Klikněte pro hledání

Kola

Pražský pohár horských kol zahájil short track v teplotním rekordu    

Sdílet

Úvodní dva závody Pražského MTB poháru 2024 v areálu Traily Motol „Jízda pod napětím“ přinesly vysokou startovní účast ve všech vypsaných kategoriích a nezvykle teplé počasí. V divácky nejsledovanějším závodě mužů dominoval jak sobotnímu závodu XCC, tak i nedělnímu v olympijském cross country Jan Zatloukal, jezdec pořádajícího týmu Nutrend Specialized SKR Racing. Vítězkou spojené kategorie žen a juniorek v závodě XCC se stala Hana Viková z Dukly Praha. Nedělní XCO ovládla Karla Löffelmann (Česká spořitelna Accolade).        

Nový formát úvodního dvojzávodu horských kol Pražský MTB pohár, vzbudil v cyklistické komunitě značný zájem. Sobotní závod v short tracku byl vůbec prvním závodem XCC nejenom ve dvanáctileté historii seriálu, ale i prvním závodem XCC v Česku, uspořádaným v seriálu závodů pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem. Tedy od žáků až po Masters si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak náročný je závod XCC v kombinaci s následným závodem XCO.    

Jezdci, početné doprovody a diváci si zajímavý sobotní program užívali. Dopolední dětské závody vystřídala časovka na jedno XCC kolo, která definovala postavení jezdců v následujícím závodě XCC. Motolská trať splňuje všechny parametry pro závod XCC a je divácky atraktivní, takže se závod těšil bouřlivé a emotivní atmosféře. V hlavní kategorii mužů zvítězil „domácí“ jezdec a český reprezentant Jan Zatloukal. Druhý v cíli byl dobře jedoucí Filip Holub (Aspire Opportunity Brno) a třetí benjamínek v kategorii U23, loni úspěšný český junior Ondřej Novotný z Nutrend Specialized SKR Racing. Spojené kategorii žen a juniorek dominovaly talentované juniorky. Zvítězila Hanka Viková z Dukly Praha před Amálií Gottwaldovou (CP Team) a Nikolou Bradáčovou ACT Lerak Blansko.  

Nedělní závod v olympijském XCO dokonale prověřil připravenost jezdců na počátku sezóny. Náročná, technická trať motolských trailů v kombinaci s rekordními teplotami představovaly značnou fyzickou zátěž pro jezdce, což ještě více umocňoval sypký písčitý podklad horní části trailů, vyžadující maximální soustředěnost i odpovídající technickou dovednost.

V kategorii mužů si jeli ve „svém tréninkovém světě“ čeští reprezentanti Jan Zatloukal a Ondřej Novotný, pro které byl motolský dvojvíkend poslední tréninkovou prověrkou před odletem na světový pohár do brazilského Sao Paula. Projeli cílem společně a na stupně vítězů je doprovodil v cíli třetí Filip Holub, který dokázal porazit zkušeného Jana Vastla (N1 Team).

Mezi ženami zvítězila Karla Löffelmann před juniorkami Amálií Gottwaldovou a Hanou Vikovou.  Za zmínku stojí výkon talentované kadetky Lucie Grohové (Dukla Praha), která se v obou závodech dokázala pohybovat na čele startovního pole závodu žen a juniorek.

Závod juniorů byl, podobně jako závod juniorek, dalším v řadě generujících nominaci pro ME v rumunském Cheile Gradistei, které se letos uskuteční v časném termínu už počátkem května. Důvodem je olympijská kvalifikace. Sobotní i nedělní závod nejlépe zvládnul Patrik Lienert (Rexonix Kovo Praha), následovaný Davidem Vašutem (Bike Pro Racing) a Jakubem Mušálkem (Head Pro Team), kteří si své pořadí v nedělním závodě XCO vyměnili.   

Pražský MTB pohár 2024 bude pokračovat dvojzávodem na Zličíně ve dnech 27. a 28. duben. Sobotní závod bude zároveň i Mistrovstvím Středočeského kraje.  Pořadatelé z týmu Café Calabrone chystají pro jezdce překvapení v podobě významně pozměněné trati s celou řadou nových prvků, můžete se těšit…  

Výsledky 1. kola Pražského MTB poháru XCC zde.

Výsledky 2. kola Pražského MTB poháru XCO  zde.

Průběžné pořadíPražského MTB poháru po 2 závodech zde.

text: Viktor Zapletal, foto: Pavel Křikava

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *