Klikněte pro hledání

Běhy

Keňan Sawe dal pražskému půlmaratonu na nové trati i nový rekord. Nejlepšími Čechy jsou Vebr a Hrochová

Sdílet

Světový rekordman Sabastain Kimaru Sawe z Keni v sólovém běhu stanovil rekord závodu i svůj osobní a časem 58:24 se zařadil na dvanácté místo světových tabulek všech dob. Pořadatelé změnili trať, start a cíl 24. ročníku umístili k lávce HolKa na holešovické nábřeží Vltavy u tržnice.

Díky tomu se podařilo i navýšit kapacitu na rekordních 15 500 startovních čísel, která vyprodali běžci ze 115 zemí, více než polovina jich přijela ze zahraničí. Praha je součástí šestidílné série Superhalfs, jejíž ideje se zrodily právě tady. Ve více dvacetistupňovém teple bylo připraveno 21 tisíc litrů matonky ve 42696 lahvích, k tomu i 12 tisíc litrů ionťáku. Přesto musela Pražská záchranná služba vyhlásit na dvě hodiny mimořádná opatření traumaplánu, pořadatelé přiznali až sto lidí, vyžadujících ošetření.

Podobně jako loni Vebr utekl o nějakých padesát metrů bývalé runczechové jedničce Jiřímu Homoláčovi. Oba se připravovali opět v Keni, oba ale dosáhli horších časů než loni (1:06:05, resp. 1:06:21). „Bylo teplo, i když bych na něj měl být zvyklý. Nesedlo mi to, trápil jsem se, ale jsem rád za české vítězství. S Jirkou jsme běželi spolu asi na patnáctý a já jsem se pak vyvezl ještě dál a náskok na něj už udržel. Nová trať se mi líbila, měla méně kostek a foukalo i trošku do zad,“ řekl Patrik Vebr v cíli, kam dorazil jako třetí Evropan, absolutně čtrnáctý.

Homoláč zůstal téměř tři minuty za svým nejlepším časem. „Můj výkon vypadá skoro stejně jako loni, i když Patrik mi utekl trochu dřív. Nová podoba trati s průběhem centrem se mi líbila. Loni se mi pak po zbytek roku nedařilo, teď se zdá, že to jde nahoru,“ vyprávěl. V únoru už zaběhl lokální půlmaraton ve španělském Torremolinos za 1:08:55. „Chybí mi ještě trochu rychlost i v přípravě, potřebuju se vyšponovat. Ale dokážu trénovat, baví mě to a jsem zdravý. Snad to vydrží, limity se zbytečně nestresuju. Věřím, že to může být lepší,“ dodal zkušený běžec, který už trénink s Róbertem Štefkem jen konzultuje, ale ladí si ho sám. „Jak mi to nešlo, domluvili jsme se, že běhám víc podle pocitů. Slibuju si do toho, že mi forma vydrží déle.“ Hned za týden ho čeká mistrovský pardubický půlmaraton, takový rytmus mu vyhovuje, pak se začne směřovat k pražskému maratonu.

Třetí mezi Čechy skončil běchovický král Martin Zajíc (1:08:28), který loni na podzim dal už 1:04:28. Také on trénoval v zimě v Keni, stejně jako čtvrtý Zima a pátý Čech Novák, příprava tedy u celé české špičky velmi podobná

„Sawe nám všem ukázal, jak se tady dá běhat rychle,“ pousmál se ještě Homoláč. Keňan běžel půlmaraton poosmé, jeho nejhorší čas je 59:23. Do Prahy přiletěl přímo ze světového šampionátu v krosu v Bělehradě strávil více dní, běhal ve Stromovce, aby vyladil formu a nebál se ohlásit útok na rekord. Na trati se s ním od pátého kilometru neudrželi ani vodiči… „Jsem absolutně šťastný, co jsem dokázal. Trať byla rychlá a příjemná, Fanoušci mě hnali. Dostala mě znovu i krása města,“ prohlásil. Rekord závodu se mění po dvanácti letech.

Českým ženám vládla jasně a podle očekávání Tereza Hrochová. Začátkem roku se už dokázala kvalifikovat v Seville na olympijský maraton do Paříže, oproti loňsku ale běžela pomaleji (1:14:19). „Jedu z plného tréninku, navíc jsem na horách, kde každý druhý den ještě chumelí. Půlku závodu jsem měla stažené břicho, až pak se to zlepšilo,“ vysvětlila. Přesto je třetí Evropankou, celkově osmá.

Druhá česká zástupkyně byla Barbora Besperát, která si naopak o tři minuty vylepšila osobní maximum. Přitom úřadující mistryně světa z havajského Ironmana právě přijela z cyklistického soustředění na Mallorce. “Běželo se mi dobře, teplo mi nevadí. Bez pacemakera mého trenéra Tomáše Miky bych to asi nedala, poslední tři kiláky opravdu bolely. Splněný sen stát na stejném stupínku jako Jirka Homoláč,” rozplývala se. Na Mallorce naběhala za deset dní kromě kola asi sedmdesát kilometrů, což je na ni docela dost. Ale teď týden odpočinula. “Kdo ty seš, tebe já neznám,” ptala se jí Tereza Hrochová. Třetí doběhla Barbora Jíšová, lékařka z motolské nemocnice. Nejlepší dvě ženy dotáhl do cíle vodič – první byla Gete Alemayeuchová z Etiopie za 1:08:10.

Kompletní výsledky najdete na www.runczech.com

Foto: RunCzech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *