Klikněte pro hledání

Běhy Kola Lyže

Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Praha 14 vyhlásila nejlepší sportovce roku

Sdílet

Až z havajského Big Islandu přivezla svůj triumf nejlepší sportovkyně Prahy 14 za loňský rok. Vítězkou čtvrtého ročníku už tradiční ankety se stala Bára Besperát. Na společenském večeru v kulturním domě Kyje za ni převzal cenu manžel Tomáš, protože ona už se připravuje na další sezonu na Mallorce, odkud poslala zdravici…

Bára Besperát se stal mistryní světa v Ironmanu, na ďábelských distancích 3,8 km plavání – 180 km na kole – 42 km běhu ve věkové kategorii 30-34 let. Přitom se stará doma o rodinu a náklady skládá z domácího rozpočtu. Přitom svaz triatlonu ji nezařadil ani mezi tři nejlepší za loňský rok, přestože srovnatelný výsledek žádný jiný reprezentant nedosáhl… „Teď už musí pilně trénovat, protože jsme přestoupili mezi profesionály, kde bude ta úplně nejtvrdší konkurence,“ řekl Tomáš Besperát, který ji předá i obrázek od známého kreslíře Milana Kounovského. Rodinka bydlí v nedaleké Uhříněvsi, ovšem je členem týmu Mika training, sídlícího ve stejné ulici, kde proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků. Tomáš Mika před třemi lety získal trofej pro Trenéra roku.

V anketě hlasují dvoukolově zástupci všech sportovních klubů a oddílů z Prahy 14. Nejprve navrhnou širší nominaci a poté vybírají z pětic v šesti kategoriích. Tou sedmou je Hvězda roku, o níž rozhoduje široká sportovní veřejnost na kuponech z časopisu Čtrnáctka nebo mailem.

Cenu získal Ondřej Faltin, juniorský mistr Evropy v taekwon-du neolympijské federace ITF, který skončil ještě třetí v hlavním Sportovci roku. Nadějí roku je nyní jeho týmová parťačka Tereza Simandlová, dvakrát bronzová na evropském juniorském šampionátu.

Nejlepším týmem se stali softbalisté Spectra, loni čtvrtý tým ligy, aktuálně na třetím místě tabulky. Jeho hráči hostují i v elitních zahraničních klubech, Martin Ryšavý se stal dokonce nejlepším nadhazovačem turnaje ISC v Americe, kde hrál za Pueblo Bandits. Zápasy Spectra na Černém Mostě na Rajské zahradě začnou už v dubnu, v létě se tu chystá dokonce evropský Super Cup, přijďte fandit!

Trenéra roku si tentokrát odnesl jistě nejvyšší muž v sále Lukáš Kotlík, který dovedl šest svých svěřenců k medailím na mistrovství ČR v karate. „Sešla se nám velmi dobrá generace, ale věnujeme se i dětem, kteří si přijdou zkusit karate jednou za týden pro zábavu. Jsme moc rádi, že existuje tahle anketa, protože i pro ně je to motivace, že se o nich bude vědět,“ řekl. Nejlepším handicapovaným sportovcem byl zvolen stolní tenista Martin Lukáš, který hraje i druhou nejvyšší pražskou soutěž se zdravými.

Čtvrtého člena získala také Síň slávy sportu Prahy 14 za dlouholetý přínos. Profesor politické geografie a mezinárodních vztahů Milan Vošta hraje i v 62 letech stále pravidelně za béčko TJ Kyje a za více než 600 zápasů nebyl nikdy vyloučen! „Jde to, ale už se to musí hrát trošku jinak, chytře,“ usmál se na slova obdivu.

Stejný dres před časem oblékal i Jiří Zajac, starosta městské části Praha 14. „Vyzkoušel jsem tady hodně sportů, třeba i aerobic, ale teď jsem spíš příznivcem sportu, než jeho aktivním provozovatelem,“ dodal. Spolu s ním předával ceny i Peter Vološin, primátor partnerského východoslovenského města Snina.

A také šermíř Jiří Beran, který sice trénuje v Letňanech, ale žije na Černém Mostě, a dva dny před večerem se ve Tbilisi kvalifikoval podruhé v kariéře na olympiádu, tentokrát i s celým družstvem kordistů. Tady předvedl i živý souboj se svým kolegou Martinem Čapkem a ukázal, že je i ve 42 letech v báječné formě. To uznal i další rezident, moderátor Richard Samko, který podpořil lokální patriotismus účastníků akce. Nechyběla ani nadějná tenistka Tereza Valentová, Hvězda roku před dvěma lety, už finalistka juniorky US Open. Skvělé představení ukázaly i slečny z Alpha akrobatického rock´n´rollu, které se hnedle převlékly a došly si i pro ocenění mezi Týmy roku. Pořadatelé ocenili i nejlepšího obyvatele Prahy 14 na loňském Gladiatorovi – Veroniku Rožnovjákovou. Letos na podzim už bude tato kategorie vypsána v propozicích velkého překážkového závodu.

Po muzikálové zpěvačce Denise Wich pak všem zazpívala v křehkém a půvabném setu Anička Slováčková.

Tak zase za rok!

Text: Tomáš Nohejl, foto: Martin Wawrzyczek

Jak to viděla TV Praha. A taky etxra.cz.

Loňská reportáž je zde.

Sportovec roku Prahy 14 – 4. ročník 2023 kompletní výsledky

SPORTOVEC ROKU – Cena Decathlonu

 1. Bára Besperát (Mika training, triatlon) 65 bodů
 2. Ondřej Faltin (Sonkal, taeknwon-do) 63
 3. Matěj Ryšavý (Spectrum, softbal) 58,5
 4. Laura Žáčková (3B Sports, skateboarding) 57,5
 5. Kamila Brožovská – Cristian De Cillis (Astra, sportovní tanec) 41

TÝM ROKU – Cena maséra Karla Kuchynky

 1. Spectrum muži, softbal 73
 2. Théta juniorky Alpha, akrobatický rock´n´roll 67,5
 3. Neptun starší žákyně, umělecké plavání 63,5
 4. Tigers ženy, florbal 47
 5. TJ Kyje starší přípravka, fotbal 34

TRENÉR ROKU – Cena Euromedie

 1. Lukáš Kotlík (Kamiwaza, karate) 70,5
 2. Ondřej Lakomý (Spectrum, softbal) 66
 3. Roman Janeba (Tigers, florbal) 58,5
 4. Eva Píglová (Sokol Jahodnice) 51
 5. Kateřina Bártová, Jolana Semencová (Neptun, umělecké plavání) 39

NADĚJE ROKU – Cena NH hotel Praha

 1. Tereza Simandlová (Sonkal, taekwondo) 72
 2. Matyáš Dvořák (Kamiwaza, karate) 66
 3. Eliáš Lučanský (BubbleGym, sportovní gymnastika) 56,5
 4. Aneta Závěšická (Fit studio D, aerobic) 48
 5. Adinka Švarcová (Tigers, florbal) 42,5

HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU – Cena Ikasu suši Jahodnice

 1. Martin Lukáš (SK vozíčkářů, stolní tenis) 47
 2. Hana Lhotová (SK vozíčkářů, paratanec) 43
 3. Jana Pytelková (SK vozíčkářů, paraflorbal) 33

SÍŇ SLÁVY SPORTU PRAHY 14 (za rok 2023)

 1. Milan Vošta (TJ Kyje, fotbal) 62,5
 2. Kateřina Vostárková (Neptun, umělecké plavání) 58,5
 3. Jiří Mamica (Slavoj Hloubětín, tenis) 57,5
 4. Dana Hortová (Tigers, florbal) 54
 5. Petr Novák (Spectrum, softbal) 51,5

HVĚZDA ROKU 2023 – Cena městské části Praha 14, hlasování široké veřejnosti

 1. Ondřej Faltin (Sonkal, taekwon-do)
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *