Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

Století u vody… Jak se KVS Praha stal sportovní institucí

Sdílet

Na břehu řeky u plata stojí maják. Vedle hřiště, sauna, ohniště, loděnice. O kus dál dřevěná plastika převozníka z českých bájí a pověstí kyne příchozím, na podstavci ji zdobí destičky se jmény olympijských vítězů a mistrů světa. Zdejších odchovanců a členů…

Klub vodních sportů (KVS neboli „Kvas“) v pražském Podolí tvoří unikátní oázu sportovní pospolitosti nedaleko centra metropole, pod Vyšehradem i s výhledem na Pražský hrad… Navzdory politickým režimům a náladám. Už několik generací. V těchto dnech slaví sto let existence, slavnostní program v loděnici proběhne 17. dubna od 17 hodin.

Tehdy 17. dubna 1924 založila klub skupina sportovců a kamarádů, kteří už několik let rozvíjeli na Vltavě vodáctví, jezdili na výlety a závodili. Od obce si pronajali zarostlou parcelu, kde postavili klubovnu, upravili pozemek, založili trávník, vysadili stromy a pořídili přistávací můstek. Za rok a kousek měli 51 členů a uspořádali první závody Měchenice – Praha. Některé z nich jste ještě donedávna v loděnici potkávali. Přišli posedět, pokochat se pohledy na řeku i na kus řeči.

Ano, „Kvas“ je místem setkávání. Slavných reků, čerstvých reprezentantů i nadšených nováčků. Kmetů, mužů i žen plných sil, nadějné mládeže i rozdováděných dětí. Profesí všeho druhu, které si dokáží vypomoct. Nejen na společných brigádách na zvelebení klubového areálu, který přestál i povodně. Ale předtím si dají pořádně do těla na vodě, na kole, při běhu nebo na lyžích. A nebojí se ani následných akciček, však tady je doma i kapela Černí šviháci. Loděnice je otevřena 365 dní v roce…

Listovat zdejší kronikou je studium dějin české kanoistiky a v posledních letech i dračích lodí. Nejvěhlasnější jména, která tudy prošla se jmenují Jan Brzák-Felix, Bohuslav Karlík, Josef Holeček, Alfréd Jindra (ano, ten, co o něm psal Ota Pavel), František Čapek, Bohumil Kudrna, Jiří Vrdlovec, Pavel Bednář, dvojka Jan Macháč-Viktor Jiráský, nebo Josef Dostál. I Martin Doktor tady zanechal viditelnou stopu.

Tým trenérů nyní cílí na výchovu mládeže a „krmivo“ pro elitní kluby a reprezentaci. V těchto kategoriích patří KVS pravidelně na tuzemské příčky nejvyšší. Často tu působí i zahraniční závodníci, propojení s tradicí české trenérské školy, pořádají se i soustředění třeba v Kalifornii. Jarní sezonu tu každoročně zahajuje Memoriál Karla Popela, na počest čestného předsedy KVS i mezinárodní kanoistické federace.

Městská část Praha 4 je na svůj klenot hrdá a ráda ho podporuje.   Tak ať je další stovka stejně košatá a úspěšná!

Jedna z kronik ke shlédnutí zde.

Ten, jenž se dočkal pocty být součástí klubu KVS

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *