Klikněte pro hledání

Kola

Nys předčil evropským titulem cyklokrosového supertátu. Česká juniorka Bukovská má stříbro

Sdílet

Možná až dnes vystoupil Thibau Nys z nechtěného, nezáviděníhodného, možná i nezaslouženého stínu otce Svena, cyklokrosové legendy. Evropský titul a dres s hvězdami ten táta nemá. A co na tom, že se za jeho časů o něj nejezdilo, pche!

Ve španělské Pontevedře to byl napínavý a těžký závod. Jelo se devět okruhů ve 24stupňovém teple v parku Illa das Esculturas na břehu řeky Lérez, okolo i diváci v plavkách, žádné bláto. Dlouho se had pouhých 23 jezdců moc nedělil. Vpředu s mírným náskokem jela sedmička, za ní další šestka i s Michaelem Borošem. Později na špici zbyla jen pětice, pak trojice.
Ve chvíli, kdy tři kola před koncem Eli Iserbyt zajel, bůhvíproč, do depa, Nys akceleroval a na zádech se mu udržel jen s vypětím všech sil domácí Felipe Orts Lloret. Devět vteřin už ztrácel čtvrtý Lars Van der Haar, pátý plápolal Niels Vandeputte. Průměr ukazoval 31 km/h, ale borci se vytáčeli ve vracečkách a vybíhali schody. Nys zaútočil, skákal překážky, nemilosrdně tahal. Orts vrtěl hlavou ze strany na stranu, ale držel se. Iserbyt už ztrátu nedotáhl.

V cílové rovince roztáhl stále teprve 21letý mladík Nys křídla a klouzal na nich radostně za triumfem. „Bylo to supertěžký, hodně rychlý. Těžko vymýšlet a držet nějakou strategii, bylo nutné reagovat na vývoj a neudělat chybu. Teprve když jsem se dostal do čela, mohl jsem závod kontrolovat podle svého. Zůstal se mnou ten nejlepší kluk, rozuměli jsme si a já věděl, že chce udržet jistotu pódia. Bude to nádhera už příští víkend vyrazit v tomhle dresu. Nemám slov,“ vykládal radostně do kamery Eurosportu s blond přelivem na čerstvém ježku. Až na stupních vítězů za doznívající belgické hymny se dojetím rozplakal.
Přitom ještě v pátek odjel tvrdý Koppenbergcross, kde však možná jen podvědomě šetřil síly. Orts Lloret, který získal pro Španělsko historické stříbro, se v ten čas už dávno připravoval doma. Přesto na Nyse dnes nestačil. „Čekal na správné okamžiky a udělal celý závod. Potvrdil svůj zabijácký instinkt. Je to skvělé povzbuzení pro celý náš tým, obejmu ho,“ rozplýval se Sven Nys.
Boroš zůstal ve skupince, jedoucí o šesté místo. V závěru se protlačil dopředu. „Na skutečný spurt mi už nezbylo sil,“ přiznal. Předjeli ho Francouz David Menut a Belgičan Gerben Kuypers. Přesto je osmé místo Borošovým druhým nejlepším výsledkem po sedmé příčce v Namuru před dvěma lety a příslibem v úvodu sezony. Tady za sebou nechal Laurense Sweecka nebo dvojnásobného evropského šampiona Michaela Vanthourenhouta i nastupujícího tulipána Pima Ronhaara.
Žen jelo pouze dvacet a bez Češek. Trio nizozemských favoritek se oddělilo až později, ještě v předposledním kole se znovu pohromadě drželo sedm dam. Zdálo se, že největší žízeň na vítězství má Ceylin del Carmen Alvarado, která jako jediná z nich chyběla na pátečním Koppenbergcrossu. Už už šla z finiše na první figuře do cíle, ale posledním šlápnutím ji předjela silnější Fem van Empel. „Myslela jsem si, že spurtuju proti Lucindě Brand a že vyhraju. Jenže Fem měla lepší sprint než já,“ říkala zlomená Alvarado. „Největší bitva v sezoně, jsem tak ráda, že se to povedlo,“ komentovala třetí titul evropské šampionky v řadě Van Empel!
Teď si odpočine, potrénuje a vyrazí až na světové poháry. Vypadá to, že její dominance z posledních dvou let se vrací. Co na to Puck Pieterse, která ještě do cyklokrosu nezasáhla? Třetí místo zatím patří právě Lucindě Brand, čtvrtá se držela čestně loni třetí Sara Casasola z Itálie.
Cyklokrosový program pokračuje o víkendu – v sobotu se jede Rapencross v Lokerenu (seriál X20 Trofee) a v neděli 11. třetí Superprestige v Nielu.

Historická medaile juniorky Bukovské

Mezi devět medailových zemí ze sedmi závodů mistrovství Evropy v cyklokrosu v Pontevedře ve španělské Galíciji patří i Češi. Zasloužila se o to ostravská slečna Barbora Bukovská, která v sobotu oslavila šestnácté narozeniny. Vítězka Olympiády dětí a mládeže na horském kole a třetí i na silnici. Teď zatím objev domácí cyklokrosové sezony se postaral o první evropskou medaili v této kategorii v historii.

Medaili tedy zařídily juniorky hnedle z rána. „Povedl se mi start, levé pole trochu zaspalo, takže jsem se dostala na první pozici. Cítila jsem se skvěle a snažila se udávat tempo, abych zúžila skupinu. Švýcarka Grossmannová mě ale v půlce předjela a závod se trochu zpomalil. V závěru jsem zkusila nastoupit, ale nevyšlo to a soupeřky mě dojely. Anja (Grossmannová) pak zaútočila a odjela nám, bylo těžké ji dostihnout, vyhrála zaslouženě. Nakonec se mi podařilo udržet stříbro, a jsem velmi spokojená,“ uvedla Barbora Bukovská.
„Měli jsme od juniorek očekávání, holky si to od začátku hlídaly. Amálku Gottwaldovou rozhodil drobný kontakt, kdy spadla a dojela šestá. Lucka Grohová měla problém s řetězem a s výsledkem (13. místo) není spokojená, ale jela dobře,“ doplnil reprezentační kouč Michal Bednář.

Mezi juniory při absenci nemocného favorita Kryštofa Bažanta vyhrál Mattia Agostinacchio, který se už podílel na italském zlatě v sobotní štafetě. Druhý z velkých favoritů Cas Timmermans z Nizozemska skončil až sedmý (-19), Tomáš Hájek jedenáctý (-56) ze 44 účastníků. „Mile nás překvapil v téhle konkurenci, takticky a v závěru zajel super, potvrdil dobré nohy ze štafety,“ ocenil trenér.
Druhé želízko žhnulo v závodě žen do 23 let v podobě obhájkyně bronzu a Královny české cyklistiky Kristýny Zemanové. Jenže neudržela se trojice Célia Gery (Francie), Marie Schreiber (Lucembursko) a Leonie Bentveld (Nizozemsko), které dojely v rozpětí čtyř vteřin. „Na startu jsem udělala chybu, když jsem se nechala zavřít a musela se dotahovat až ke konci druhého kola. Bylo to náročné a ztratila jsem hodně sil. Po měsíční pauze se cítím dobře, mohu se nyní vrátit k tréninku a věřím, že se to bude zlepšovat,“ komentovala svůj výkon. „Jsme od ní zvyklí na medaile, lehce zklamaná byla. Ale nejela špatně po těch postcovidových problémech. Pro Kateřinu Douděrovou to byl první start mezi 23, to je vždycky těžký, ale získala zkušenosti s lokty, tvrdším bojem o pozice i rychlostí,“ přidal trenér i k 15. místu druhé zástupkyně.
Mezi muži do 23 let vládl Jente Michels, mladý Begličan ze stáje Alpecin/Deceuninck. „Naši kluci začali dobře od startu, ale Vašek Ježek neměl nohy a uvařil se v teple (20.). Max Kerl zajel slušně (14.). Jednou zaváhal, mohl jet o desáté místo, ale dosáhl maximum,“ dodal Michal Bednář.
Česká výprava se vrací domů v pondělí večer letadlem. Další společnou akcí reprezentačního týmu bude až druhý světový pohár v irském Dublinu v prosinci (1.). Na ten první do belgických Antverp (24. 11.) pojede samostatně pouze elita, tedy nejspíš Boroš a Zemanová.

Medailové pořadí ME 2024

  1. Itálie 2-1-1
  2. Belgie 2-0-2
  3. Nizozemsko 1-1-2
  4. Francie 1-1-1
  5. Švýcarsko 1-0-0
  6. Španělsko 0-1-1
  7. Česko 0-1-0, Rakousko 0-1-0, Lucembursko 0-1-0
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *