Klikněte pro hledání

Cesty

Millar, Stražar i Holeček. Zlaté cepíny promluví o svých zážitcích na Mezinárodním festivalu alpinismu v Praze

Sdílet

Představujeme velká jména, která ozdobí Mezinárodní festival alpinismu v Praze (22.-24. 11. v hotelu International). Ten v uplynulých letech přivezl do řadu významných osobností v čele s Reinholdem Messnerem. I letos se můžeme těšit na držitele nejúprestižnějších ocenění Zlatý cepín/Piolet d´Or, horolezeckých Oscarů.

Tim Miller má ten nejčerstvější z minulého roku, získal ho spolu s Paulem Ramsdenem za prvovýstup severní stěnou Jugal Spire (6563 m) v nepálské oblasti Jugal Himal. Cestu, kterou zvládli alpským stylem se čtyřmi bivaky, pojmenovali Phantom Line (1300 m, ED). Utrpěli tam omrzliny a “připadali si jako někde na Marsu.” Uznávaný Ramsden kdysi doma ve Skotsku vzal stopem mladíka cestou na Ben Nevis, tak se poznali. A pak se poctivě několik měsíců připravovali na nedotčený vrchol.
Před šesti lety na Ultar Sar (5883 m) prožil Miller zasypání lavinou ve stanu. Vyhrabal se a ještě zachránil parťáka Bruce Normanda, ale další člen výpravy Christian Huber tam zůstal. Až za dva dny je vysvobodil pákistánský vojenský vrtulník… “Proběhlo to celé v takovém rozostření, soustředili jsme se jen na přežití. Zasáhlo mě to až dole, ale pak jsem si uvědomil, jak moc potřebuju vylézt. Když na to vzpomínám, jak bych četl příběh někoho jiného v knize…,” vrací se k fatálnímu zážitku. “Více stresovaný než v horách jsem dole v normálním životě,” dodává.

Nyní 27letý skotský lezec z Glasgowa začínal na domácích horách, často lezl i v hale, následovaly Alpy a Himálaje. Stal se horským vůdcem a vodí své klienty především do skalních oblastí ve španělské Costa Blanca, ale jezdí i do Grónska nebo na Island.
Slovinský horolezec Luka Stražar má Zlaté cepíny dva. První získal v roce 2012 spolu s Nejcem Marčičem za prvovýstup západní stěnou K7 (6 800 m) v Pákistánu, druhý v roce 2019 spolu s Alešem Česenem a Tomem Livingstonem za prvovýstup severní stěnou a extrémní linií Latok I (7 145 m), který odolával celých čtyřicet let dvanácti expedicím.

Pochází ze slovinské Lublaně, kde vystudoval geografii a začal s lezením. Už jako student se vydal na expedice do vysokých hor a dnes v 36 letech patří k absolutní lezecké špičce. V posledních letech zúčastnil více než deseti horolezeckých výprav a uskutečnil nespočet výstupů. Za zmínku stojí i třeba zdolání Cassinova pilíře na Denali (6 190 m) na Aljašce. A to se ještě chystá na několik nedotčených šesti a sedmitisícovek v Himálaji a Karákóramu.
Zajímavou osobností je též Dorota Rasińska-Samoćko, šerpy přezdívaná himálajská Speed Lady. Letos v říjnu vystoupila na Šiša Pangmu (8 027 m) a stala se první Polkou, která zdolala Korunu Himálaje, čímž překonala i legendární krajanku Wandu Rutkiewiczovou. Což dokázala za pouhé tři roky! A začala rovnou Mount Everestem. Sedmi vrcholů dosáhla v roce 2022, za což dostala ocenění Kolos. Své výstupy nad zónou smrti provádí s použitím kyslíku v lahvích, bez komerčního týmu a bez podpory sponzorů. Jejím partnerem a průvodcem při výstupu na nejvyšší vrcholy bývá její šerpský kamarád.


Mezi elitní společnost se letos dostala i Lenka Erlebachová, donedávna reprezentační sjezdařka, která vylezla spolu s Karolínou Grohovou, pro změnu hlavně běžkyní na lyžích, na Gašerbrum I (8 080 m) v tričku s krátkými rukávy, bez kyslíku, nosičů i vůdců, také jako první Češky. Přitom 37letá horalka říká: „Osmitisícovka mne nikdy moc nelákala. Nekonečná dřina s batohem není úplně to, co v horách hledám. Mám ráda spíše lezecký pohyb.“ Letos absolvovala nejnáročnější skialpový přechod Vysokých Tater po stopách Vláda Tatarky (55 km, 6000 výškových metrů přes 23 sedel). Profesí realitní makléřka zdolala už řadu interesantních vrcholů s obtížnými výstupy v Alpách nebo Peru, ostatně jejím partnerem je další skvělý horolezec Radar Groh.

Další inspiraci přidají držitelé Koruny Himálaje i Koruny světa, český matador Radek Jaroš, který dokončil další film, a jediný slovenský sběratel těchto vrcholů Peter Hámor. Také nejlepší slovenská horolezkyně Michaela Izakovičová, která žije v Adršpachu a jako šestá žena na světě přelezla Golden Gate na El Capitanovi. V programu zůstává i Marek Holeček, držitel dvou Zlatých cepínů, který se vrací s tragickým zážitkem z expedice na Langtang Lirung.

O MFA jsme psali už zde.

Kompletní program a možnost rezervace vstupenek najdete na webu festivalu.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *