Klikněte pro hledání

Běhy

Legenda povstává. Z Běchovic do Prahy se poběží po 123.

Sdílet

Silniční běžecký závod Běchovice – Praha je synonymem atletické tradice. První ročník tohoto závod proběhl na sklonku května roku 1897 a od té doby se konal každoročně. Vyvinula se z něj tak ojedinělá událost. Na světě totiž existuje jediný starší závod, kterým je legendární bostonský maraton, který je jen o několik týdnů starší. Poslední zářijovou neděli (29. 9.) se vydají běžci na trať Běchovic již po stotřiadvacáté.

Obrazy z historie

Pro běžce jsou „Běchovice“ mnohem více než pouhou tradicí, kterou je třeba ctít. Když se vysloví jméno závodu, všichni dobře vědí, že nejde o ledajakou desítku. Trať měří nejen o něco víc, vede po hlavní, Českobrodské ulici sice bez velkých zákrut, zato dost dlouho do (mírného a krátce i prudkého) kopce. To činí z Běchovic náročný závod, který je zcela určitě obtížnější než klasický silniční běh na deset kilometrů. Výsledný výkon mohou výrazně ovlivnit povětrností podmínky, které v minulosti závodníky už mnohokrát řádně potrápily. Dalším úskalím je národní profil trati, kterému dominuje náročný a táhlý stoupák před posledním jarovským kilometrem.

Na startu nebude opět chybět ani jeho skutečná legenda, kterou je Vladimír Kříž, což je běžec, který se poprvé na start Běchovic postavil již v roce 1963 a od té doby ani jednou nechyběl. Na svém kontě má již 56 účastí. To se žádnému jinému běžci v historii závodu nepodařilo. Jak on sám tvrdí, pověstný krpál Hrdlořezák pro něj není nejhorší částí závodu. „Horší je potom ta nekonečná část podél tramvajových kolejí. V závěru už se těším na rovinku, kde ze sebe vždy vyždímám zbytky sil,“ dodává.

Na závod zve také přední český kardiochirurg a tradiční účastník profesor MUDr. Jan Pirk. „Běh je nejsvobodnějším sportem a Běchovice jsou pro mě srdeční záležitostí. Tento závod je pro mě speciální v mnoha ohledech. Navíc bydlím zhruba 400 metrů od cíle závodu, takže vlastně vždy běžím domů,“ uvádí.

Co se chystá pro letošní ročník? V rámci startovného, které za poslední roky významně narostlo a nyní už získáte číslo jen v případě volné kapacity přímo na startu, dostanete tričko Nike – fialové ženy, zelené muži a unikátní odznáček. Před startem budou k dispozici masáže. Počítá se také týmová soutěž minimálně čtyř běžců.

Jak vypadá časový program?

  • 11:30 start Mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km (ženy, muži, juniorky, junioři, mistrovská kategorie)
  • 11:45 start všech příchozích kategorií (všechny kategorie ženy a muži včetně veteránských kategorií. Startovní koridor bude rozřazen do jednotlivých částí označených písmeny a barvou dle očekávaného cílového času, který každý běžec uvede při registraci do závodu. Pro snadnou orientaci na startu bude barva a číslo koridoru každému běžci vyznačena na startovním čísle.

Další informace najdete na www.Bechovice-Praha.cz

Loňské stupně vítězů pro dámy
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *