Klikněte pro hledání

Kola

Bikeři musejí zabojovat na rumunské Evropě o body pro olympijskou Paříž i bez Cinka

Sdílet

V rumunském horském resortu Cheile Gradistei nedaleko Brasova, tedy skoro v regionu hraběte Draculy, se koná tento týden Mistrovství Evropy horských kol v olympijském cross country, short tracku a štafetách. Podnik je výborně obsazený, jede se o olympijskou kvalifikaci a důležité body do národních rankingů. Českému týmu chybějí z důvodu nemoci hned tři důležití jezdci, Ondřej Cink, Patricie Srnská a Ondřej Novotný.

Špičkově připravený areál biatlonové arény a fascinující scenérie okolních hor tvoří kulisy evropského šampionátu. V početné nominaci trenéra Zapletala jsou nejenom všichni jezdci A týmu, ale příležitost dostávají i další závodníci. „Na Evropě se už několik let snažíme dát příležitost co možná nejširšímu týmu tak, aby i závodníci, zatím spíše republikové úrovně, získali potřebné zkušenosti z velkého závodu, ale i motivaci na sobě pracovat dál,“ přibližuje filozofii Viktor Zapletal.

Nechybějí všichni mladí jezdci, kteří se nedávno účastnili Světové MTB série v Brazílii. A je dobré dodat, že celá „brazilská“ devítka českých reprezentantů patří ve světovém rankingu k absolutní špičce, všichni totiž figurují ve svých kategoriích do 40. místa.

Nicméně nyní nastávají českému týmu krušné chvíle ohledně olympijské kvalifikace. Nemocný Ondřej Cink totiž už nestartoval ani v závodě Českého MTB poháru v Touškově, nyní mu budou chybět hned tři starty v Cheile Gradistei, kde mohl přidat konečnou bodovou jistotu pro start českého jezdce v Paříži.

Tíha bodové odpovědnosti tedy bude v případě týmu mužů viset na třiadvacítkáři Janu Zatloukalovi, který je druhým nejvýše postaveným Čechem v rankingu UCI. Nevyšly mu úplně podle představ závody v Brazílii a takticky chyboval i o víkendu v Touškově, to ho stálo nejenom mnohem lepší umístění, ale i důležité body. Sestava do 23 let bude dále oslabena o talentovaného Ondřeje Novotného, který onemocněl podobně jako Cink. A také o Patricii Srnskou, která tvoří bodový základ ženského olympijského týmu spolu s Jitkou Čábelickou a Adélou Holubovou.

„Ondřej nám bude velmi chybět, nedá se nic dělat, věřím, že Bobun ze sebe dostane maximum a konečně pojede to, na co má motor. Důležité pro nás bude také umístění štafety, které se rovněž započítává do olympijské kvalifikace. Díky bodům z Brazílie máme poměrně velký bodový odstup na další týmy za námi, ale musíme prostě bodovat, byť alespoň jedním člověkem a štafetou. V případě kvóty žen to vypadá mnohem nadějněji. Do rankingu se už dříve probojovaly třiadvacítkářky Adéla s Patricií, a i když Patricie vynechá i další závody a Brazílie jí navíc moc nevyšla, bodové příděly Adélky s Jitkou jsou nyní dostatečné pro téměř jistý start české reprezentantky v Paříži,“ přibližuje bodovou olympijskou alchymii trenér Zapletal.

V případě juniorů vzhlíží národní tým především k Davidovi Friedelovi, který ukazuje v posledních závodech skvělou formu, a k Amálii Gottwaldové. Oba se totiž dokázali umístit v posledním závodě Juniorské světové série v německém Heubachu do top 5. Překvapit mohou ale i talentovaní prvoročáci Kryštof Bažant, který se už letos stejně jako Gottwaldová, ukázal na mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, a Hanka Viková. Možná už ve čtvrtečním short tracku.

Nominace české reprezentace ME MTB 24

Junioři: David Friedel (Ostra/Multicraft Čeladná), Patrik Lienert Patrik (Rexonix/Kovo Praha), Kryštof Bažant (Cyklostar/Pirelli), David Vašut (Bike Pro Team)

Juniorky: Hanka Viková Hanka (Dukla Praha), Amálie Gottwaldová (CP Team), Kateřina Beyerová (Rouvy/Specialized)

U23 muži: Jan Zatloukal (Nutrend/Specialized SKR Racing), Jan Sáska (Subterra/Santa Cruz), Patrik Černý (Expres.CZ Kolín)

U23 ženy: Adéla Holubová (Rouvy/Specialized), Eliška Hanáková (Hanak sisters cycling academy), Spěšná Simona (jb Brunex/Superior), Nela Viktorová (Rouvy/Specialized)

Elite ženy: Jitka Čábelická Jitka (Gapp System/Kolofix)

Elite muži: Jan Škarnitzl a Lukáš Kobes (oba Gapp System/Kolofix)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *