Klikněte pro hledání

Běhy

Běžecký den v (brandýském) zámku a podzámčí se povedl náramně. S nejrychlejší ukrajinskou raketou

Sdílet

Renesanční sídlo posledního českého krále Karla I. Habsburského v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, jeho park i okolní polnosti přivítaly devátý ročník Městského běhu. K nezvyklé čtvrtmaratonské distanci (10,549 km) se přidala opět pětka a čerstvě i trojka.

Lehce přespětikilometrový okruh kousek severovýchodně od Prahy se vrátil k původní podobě. Mířil ze zámku na náměstí svatého Václava ve Staré Boleslavi, tady Šarochovou a Lázeňskou ulicí do Houšťky a přes Hluchov zdejší Alejí olympioniků s kortenovými plastikami zpět.

Vítězný čtvrtmaratonský zápis měl opět zahraniční stopu. Původem ukrajinský běžec Vitalij Reznik (Night Run team) ale žije už od třinácti v nedalekých Čelákovicích. „Běželo se pěkně, ale nohy jsem ještě cítil,“ přiznal. Však v nich měl pouze šest dní starý pražský maraton za 3:01. „Pořád měl náskok asi sto padesát metrů a ve druhém kole v Houšťce už jsem ztratil morál ho nahánět. Ale bylo to moc pěkný,“ komentoval rozhodující okamžik Jan Zahradník také ze sousedních Lázní Toušeň. Třetího muže, tentokrát Vojtěcha Opočenského (42:29), udolala stejně jako loni nejlepší žena Lucie Zázvorková.

Navzdory odlišné trati v téměř na vteřinu stejném čase (41:50, resp.loni 41:55). „Tentokrát jsem ráno před startem neběžela patnáct kiláků do práce, ale pětku na dráze,“ smála se navíc relativně čerstvá mamina, která v lize za Houšťku zvládne i oštěp nebo kladivo, když je třeba…  Druhá Kristýna Nouzová za ní zůstala osm minut (50:07), třetí byla Eva Souhradová (52:29).

Pětka byla nejpočetněji obsazená, triumf slavili Jaroslav Krbec (20:23) a Zuzana Žižková (BK České spořitelny, 22:58). V nabitém poli se ukázala řada místních sportovců, nemluvě o atletech i ligové basketbalistky Gabriela Špačková a spol., florbalisti, ale i členové Chládek Boxing Academy v čele s bývalým boxerským reprezentantem Zdeňkem a jeho ženou Markétou.

Početnou účastnickou skupinu si našla premiérová trojka, vítězi jsou Metoděj Tůma (12:59) a Nela Volfová (16:15). „Běžel jsem s dětmi, ale ony mi utekly,“ usmíval se táta Jaroslav Volf (16:18), olympijský medailista na divoké vodě. Syn Tomáš mu dal skoro minutu…

Segment, měřený asi třistametrový úsek od mostu po dlažbě vzhůru podél zámku, tuto vloženou atrakci, inspirovanou cyklistickými klasikami ve Flandrech proběhli nejrychleji Lucie Zázvorková (1:05) a loňský portugalský vítěz Ricardo Goncalves (1:07). Ten ovšem s bolavou patou doprovázel pouze syna na trojce. Ale naměřené časy najdete v aplikaci Strava a můžete se pokusit je vylepšit i v průběhu roku.

Slavnostní vyhlášení výsledků pojalo i družstva nebo nejlepší Brandýsáky-Boleslaváky (na královské trati Byamba Munkh-Ochir a Silvia Uradníková). Městský běh má tady zaděláno na příjemnou tradici. Znovu běželi i oba místostarostové Patrik Zandl a Jan Jirovský a i s dopoledním Matýskovým během se tady rozběhlo přes pět stovek párů nohou a v parku se dal strávit příjemně skoro celý den. Navíc stejně jako loni byl k dispozici zdarma hned vedlejší městský bazén.

Už teď zná termín na příští rok 17. 5. 2025 a startovné je k mání za mimořádně příznivé ceny.

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Václav Krejsa, krejsyfoto

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *