Klikněte pro hledání

Běhy

Za zádumčivými obrazy nedotčené krajiny pomezí láká Česko-německý půlmaraton MTRC

Sdílet

Do opuštěné zádumčivé krajiny chodského Českého lesa s půvabnými malbami mistra Podzima míří Mizuno Trail Running Cup. Jeho sedmé zastaveníčko, nedělní Česko-německý půlmaraton se vrací do tradičního termínu začátku října (teď 6. 10.).

Neobjevená destinace pohraničního pomezí láká už počtvrté na běžecky vstřícnou, což neznamená snadnou a neatraktivní, trasu. K tomu na celý příjemný víkend dobíhajícího babího léta, doplněný poznáním i třeba houbařskými orgiemi. Za kopcem Čerchovem v půvabném Klenčí najdete snadno nocleh…

Trasa, vedoucí převážně po lesních cestách, ani doprovodný program se nemění. Epicentrum závodu leží na okraji fotbalového hřiště v pohraničních Nemanicích. Oba závody – půlmaraton i doprovodná pětka – vystřelí běžce do terénu až ve 12.45. A na delší trať pak odveze diváky za fanděním i poznáním zjizvené historie trosek zaniklých německých osad „za čárou“ autobus.

Krajina tajuplného lesa

Lučina, německy Grafenried, zde stála již od roku 1282, Čechám připadla část vesnice až v roce 1764. Před válkou zde žilo okolo tří stovek obyvatel, po odsunu byla dosídlena, jenže v padesátých letech zde komunisti zřídili hraniční pásmo a lidi znovu vyhnali. A zástavbu demolovali až na domy, kde přebývali pohraničníci. Podobně dopadly i Pila/Seeg a Lískovec/Haselberg… Kdysi za komunistické zlovlády tady měli nejblíž umístěné elektrické dráty a ze zhruba třiceti metrů na sebe přes hranice volali členové rozdělených rodin…Přitom už téměř před sto lety napsal zdejší kněz a významný spisovatel Jindřich Šimon Baar: „Pane Bože! Všecky struny v srdci mém již popraskaly. Jedna jediná mi zbyla. Miluješ-li mě – dej – abych směl na ni zahrát píseň o lásce k této tvrdé kamenité zemi.“

Pojďme si ji raději proběhnout po mechových lesních chodníčcích. Trať je to vskutku parádní, převýšení činí okolo 500 metrů. Tak akorát, abyste museli šlápnout na plyn, ale pořád nemuseli zařadit úsporný „chodící“ režim. Jen do posledního krpálu ve vysoké trávě to chce zavřít oči a zatnout zuby, už tu slyšíte cílový rumraj… Ideální příprava na další závod Mizuno Trail Running Cup, obnovený maraton Praha – Dobříš přes Brdy za dva týdny (20. 10.).

Tady se vyráží přes Novosedelské hutě, dál přes bývalé osady Lískovec, Pilu a Mýtnice se dostaneme k přechodu Lučina a do Bavorského lesa k Untergrafenriedu a Höllu, po traverzu ve výšce okolo 600 metrů pod vrcholem Pod zámečkem zpět. „Ještě i naše doprovodná pětka má tady určitě nejkrásnější trať z celého seriálu,“ láká šéf seriálu Martin Dvořák.

Marcela Joglová skoro jako doma

Ano, vydáme se do kraje chodského rebela Jana Sladkého Koziny ze Starých pověstí českých, ale i legendárního běžce Vlastimila Zwiefelhofera, rekordmana Běchovic i Kunratic. Toho prvního si s oprátkou na krku možná představíte jako ducha v některém stoupání, ten druhý možná přijde odměnit nejlepší v deseti kategoriích ke stupňům vítězů.

Loni tu zvítězili Lukáš Kozlík v traťovém rekordu 1:23:19, ukázal se zdatně i věhlasný sedmdesátiletý kardiochirurg Jan Pirk, jehož rodina pochází ze zbourané Lukavice. Mezi ženami zářila Kateřina Razýmová, aktuálně nejlepší česká běžkyně na lyžích, která žije v nedalekém Postřekově. Mimochodem rok před tím tu vyhrála Marcela Joglová, hrdinka nedávného půlnočního pouštního maratonu na mistrovství světa v Kataru – taky vzešla ze zdejšího kraje…

Pro většinu účastníků platí, že autem se jede z Plzně po I/26 směrem na Horšovský Týn a Babylon, pak na Klenčí a Lískovou, na německé straně je nejbližším sídlem Waldmünchen.

Bohatý závodnický servis je standardem českého trailového poháru MTRC. Na VIP služby se mohou zvlášť těšit členové platformy Jsem subarista i ti, kdož přijedou do Nemanic vozem Subaru.

Více informací najdete na www.trailrunningcup.cz

Cíl je na dosah
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *