Století u vody… Jak se KVS Praha stal sportovní institucí
Sdílet
Na břehu řeky u plata stojí maják. Vedle hřiště, sauna, ohniště, loděnice. O kus dál dřevěná plastika převozníka z českých bájí a pověstí kyne příchozím, na podstavci ji zdobí destičky se jmény olympijských vítězů a mistrů světa. Zdejších odchovanců a členů…
Klub vodních sportů (KVS neboli „Kvas“) v pražském Podolí tvoří unikátní oázu sportovní pospolitosti nedaleko centra metropole, pod Vyšehradem i s výhledem na Pražský hrad… Navzdory politickým režimům a náladám. Už několik generací. V těchto dnech slaví sto let existence, slavnostní program v loděnici proběhne 17. dubna od 17 hodin.
Tehdy 17. dubna 1924 založila klub skupina sportovců a kamarádů, kteří už několik let rozvíjeli na Vltavě vodáctví, jezdili na výlety a závodili. Od obce si pronajali zarostlou parcelu, kde postavili klubovnu, upravili pozemek, založili trávník, vysadili stromy a pořídili přistávací můstek. Za rok a kousek měli 51 členů a uspořádali první závody Měchenice – Praha. Některé z nich jste ještě donedávna v loděnici potkávali. Přišli posedět, pokochat se pohledy na řeku i na kus řeči.
Ano, „Kvas“ je místem setkávání. Slavných reků, čerstvých reprezentantů i nadšených nováčků. Kmetů, mužů i žen plných sil, nadějné mládeže i rozdováděných dětí. Profesí všeho druhu, které si dokáží vypomoct. Nejen na společných brigádách na zvelebení klubového areálu, který přestál i povodně. Ale předtím si dají pořádně do těla na vodě, na kole, při běhu nebo na lyžích. A nebojí se ani následných akciček, však tady je doma i kapela Černí šviháci. Loděnice je otevřena 365 dní v roce…
Listovat zdejší kronikou je studium dějin české kanoistiky a v posledních letech i dračích lodí. Nejvěhlasnější jména, která tudy prošla se jmenují Jan Brzák-Felix, Bohuslav Karlík, Josef Holeček, Alfréd Jindra (ano, ten, co o něm psal Ota Pavel), František Čapek, Bohumil Kudrna, Jiří Vrdlovec, Pavel Bednář, dvojka Jan Macháč-Viktor Jiráský, nebo Josef Dostál. I Martin Doktor tady zanechal viditelnou stopu.
Tým trenérů nyní cílí na výchovu mládeže a „krmivo“ pro elitní kluby a reprezentaci. V těchto kategoriích patří KVS pravidelně na tuzemské příčky nejvyšší. Často tu působí i zahraniční závodníci, propojení s tradicí české trenérské školy, pořádají se i soustředění třeba v Kalifornii. Jarní sezonu tu každoročně zahajuje Memoriál Karla Popela, na počest čestného předsedy KVS i mezinárodní kanoistické federace.
Městská část Praha 4 je na svůj klenot hrdá a ráda ho podporuje. Tak ať je další stovka stejně košatá a úspěšná!
Jedna z kronik ke shlédnutí zde.
Ten, jenž se dočkal pocty být součástí klubu KVS