Klikněte pro hledání

Kola

Den plný (nejen cyklokrosových) emocí i s prezidentem. České medaile, fenomenální jízda Van der Poela a Štybarovy slzy

Sdílet

Jako jednoznačný dominátor, nebo spíše chladnokrevný kanibal, se předvedl na táborském blátě v poslední den mistrovství světa Mathieu van der Poel. „Celou zimu jsem směřoval k tomuto závodu. Jsem spokojený,“ konstatoval suše v cíli, kde získal šestý titul mistra světa. Už jen jeden mu schází k dorovnání rekordmana Erika de Vlaemincka. Jh jízdu sledoval i český prezident Petr Pavel.

Muži elite: Van der Poel a titul číslo 6

„To jediné mě v cyklokrosu ještě motivuje, abych začal znovu v zimě závodit,“ prohlásil pak později v cíli, přestože ještě minulý víkend tvrdil, že ho rekordy nezajímají. Van der Poel už jako první vystřelil ze startovní čáry, vjel do terénu a nekompromisně začal odkrajovat metry od soupeřů. Po třetím ze šesti kol měl 30 vteřin náskok, po čtvrtém 45, v tom poslední zvolnil. Do cíle dojel s úsměvem a ukázal s díky na svůj stroj, který ho donesl k 13 výhrám v zimě. Ze 14 možností, kromě Benidormu, kde spadl, dojel pátý a vyhrál Wout van Aert. Ten už tady sice chyběl, ale jak se ukázalo, včera si na jeho kole aspoň jela pro titul Fem van Empel.

„Přistoupil jsem k tomu uvolněně, což byl ten nejlepší způsob, jak se a tak velký závod připravit,“ řekl ještě van der Poel. Bylo to tedy jeho nejsnažší vítězství na mistrovství světa? „To je těžké říct. Loni to bylo s Woutem (van Aertem) mnohem těžší. Ale musel jsem přece porazit všechny nejlepší závodníky ze světového poháru a ti byli přece také ve formě. Neriskoval jsem, závodil jsem kontrolovaně. Bylo by hloupé, přijít o titul vinou hloupé nehody nebo defektu. Na konci se vždycky počítá ten duhový dres, dlouhodobé žebříčky nemůžu skloubit se silniční sezonou.“ Někdy v listopadu tedy nejspíš znovu vyrazí do cyklokrosového bláta. „Musím to všechno naplánovat, a to nemůžu jen já sám, nedá se přijet jen na mistrovství světa. To číslo De Vlaemincka je něco, o čem se mluví i desítky let po jeho kariéře. To mě zaměstnává, to se počítá,“ dodal.

Na druhém místě zůstal s náskokem Joris Nieuwenhuis, bývalý mistr světa do 23 let, který tak postříbřil výtečnou sezonu po návratu ze silnice. „Jsem šťastný. Jakmile Mathieu ujel, zůstal jsem v klidu, věděl jsem, že nemohu přetáhnout svoje tempo. Ale stejně jsem jel trochu víc, protože jsem chtěl, aby mezera za mnou byla co největší,“ řekl.

Jedinou dospělou medaili pro belgickou supervelmoc získal Michael Vanthourenhout, který zůstal zavřený po startu. V Táboře už vyhrál titul mistra světa do 23 let i světový pohár… Čtvrtý dojel zklamaný Pim Ronhaar, který se dlouho přetahoval s Vanthourenhoutem. Pátý tak nějak akorát Eli Iserbyt, celkový vítěz letošního světového poháru i Superprestige. „Už jsem prázdný, na víc nebylo, kde brát,“ přiznal. Lars van der Haar už už dotahoval čtvrtou pozici, ale přetrhnul řetěz. „Nikdy se mi to ještě nestalo,“ soptil, když skončil 15. (-3:32).

Boroš vyrazil dobře, v druhé části dokonce předjel i Nyse a mířil za šestým místem se dvěma Belgičany v zádech. V závěru mu ho sice sebral Jens Adams, ale skončil jako první závodník mimo Nizozemsko a Belgii. Dojel sedmý, což je vyrovnané jeho nejlepší umístění na mistrovství světa z lucemburského Bieles 2017, a také nejlepší výsledek sezony. „Poslední dva roky jsme směřovali všechno sem. Jsem rád, že to vyšlo i bez technických problémů. Závod jsem si užil na maximum, dal jsem do toho všechno. Takové podmínky jsem tady ještě nezažil,“ řekl táborský rodák a rezident, člen týmu Elkov/Kasper.

Další táborský občan Adam Ťoupalík a bývalý dvojnásobný medailista z mládežnických kategorií na mistrovství světa, dojel 27. (-6:26), čímž svůj plán na top 15 nenaplnil.

Štybar vyjížděl z předposlední šesté řady, bojoval na trati i v 38 letech statečně jako za starých časů, i když tentokrát na konci třetí desítky. Poslední metry v terénu si však užíval, mával divákům, usmíval se, než ho v cílové rovince přemohly slzy. Za cílovou čárou, kterou protnul jako 31. (-7:02), objal syna Lewise a slíbil mu: „Teď už budu víc s tebou,“ a rozbrečel se. „Byl to velký cyklista, něco jsme spolu zažili. Doufám, že si spolu ještě vyjedeme, bydlíme kousek od sebe,“ loučil se s ním Van der Poel.

A pak už vypuknul na pódiu happening. Štybar se chopil mikrofonu. Medaile předávala Kateřina Nash, viceprezidentka UCI a dvojnásobná medailistka z mistrovství světa v cyklokrosu, která zrovna tady v Táboře v minulosti medaili nezískala.

Dvě české naděje proměnily očekávání v medaile, které doslova vytáhly z mazlavého blátivého prejtu v táborské Komoře. Kryštof Bažant z Jizerských hor, získal bronzovou juniorskou. A Kristýna Zemanová z Kosmonos dosáhla mezi nadějemi do 23 let dokonce na stříbro, čímž vylepšila svoji loňskou bronzovou bilanci z mistrovství světa i Evropy.

Junioři: Bažantova juniorská radost po šesti letech

Bažant vyrazil v nejpočetnějším poli šampionátu mezi 74 jezdci sebevědomě. Sice mu ujela dvojice favoritů Aubin Sparfel a Stefano Viezzi, ale on se dlouho statečně přetlačoval s Keije Solenem, kterého letos dokázal porazit jen jednou. V polovině závodu mu začal lehce odjíždět, jenže před posledním kolem utrpěl Sparfel těsně za depem defekt zadního kola a musel jet dlouho na prázdném. Tím se propadl až na čtvrtou pozici. Vedení uhájil zítra 18letý Stefano Viezzi z Itálie před dotahujícím nizozemským silničářem Solenem (-9). Bažant udržel třetí místo (-31). Sparfel, který letos vyhrál 12 závodů, a stal se tady hrdinou zlatého finiše francouzského týmu, už neměl víc sil (-48). Druhý nejlepší český junior byl 34. Jan Janout (-5:36).

Bažant tak navázal na stříbro Tomáše Kopeckého z nizozemského Valkenburgu 2018. „Nechal jsem tam všechno, bylo něco úžasného slyšet své jméno na slavnostním vyhlášení a mít medaili na krku,“ řekl 16letý spíše biker z týmu Cyklostra/Pirelli Jaroslava Žitného. „Start se mi povedl, pak to byl jeden z nejtěžších závodů, co jsem absolvoval. Jelo se strašně pomalu, bláto se všude lepilo, bolely mě nohy. Asi sto metrů před cílem jsem začal věřit, vždyť stát se může cokoliv a víc už to opravdu nešlo.“

Ženy do 23 let: Zemanová vykročila z bronzového stínu

Také Zemanové se start povedl, hnedle byla vpředu. Podle očekávání však brzy ujela mistryně Evropy v silniční časovce a předloňská juniorská šampionka v cyklokrosu, 19letá Zoe Backstedt. Jako obvykle se po svižném začátku propadla, tady až příliš a rychle, Marie Schreiber z Lucemburska. Zemanová se po celý průběh závodu naháněla s Leonie Bentveld, pátou ženou celkového pořadí světového poháru. Když už to vypadalo, že ztrácí, naopak zaútočila a na druhý pokus získala rozhodující náskok. Druhé místo (-44) je potvrzením výborné sezony a vylepšením oproti loňsku – i když po zlomenině žebra chyběla obhájkyně Shirin van Anrooij. Zemanová může jet U23 i za rok, zkompletuje medailovou sbírku? Velice dobře zde zajela i bikerka Simona Spěšná, dlouho se pohybovala okolo šesté pozice, skončila na 12. místě (-3:24).

„Je to neskutečné, tolik jsem chtěla před domácími fanoušky medaili. Teď ji mám, ale patří i jim. Když odjela Zoe (Backstedt), viděla jsem, že se Marie (Schreiber) zlomila. Pak jsem si vyhlédla místo, kde bych chtěla zaútočit a vyšlo to. Ani jsem nevnímala bolest, ale ani jsem si nedokázala představit, jak těžké tady bude bláto,“ vyprávěla nadšená Královna české cyklistiky.

„Odstartovala jsem famózně, ale asi to trochu přepálila. Ale zezadu to jinak nešlo. Jsem šťastná, diváci byli ještě lepší než v Novém Městě na horských kolech. Cyklokros se mi moc zalíbil a chci v něm pokračovat,“ dodal Spěšná.

„Měl jsem dobrou sezonu a chtěla jsem ji zakončit vítězstvím tady, proto jsem byla docela nervózní. Bylo to hodně těžké, na mnoha místech se muselo skoro zastavit, tím to taky bylo zábavné. Jsem ráda, že se mi to podařilo,“ usmívala se novopečená šampionka, dcera známého švédského spurtera Magnuse, po waleské mamince, závodící za Velkou Británii.

Cyklokrosová sezona ještě nekončí, zbývá poslední Superprestige (celkoví vítězové už jsou Iserbyt a Alvarado) a dva závody ještě nerozhodnuté X20 Trofee.

Medailové pořadí MS

1Nizozemsko 3-3-2, 2. Francie 2-0-0, 3. Británie 1-2-0, 4. Itálie 1-0-0, 5. Belgie 0-1-3, 6. Česko 0-1-1, 5. Slovensko 0-0-1.

Kompletní výsledky zde nebo na www.uci.ch.

Zpravodajství MS den 1 zde.

Zpravodajství MS den 2 zde.

foto: Filip Bezděk

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *