Bezpečnost v horách bude hlavním tématem Mezinárodního festivalu alpinismu v Praze, finále obstará Holeček
Sdílet
Zítra startuje víkendový (22.-24. 11.) Mezinárodní festival alpinismu v Praze. Jeho hlavní pořadatel a duše Ladislav Jirásko už se nemůže dočkat, až to všechno vypukne.
Jak jste připraveni?
Všechno máme. Nejnáročnější bylo časově zkoordinovat všechny odborníky na bezpečnost, přijede šéf rakouské horské policie Hans Ebner, lidé z Kuratoria pro bezpečnost v horách, šéf pilotů záchranářských vrtulníků Reinhard Kraxner a další. I když jsme na tohle téma mívali vždycky pár přednášek, rozsáhlé sobotní sympozium je naší novinkou a považujeme ji za velmi důležitou.
Bezpečnost v horách se stále podceňuje.
Lidé jezdí do hor mnohem víc. Polsko má čtyřikrát více obyvatel, ale v počtu noclehů v Alpách jsou Češi před nimi. Kvalitní vybavení je dostupnější, díky tomu si lidé víc troufají. Ale často ho použijí až napoprvé při nějaké nepříjemné situaci, neumějí sledovat vývoj počasí a podobně. A z toho pak vyplývá větší počet traumatických situací nebo dokonce smrtelných nehod. To je důvod, proč jsme takhle velký celodenní blok zařadili.
Koho byste z programu vypíchnul?
Günter Auferbauer, specialista na osobní odpovědnost, má ve své přednášce opravdu unikátní postřehy a myšlenky. Dále třeba Gerhard Mossmer, tvůrčí metodik Alpenvereinu, bude hovořit o následcích klimatických změn, které se v horách projevují změnami permafrostu, ovlivňující i přístupové cesty na vysokohorské chaty. Vždyť Hofmannshütte, druhá nejstarší horská bouda, základna na výstupy na Grossglockner, skutečná relikvie, musela být před dvěma lety dokonce stržena. Tahle témata by si měli poslechnout všichni, lidi z Horské služby i obyčejní výletníci.
Mění se i váš alpinistický festival, jehož čeká devatenáctý ročník.
V roce 2004, když jsme začínali, se tady teprve objevili Jaroš, Ondra nebo Holeček, náš kontakt se světem byl malý. Proto byl obrovský hlad po informacích a setkáních s osobnostmi. Mívali jsme pravidelně i dvanáct set lidí na jedné přednášce, objevil se tu Messner, Habeler, Lama, Auer a mnoho dalších významných lidí horského světa. Největší změna přišla po dvouleté pauze zaviněné čínským virem. Mění se způsoby cestování, ale i komunikace, přišly sociální sítě, řada našich alpinistů, dnes světově uznávané osobnosti lezení, si dělá svoje vlastní akce. Jinde ve světě se obvykle více zaměřují na přehlídky filmů. Ale my pořád zůstáváme unikátním festivalem, přímým setkáním mnoha osobností, které nenahradí žádné online streamy.
Změnili jste také dějiště, po Kulturním domě na Smíchově, Slovanském domě a hotelu Pyramida se stěhujete do hotelu International v Dejvicích…
…rekonstruovaného památkového objektu s vyhlídkovou terasou, která je druhým nejvyšším vyhlídkovým místem v Praze. Snažíme se shromáždit kompletní servis pod jednou střechou, tedy i včetně zázemí pro naše partnery a hosty, tak je to pro všechny nejlepší.
Patrně vrcholem festivalu podle rezervovaných míst bude nedělní vystoupení Marka Holečka, navíc v souvislosti s posledními událostmi kolem jeho výstupu…
Mluvil jsem s ním před třemi dny. Po jeho návratu z Nepálu má hodně dotazů ze všech stran, jezdí po besedách, odpovídá na řadu dalších dotazů. Mára umí nádherně formulovat myšlenky, je skvělý řečník, určitě to má už promyšlené. Podívejte, už dříve zažil ztrátu Zdeňka Hrubého, teď Ondreje Húserky. Tohle se prostě v horách stává. Pokud jdeš na hranu, musíš na to být psychicky i morálně vybavený, abys to dokázal. Mára získal dvakrát Piolet d´Or a jejich poslední výstup na Langtang Lirung je odborníky opět vysoce ceněn.
Další informace najdete zde: https://festival-alpinismu.cz/
Další texty jsme přinesly zde: Program MFA 2024, Millar i další hvězdy a Filmy z Banffu.