Klikněte pro hledání

Běhy

Maraton ve Stromovce stále zdobí podzimní kalendář jako monument

Sdílet

Pražský maraton ve Stromovce je tradičním, až tradicionalistickým podnikem, kde jde v první řadě stále o samotný běh a výkon. Už šestapadesát let. Bez ohledu na komerční a trendy vlny. Letos tenhle parkový monument ožije v sobotu 12. října.

 Poprvé tu běželo 30. 6. 1963 v režii Rudé hvězdy 51 vytrvalců – prvním vítězem se stal Miroslav Bomar (2:35:44). Tradiční mistrovství Prahy se brzy vyšvihlo na mezinárodní pražský maraton, kde se v roce 1978 předvedl olympijský vítěz Waldemar Cierpinski, a v roce 1983 ukázalo rekordních 688 běžců, kdy vyhrál sovětský maratonec Sergej Petrov v rekordním čase 2:15:36.

Teprve později se na stejné trati přidal i podzimní závod Pražská Stromovka, ten převzal v roce 1988 samostatně štafetu. V roce 2013, kdy se jedinkrát vinou povodní neběželo, byl přejmenován na memoriál nestora českého běhu, sice původem chodce, ale později neúnavného propagátora, moderátora a všeznalce běžeckého světa Iva Domanského.

On sám po dlouhá léta přesvědčeně tvrdil: „Jde o maraton s největším počtem českých běžců, doběhnuvších pod čtyři hodiny.“  A to platí dodnes, i když už ne absolutně, ale v poměru úspěšných vůči celkovému počtu účastníků, kdy se úkolu zkrotit organizačně pytel hadů v podobě uspořádání závodu Marek Blažek, taktéž zprvu chodec, pak i běžec a majitel zvučné výsledkářské firmy Apachi/Sportovniservis.cz.

Právě on po povodni mírně upravil okruh v okolí jezírek, a zkrátil ho na 4219,5 metru, tudíž se běželo desetkrát. „Nyní jsme ho zavedli i do areálu Olympu, který pomohl se zázemím. Najdete tu šatny, sprchy, občerstvení i parkoviště. Jeden okruh teď měří 5 274 metrů a natočíte jich osm,“ říká.

Kromě okruhových specifik potěší i ty finanční. Rozumná cena startovného, samozřejmě s předstihem nejlepší. A pak čisté prize-money, žádné často nefunkční sponzorské dárečky, tu berou nejlepší i ve všech věkových kategoriích (500-300-200 Kč). Letos se navíc vyhlašuje Mistrovství ČR veteránů.

Pokud byste se necítili, dá se běžet i ve dvojici, každý půlmaraton. Start je na Olympu v 10, pro pomalejší běžce s limitem 6 hodin v 9.30.

Loni slavili triumf ruští běžci Vsevolod Chudjakov (2:24:49) a  Marija Rezničenko (2:47:28), nejlepší domácí byli zkušený příbramský triatlonista Petr Švarc (2:43:37) a nezdolná pražská máma Radka Churaňová (2:52:11).

Registrace ještě běží na www.sportt.cz, volná čísla budou k dispozici na místě za 500 Kč.

Více informací na www.prazskymaraton.cz

Radka Churaňová
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *