Klikněte pro hledání

Kola

Také Pražský pohár horských kol zahájí short trackem

Sdílet

Úvodní závod Pražského MTB poháru 2024 v Motole, 6. a 7. dubna, začne netradičním způsobem, nicméně zcela v duchu novodobého pojetí závodů olympijského cross country, závodem short tracku.

Divácky atraktivní a rychlá disciplína, kde až do posledních metrů závodu není rozhodnuto o vítězi, následně stanoví pořadí postavení jezdců na startu nedělního závodu v olympijském XCO. „Závod XCC se týká všech závodníků, počínaje kategorií žáci I., žákyně I. a starších. Dopolední program dětských závodů se pojede na dětských okruzích v klasickém formátu,“ dodává šéf seriálu a reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Nový formát úvodního dvojzávodu horských kol pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem, Pražský MTB pohár, budí v cyklistické komunitě zájem. Pořadatelé se rozhodli využít vhodné parametry závodního okruhu Traily Motol – Jízda pod napětím a celé sobotní odpoledne tak bude věnováno short tracku. Účast v závodě XCC zajistí pořadí v kvalifikaci v individuální časovce na jeden XCC okruh, která bude vlastnímu závodu short tracku předcházet. Závod XCC se dosud v Česku jezdil pouze v případě závodů Mistrovství ČR a v rámci světového poháru v Novém Městě na Moravě. Zařazení short tracku do programu volnočasových závodů pro širokou veřejnost tedy představuje, z pohledu českého MTB, zajímavý mezník.      

Online registrace k závodům už běží, registrace bude uzavřena vždy dva dny před daným závodem, tzn. pro závod 1. kola Pražského MTB poháru 2024 ve čtvrtek 4.4. ve 14.00 hodin. Následující den, tj. v pátek, organizátoři zveřejní startovní listiny jednotlivých kategorií a přesný čas startu každého jezdce v individuální časovce na jeden XCC okruh. Startovní odstupy mezi jednotlivými jezdci v časovce budou činit 15 až 20 sekund podle celkového počtu přihlášených jezdců. Do následného závodu XCC postupuje 42 jezdců s nejlepším časem, kteří budou řazeni po sedmi na start, podle dosažených časů. Registrace pro nedělní druhé kolo seriálu bude ukončena v pátek 5.4. ve 14.00.

„Trať závodu short tracku XCC kopíruje motolský, vyzkoušený, zaváděcí okruh pro závod XCO. Je charakterizovaný širokou stopou s možností předjíždění i více jezdců v celé své délce. Uprostřed okruhu je umístěno dvojité technické depo. Na trati jsou zastoupeny všechny prvky moderního XCC – rovinaté úseky, stoupání i technické pasáže. Zajímavost závodu umocňuje skutečnost, že celá trať je divácky přehledná z prostoru startu a cíle a diváci i trenéři tedy mohou sledovat průběh závodu z jediného místa, včetně všech detailů,“ vysvětluje Zapletal.

Výsledky závodu XCC budou bodované a dekorované stejně jako všechny ostatní závody Pražského MTB poháru dle rozpisu. Mimo tradiční vyhlášení budou pořadatelé udělovat i ocenění nejrychlejšímu závodníkovi časovky v každé kategorii. A pozor, pokud se některému z jezdců, podaří správně tipovat vůbec nejrychlejší čas dne časovky na jeden XCC okruh, získá startovné zdarma pro 3. kolo Pražského MTB poháru, které se uskuteční na Zličíně v sobotu 27. dubna.       

Rozpis závodů Škoda Pražského MTB poháru 2024 zde

Propozice pro 1. kolo Škoda Pražského MTB poháru 2024 závod XCC, zde a časový program 1. kola zde

Propozice pro 2. kolo Škoda Pražského MTB poháru 2024 závod XCO, zde a časový program 2. kola zde

Termíny Pražského MTB poháru 2024

sobota   6. dubna  XCC    Traily Motol             

neděle   7. dubna  XCO   Traily Motol               

sobota 27. dubna XCO    Bike Arena Zličín       

neděle 28. dubna XCO    Bike Arena Zličín      

středa 1. května   XCO    Kbely                         

neděle 8. září        XCO    Libuš                         

foto: Pavel Křikava      

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *