Klikněte pro hledání

Kola

Přímý přenos testů, BMX anebo sprinterská věda. Cycling University bude pokračovat podzimním cyklem přednášek

Sdílet

Celkem osm přednáškových bloků čeká na posluchače podzimního vzdělávacího programu Českého svazu cyklistiky – Cycling University.První ze seminářů se uskuteční v úterý 15. října v konferenční Aule České unie sportu v Praze na Strahově. Program je znovu zaměřený tak, aby umožnil studentům získat povědomí o aktualitách, trendech, moderních metodách i vědeckých směrech tréninku v cyklistice.

Pořadatelé připravují s odborníkem na sportovní medicínu MUDr. Jiřím Dostálem unikátní videokonferenci, která se uskuteční formou přímého přenosu laboratorního zátěžového testu některého ze špičkových cyklistů.

Další přednáška bude patřit reprezentačnímu trenérovi BMX a jednomu z našich nejúspěšnějších závodníků v této disciplíně, Lukáši Tammemu a bude mít lakonický název BMX – základ cyklistiky. Součástí přednášky budou videa s ukázkami tréninkových i závodních situací a zajímavá jistě bude také diskuse na téma BMX – první cyklistická disciplína pozdějších šampionů: Zdeněk Štybar, Pavel Kelemen, atd.

Lukáš Tamme

Krátce po poledni se uskuteční očekávaná přednáška reprezentačního trenéra techniky horských kol Matěje Charváta. Mnohonásobný mistr České republiky ve sjezdu bude pomocí řady videí a videorozborů demonstrovat současný světový trend nácviku techniky, přenositelný do celé řady disciplín. Účastníci uvidí také videa z nácviku technických sekcí českých bikových reprezentantů, která používali trenéři při rozboru konkrétních situací na tratích světového poháru, mistrovství Evropy a světa.

Hostem Cycling University bude také Svatopluk Buchta, dráhový mistr světa z roku 1986 v americkém Colorado Springs a nyní šéftrenér úspěšné skupiny sprinterů Dukly Brno. Beseda bude zajímavou sondou do specifické dráhové disciplíny – sprintu. Nikde jinde totiž nehraje vývoj moderních technologií, analýzy wattů a matematická alchymie převodů takovou roli, jako právě v případě sprintu, keirinu a závodu na jeden kilometr.

„Pečlivě jsme cyklus přednášek připravovali a věřím, že bude přínosný a zajímavý pro všechny posluchače,“ informuje autor projektu, trenér Viktor Zapletal. „Například úvodní videokonference zátěžového testu, kterou budou společně moderovat Jirka Dostál s bývalým špičkovým reprezentantem Vojtou Hačeckým a propojí v přímém přenosu špičkové vědecké pracoviště – Centrum sportovní medicíny se strahovskou Aulou, bude v naší republice představovat první sportovně vědeckou přednášku tohoto typu.“

Svatopluk Buchta

Dále se těší i na zbytek programu. „BMX je ve světě moderní cyklistiky považovaný za jeden ze stavebních kamenů pro celou řadu disciplín – dráhu, MTB, cyklokros i silnici. Vystoupení Lukáše Tammeho nejenom poučí, ale i poradí jak začlenit tréninkové prvky BMX do všedního tréninku. Přednáška Matěje Charváta o tréninku techniky přiblíží jak takový trénink v praxi vypadá, ale otevřeme i tajemnou a složitou otázku lidské psychiky, potlačení strachu a všech složitých stavů, které jsou podmínkou pro zdárné zvládnutí technických situací. Sváťa Buchta patří mezi legendy české cyklistiky, nejenom jako závodník, ale také jako trenér, což je ojedinělé. Velmi doporučuji poslechnout si jeho názory, která umožní nahlédnout do zákulisí přípravy špičkových sprinterů. Je to prostředí  fascinující.“   

Více informací najdete na www.cyclinguniversity.cz

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *