akvárka, výjimečně vás po základním kursu nechají potopit pod mořskou hladinu a „máte velkou šanci, že perlu taky získáte,“ usmívá se Raki Phillips.

U vody zůstanete i na výpravách na kajaku mezi mangrovy, což jsou stromy, vyrůstající ze slané vody. K odpočinku patří jistě i plážové aktivity, ze 64 km dlouhého písečného pruhu vyhlédnete daleko do otevřeného moře. Na rozdíl od ostatních emirátů pobřeží až na výjimku Al Marjan Islandu neuzamykají umělé ostrovy s hotely a atrakcemi. Odtud startují Seawings, výletní lety letadel a mikrolightů.

Sedm tisíc let dlouhá historie

Pochopitelně obhlédnout se dají i emirátské tradice sedm tisíc let dlouhé historie. Pouštní vojenská pevnost Dhayah se strážními věžemi z 19. století posloužila proti Britům. Stojí tu nejstarší muslimská mešita v SAE i buddhistické chrámy. Původně šejkův palác se proměnil v luxusní hotel v boutique stylu s téměř čtyřmi stovkami pokojů. Obnovující se pobřežní vesnice Al Hamra aspiruje žhavě na zařazení na seznam památek UNESCO.

„Místní lidé jsou velmi pohostinní, udržují tu pevné vztahy velkých rodin. Není neobvyklé, že vás pozvou na večeři na jedenáctou večer. Anebo na barbecue do pouště. Prostě se sbalí do auta a vyjedou. Po půlnoci tam pak krajina září světlem ohňů,“ vypráví Raki Phillips, který má americké občanství a za sebou zkušenosti z mnoha velkých investičních akcí v hotelovém byznysu.

Rás Al-Chájma (v překladu Vrchol stanu) leží v severní části Arabského poloostrova. Z velkého letiště v Dubaji jste na hranici za 45 minut, v hlavním městě RAK City za dalších 30 minut, rychleji než v centru samotné Dubaje. Na 1684 km2 tu žije asi 340 000 lidí, z toho 30% původních, to je nejvíc ze všech emirátů. A naopak, také vztah k cizincům a ženám zde označují za nejliberálnější ze všech.

Z těch rušnějších (a dražších, třeba Dubaj až o dvacet procent) se sem jezdí na víkendy… Anebo taky za poznáním, Al Hamra Conference Center hostí řadu atraktivních akcí včetně team-buildingů dobrých firem. Letos se v celých Emirátech koná světová výstava Expo, kde se představí i čeští vědci, věnující se zavlažování pouště.

Více najdete na www.visitrasalkhaimah.com nebo v mobilní aplikaci Visit Ras Al Khaimah.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *