Klikněte pro hledání

Běhy

Dvojčata Edlmanova ovládla pražský maraton. Českou mistryní se stala pošesté 47letá Pastorová

Sdílet

Tak mění se generace na české maratonské špici? Po mistrovském pražském závodě platí odpovědi obě. Mezi muži ovládli stupně vítězů komplet nováčci s až senzačním šampionem Martinem Edlmanem. Naopak ženám kraluje Petra Pastorová, máma tří dětí, té je už sedmačtyřicet a vyhrála pošesté!

“Je to úplně skvělé. Tohle jsem si nepředstavoval ani v největších snech. Docela foukalo, rozběhl jsem to rozumně a tempo jsem dobře stupňoval. Když jsem viděl, že dobíhám Patrika Vebra a další Čechy, hodně mě to motivovalo,” radoval se 33letý mistr, který byl v cíli celkově devátý.

O dvě a půl minuty vylepšil osobák z loňské Valencie, ale jeho času chybí sice téměř deset minut na legendárního Róberta Štefka (2:12:35) z roku 2004, ale taková je aktuální realita. Uznání zaslouží ale jeho „negativ split“, druhou půlku běžel o víc než dvě minuty lépe než tu první. „Na 37. kilometru jsem šel do čela. Věděl jsem, že nemůžu jít v háku a ukázat slabost. Hnalo mě to dopředu a nakonec jsme zvládl i česko-slovenský souboj s Matúšem Hujsou.“

Hodně se připravoval s trenérem Martinem Cvetlerem v Livignu, kde strávil celkem šestadvacet dní. „Proběhlo to skvěle, byl jsem zdravý. A tady šel na čas, protože trať je náročnější než ve Valencii, loni jsem se tady protrápil. Půlmaraton v Pardubicích jsem běžel v únavě bez jiskry (1:12:05). Před maratonem jsme dali s bráchou nejtěžší trénink stupňovanou třicítku po 4:00, 3:50 a 3:40. Takhle by to mohlo jít. Trenér byl nadšený, sledoval mě v televizi, pokyny na trati jsem ani nepotřeboval. Škoda, že brácha ve finiši ještě nedotáhl to druhé místo,“ vyprávěl. Už se těší, jak oslaví titul – „čundrem po Dolomitech“. A pak se připraví na Berlínský maraton a znovu do Valencie.

Patrik Vebr (Škoda Plzeň), vítěz posledních dvou 1/2Maratonů Praha, dlouho vedl, ale při svém debutu nakonec skončil druhý (2:24:33). “Beru to jako malé vítězství, že jsem vůbec doběhl. Nesedlo mi to. Od šestého kilometrů mě bolel sedací nerv. Ale atmosféra byla výborná,” prohlásil. Bronz má Martinův bratr-dvojče Tomáš Edlman (2:24:34), který se držel až do třicátého kilometru. Oba jsou z pražské Slavie.

Jen těsně od dvanácté maratonské medaile čtvrtý skončil čtyřicátník Petr Pechek (2:24:44). Loni druhý spíše horský běžec Ondřej Fejfar doběhl pátý (2:26:25) před Tomášem Křivohlávkem (2:28:47). Sedmý skončil loni třetí Yann Havlena, ten už letos před měsícem běžel v Paříži za 2:24:03. Jiří Homoláč vzdal a povzbuzoval soupeře u trati, v cíli ani nevěřil, že by Martin Edlman mohl vyhrát… Výborně běžel Karel Tyrpekl, nedávný přední cyklista týmu ATT Investments (2:38:53). Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal dal maraton za 2:42:44 v 46 letech. Padesátníky vyhrál Martin Frelich za 2:44:16, čtvrtý skončil slavný železný muž Petr Vabroušek (2:53:07).

Je pochopitelné, že dvě nejlepší české běžkyně Moira Stewartová a Tereza Hrochová, které už mají jistou olympijskou kvalifikaci, neběžely a šetřily síly směrem k Paříži. Z nedávného top kvarteta Eva Vrabcová už vede běžce v RunCzech teamu a také Marcela Joglová už směřuje ambice jinam, vinou bolavého kotníku oznámila v 36 letech ukončení maratonské karéry.

I tak je ovšem výkon nezdolné Petry Pastorové (Seitl Ostrava) úžasný (2:47:03). Získala šestý titul, první v roce 2012, poslední před pěti lety, tím se stává rekordmankou. “Jsem obrovsky šťastná. Vzhledem k mému věku to bylo těžké, ale užívala jsem si to. První půlka se mi běžela hůř, ta druhá líp,,” řekla. Letos už běžela dva maratony – v únoru v Johannesbadu 2:49:55 a v lednu v Ostravě 3:27:23, loni jich dala pět, k tomu Cimrmanovu etapu MUM v Lomnici.

Stříbro vybojovala Eva Filipiová z Olympu Brno (2:49:35). Třetí v cíli byla těsně motolská lékařka Barbora Jíšová (2:49:40), která se až do poloviny držela s Pastorovou. Jíšová by aspoň brala prvenství v double s dubnovým půlmaratonem, kde doběhla třetí. Pod tři hodiny se vešly už jen Hana Homolková (2:54:21) a Tereza Kalousová (2:59:06).

Už 29. Pražský maraton vyhráli etiopští běžci Lemi Berhanu Hayle (2:08:44), vítěz Bostonského maratonu z roku 2016 a Bedatu Hirta Badane (2:23:41). Celkem vyběhlo přes osm tisíc účastníků, polovina ze zahraničí, dalších skoro 2300 v tradiční doprovodné rodinné míli. Ve finále Juniorského maratonu obstáli nejlíp studenti gymnázia, SOŠ a SZŠ z Jilemnice.

Kompletní výsledky jsou zde.

Foto: RunCzech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *