Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Jen si tak trochu surfnout. Mezi fjordy

Sdílet

Připravovaný snímek s názvem Between Fjords se stane již mezi třetím dokumentem se surfovou tematikou od režiséra Martina Smékala. Láká na téma i prostředí, naší scéně dosud nepokryté – surfování a skialpinismus na odlehlých oblastech fjordů severního Islandu. Celý projekt čeká druhá fáze, ale jeho budoucnost leží v rukách fanoušků a komunity.

Aby mohli tvůrci získat potřebné finance na dokončení, spustili nedávno crowdfundingovou kampaň na hithit.com/cs. Režisér Smékal má na kontě dva úspěšné a oceňované dokumenty – Choose your wave a No Wave Back.

V novém filmu se zaměřuje na příběh dvojčat z Beskyd. Filip a Lukáš Polachovi hledali víc, než jen čistou dávku epinefrinu, kterou jízda v prašanu nebo ve vlnách nabízí. Touha objevovat opuštěné surf spoty a svahy je zavedla až na severský Island.

Jakmile poprvé objevili nespoutanou a surovou krásu ostrova, už nebylo cesty zpět. Doslova. „Může se zdát, že lyžování a surfování jsou naprosto odlišné sporty. Když se však vydáte na cestu za nejodlehlejšími místy a vrcholy ve špatně přístupných oblastech islandských fjordů, jste odkázáni čistě na “nálady” přírodních živlů,“ říkají o své vášni.

„Struktura studené vody, která má v zimě okolo dvou stupňů a v létě k deseti, je krapet jiná než u teplé. Je těžší, protože molekuly vody jsou blíže u sebe, takže těžké vlny vás vezmou do hlubin o poznání déle,“ vypráví Filip Polách. „Už pět let žijeme v místě, které připomíná ledovou Havaj. Když nejsou vlny na jihu, jedeš na sever. Když se swell blíží ze západu, zamíříš tam,“ dodává Lukáš Polách.

Podtitul filmu hovoří slibně o snu, na cestě za nímž našli více, než čekali. Hluboko v jednom z fjordů našli unikátní vlny i jediného člověka, šedesátiletou Bety, která i v náročných podmínkách dokáže na místní farmě prožít celý život a nechce ho opustit.

Představení traileru a přednáška o filmu proběhlo na několika zastávkách Surf Film Festivalu po celé zemi. Film se díky tomu již dostal do povědomí české surf komunity. Nyní můžete sledovat veškeré dění kolem dokumentu Between Fjords také na webových stránkách a na sociálních sítích facebooku a Instagramu. Kromě bratrů se ve filmu objeví i fotograf Petr Hricko, místní surfař Vjor Bjornsson a nebo zdejší profesionální rider Heidar Logi.

Film by se měl dočkat premiéry v květnu tohoto roku.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *