Klikněte pro hledání

Běhy

Pražská čtyřka vběhne do sedmého roku

Sdílet

Tradičním novoročním výběhem ze Žlutých lázní v Podolí (1. 1. v pravé poledne) můžete správně nakročit nejen do roku s číslem 2020, ale i k sedmé sezoně Běžecké školy Prahy 4. Nejstarší veřejné alma mater svého druhu nejen v metropoli.

Na první výzvu tehdy v dubnu 2014 dorazilo na břeh rybníka Labutě na kraji Krčského lesa na tři desítky lidí. Vyšvihaní běžci, trochu znavené maminy i postarší veteráni. S chutí, očekáváním, ale taky nejistotou? Co nás čeká? Budu stačit?

Následoval příjemný proslov a lehký výklus na zahřátí, pak rozcvička s tradiční běžeckou abecedou a společný výběh ve dvou skupinách, podle výkonnosti, jak se cítíte. V cíli občerstvení, protažení – za hodinku hotovo.

„Tak to běží každý čtvrtek od 18 hodin, ani jednou jsme nevynechali. V létě v Krčském lese, se zimním časem se přesouváme do Žlutých lázních, kde máme šatnu a osvětlený chodník podél Vltavy,“ říká Martin Dvořák, bývalý reprezentant v plavání a triatlonu, který školu vymyslel, založil a pravidelně koučuje. Spolu s dalšími zkušenými běžci, povětšinou kamarády.

„Právě ta atmosféra mě sem pořád táhne,“ shodují se mnozí účastníci, kterých chodí stabilně stále několik desítek. Někteří se zde rozběhali a vydali se vlastní cestou, další se vracejí v časových smyčkách, ale jsou i tací, kteří sem chodí stále. Celých už skoro šest let.

„Nemusíte se nikde registrovat, nic platit. Stačí přijít, obout maratonky a běžet,“ usmívá se jednoduchému konceptu Dvořák. Jeho „udržitelnost“ ale podporují i zpestření.

Návštěvy špičkových sportovců, jakými byli třeba olympijští vítězové David Svoboda a Kateřina Neumannová nebo přední horský běžec Ondřej Fejfar, ale i trenérů, masérů či výživových poradců. Testování běžeckých bot. Konzultace individuálních plánů. Ale i předvánoční posezení s tataráčkem a pivem v restauračním zařízení. Vše v jednom včetně běžeckého tržiště dvakrát zahrnul i celoodpolední běžecký happening ve Žlutých lázních.

Podobné běžecké projekty vznikaly i jinde, ale takovou vytrvalostí se nemůže pochlubit žádný z nich. „Těší se nás zájem lidí, ale také stabilní dlouhodobá podpora radnice Prahy 4,“ oceňuje Dvořák. „Běžíme dál…“

Někdy přijde i olympijský vítěz David Svoboda. Už od roku 2014…
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *