Klikněte pro hledání

Běhy

Kbelská 10 mění trať a navyšuje kapacitu. Standardy ale zachovává. Ty nejvyšší

Sdílet

S pozměněnou tratí, ale trvale vysokým standardem závodnického servisu i doprovodného programu. Palestra Kbelská 10, vyhlášený otvírák běžecké sezony na severovýchodním kraji Prahy, je tady. Tradičně první březnovou sobotu. Letos 2. 3.

Startuje se jako obvykle v posledních letech na hlavní Žacléřské ulici v kbelském Centrálním parku. Odtud Hornopočernickou přes železniční přejezd až na kruhovou křižovatku v Satalicích. „Na žádost obce, aby se nemusel tolik omezovat provoz, se přesouváme na vedlejší ulici K Radonicům. Ta vede souběžně s oborou, a pak se napojí na známý okruh, vedoucí do Vinoře,“ vysvětluje ředitel závodu Tomáš Mirovský. Ve Vinoři vznikne nová kapsa až před farou, po mírném stoupání okolo zámku se pokračuje po cyklostezce zpět do Satalic, zde se ulicí U čističky dostane k atraktivní pasáži pod navigačními světly letiště. Poslední kilometr vede podél železniční trati. „Asi o polovinu se zkrátí finální úsek za tunýlkem v Kbelích. Po výběhu z něho tedy do finiše zbyde asi dvě stě metrů,“ ukazuje Mirovský.

Tím pádem se pro doprovodné aktivity, stánky partnerů, občerstvení i masáží nebo diagnostiky ještě více využijí prostory parku. Zrovna v těchto „ušetřených“ místech bývá nejsušší povrch. „Trať dostala novou certifikaci Českého atletického svazu, je přesně změřená na 10 kilometrů. Vypadá, že takhle zůstane,“ dodává ředitel. Není to úplná rovina, převýšení činí 43 metrů, na rekordní mety se tady tolik necílí. Limit činí 90 minut.

Zato pořadatelské zajištění je opravdu špičkové. Přitom už podvacáté (běží se 38. ročník) drží režii studenti soukromé sportovní Vysoké školy Palestra, sídlící právě v Kbelích. „Studenti druhého ročníku to mají v osnovách, pracují pod vedením dvanáctičlenného týmu zaměstnanců a absolventů školy,“ vysvětluje Mirovský.

Kbelská 10 neláká na prize-money v cíli, ale ve školní linii pravidelně na akademické tituly mistrů republiky v silničním běhu. Loni vyhráli Moira Stewartová (33:33) a René Sasyn (31:18). Ze zvučných jmen jsou už nyní na startovní listině Gabriela Veigertová, Luboš Gaisl nebo Daniel Noah. Objevit by se měl i bývalý přední cyklista Karel Tyrpekl, nyní komentátor Eurosportu, triatlonista Vojtěch Bednarský a pak také studenti Palestry v čele s Veronikou Šípovou, basketbalistkou USK, bronzovým kanoistou z londýnské olympiády Lukášem Trefilem a členem bronzové lyžařské štafety z olympijského Vancouveru 2010 Jiřím Magálem.

Závodní kapacita narostla oproti vyprodanému loňsku o 200 startovních čísel na 1500. Víc už se ani v budoucnu pravděpodobně nebude navyšovat. Zaprvé, aby zůstal zachován závodnický komfort. Zadruhé, běžecký boom uplynulých let, který dokázal přilákat až dva tisíce účastníků, už pominul. Už popáté proběhne registrace v partnerských obchodech Decathlonu, vždy od 14 do 20 hodin, ve čtvrtek v OC Letňany a v pátek na Černém Mostě. Takhle se odbaví až polovina závodníků, což výrazně odlehčí sobotnímu rannímu shonu. Běžet můžete nejen desítku a pak přihlásit i čtyřčlenné družstvo, ale i štafetu na úsecích 6 + 4 km, dopoledne změří síly a nasají závodnickou atmosféru děti všech kategorií na tratích od 50 do 900 metrů na okruhu v Centrálním parku. Doprovodný program nabídne hodně z oblasti wellness, na něž se VŠTVS Palestra hlavně zaměřuje.

Palestra Kbelská 10 zahajuje zajímavou desítkovou jarní trilogii, která pokračuje následující sobotu na silnici v Pečkách a pak ještě tu další v terénu Trailem Praha na Petříně.

Reportáž z loňska je zde.

Více na www.palestrakbelska.cz

Foto: Petr Váňa

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *