Klikněte pro hledání

Kola

Van Empelová dorostla v cyklokrosový fenomén. Nejlepší české umístění na domácím mistrovství světa zajistila (zatím) juniorka Douděrová

Sdílet

Odměklá trať, kde bláto vytvořilo prejt, přesně jak předpokládal šéf okruhu na táborské Komoře, dávný medailista z mistrovství světa David Kášek… První ji v sobotu na 75. světovém šampionátu projely juniorky jen natřikrát, pak chlapci do 23 let, nakonec elití ženy. Tituly berou favorité Célia Geryová z Francie, Tibor del Grosso a Fem van Empelová z Nizozemska. Kateřina Douděrová zajistila pátým místem dosud nejlepší české umístění.

Juniorky: Třetí medaile pro Slovensko

Teprve 18letá Célia Geryová vyhrála v zimě tři světové poháry a teď v Táboře už druhé zlato, neboť včera jela týmovou štafetu. Ještě v posledním okruhu bojovala společně ve trojici s Cat Fergusonová z Velké Británie a Viktórii Chladoňovou ze Slovenska. V závěrečné tahové rovině v terénu se však nadělily a na asfalt už vjížděly s odstupem. Slovensko získalo třetí cyklokrosovou medaili v historii samostatného státu. „Měla jsem dobrý start, ve fyzických částech jsem nebyla nejlepší, nevím proč, ale v technické pasáži v posledním kole jsem získala. Diváci byli skvělé, je to neuvěřitelné. Po vítězství ve světovém poháru to byl můj poslední cíl. Teď chci jezdit na silnici,“ řekla šampionka.

České naděje držela nejvýš Kateřina Douděrová, loňská vítězka celého českého poháru, jezdila i čtvrtá a dojela na výborném pátém místě. „Myslela jsem na top deset, protože se mi poslední dobou nejezdilo moc dobře. Jsem šťastná. Jezdilo se mi tady líp než při mistráku, kdy to bylo zmrzlé. Bylo to těžké, dala jsem do toho všechno. Fanoušci mi pomohli, že jsem vůbec necítila, že mě bolí nohy,“ vykládala radostně dívka, která je v juniorkách druhým rokem. Ještě Amálie Gottwaldová skončila devátá. „Dnes to bylo těžší než včera, nejelo se mi tak dobře. Získala jsem spoustu zkušeností a příští rok chci zaútočit na medaili,“ dodala 16letá cyklokrosařka.

Muži do 23 let: Pět českých pádů

Také v kategorii mužů do 23 let bylo vidět šest českých dresů. Jenže pět se ušpinilo hned v prvním pádu při vjezdu do terénu. Slušně se rozjel jen Václav Ježek, ale postupně se prosíval dozadu až na 23. příčku. Naopak biker Jan Zatloukal postupoval ze sedmé startovní řady vpřed a dotáhl to až na 18. místo jako nejlepší Čech. „Nebylo to ideální, musel jsem zastavit, pak kupil jednu chybu za druhou. Chtěl jsem víc, ale beru to, atmosféra byla super,“ hodnotil Zatloukal.

„Od rána jsem se necítil, hluboké bláto není pro mě. Odstartoval jsem dobře a vyhnul se pádu, ale brzy jsem cítil, že mi nohy netočí. Diváci byli skvělí, nic jsem nemohl vypustit,“ dodal Ježek.

Nizozemský šampion Del Grosso potvrdil očekávání a „přezlatil“ loňské stříbro. „Podmínky byly velmi těžké, nedostal jsem žádný dárek,“ povídal. „Byl to můj cíl před sezonou, a proto pro mě tenhle titul znamená hodně. Vždycky jsem o tom snil a jsem rád, že jsem toho dosáhl zrovna tady. Užil jsem si to.“ Za ním si pro medaile s odstupem dojeli dva Belgičané, kteří už prohánějí elitu, Emiel Verstrynge a Jente Michels.

Ženy: Druhý titul pro Van Empelovou

Jako bezbolestná vrtačka… Tak snadno působila jízda a zdolání soupeřek v podání Fem van Empel. Jen šest dní zůstala 21letá nizozemská dáma bez duhového trikotu, než ho po zásluze znovu oblékla. Závod elitních žen na světovém šampionátu v cyklokrosu měl jednoznačný průběh.

Její první soupeřku udolala těžká viróza už před startem, škoda. Oznámil to včera večer Lars Boom, šéf jejího týmu SD Worx. Kata Blanka Vas z Maďarska ukázala minulou neděli v Hoogerheide výtečnou formu, jediná mohla rozbít nejen nizozemskou hegemonii na pódiu, ale možná i prohnat van Empel. Zbytek velké čtyřky to totiž nedokázal…

První odpadla Ceylin del Carmen Alvaradová. Vítězka letošních seriálů Superprestige a světového poháru. Dlouho jezdila se Sarou Casasolovou z Itálie, v závěru uhájila čtvrtou pozici. Na páté místo se ještě protlačila koncem zimy rozkvétající belgická naděje Laura Verdonschotová.

Druhá se držela dlouho Puck Pietersová. Před startem natáčela videa z trati, hrozila, že bude skákat obávané překážky… Ale ve druhé polovině jako by jí došly síly po nemoci, kterou překonala minulý týden. Jako jediná z nizozemsko-světového čtyřlístku si na velký titul musí ještě počkat. Houževnatá Lucinda Brandová si dojela pro stříbro, už svou sedmou medaili z mistrovství světa v řadě, a prohodily si tak loňské pořadí.

Van Empelová jezdila jistě, klidně a nekompromisně. Nebezpečné úseky raději slézala, nepotřebovala riskovat, výkonnostně soupeřky převyšovala, brzy měla jasný náskok – po druhém ze čtyř okruhů 35 vteřin, v cíli 1:20 minuty. Stala se teprve pátou ženou v historii (od roku 2000), která má víc než jeden titul (Vosová 8, Kupfernagelová 4, Cantová 3, Leboucherová 2). Na rekordmanku Marianne Vosovou, která letošní cyklokrosovou sezonu zrušila, jich ještě šest chybí, ale to vůbec nemusí být nedostižná meta, pokud u cyklokrosu vydrží… Van Empelová vyhrála 20 z 18 závodů zimy, kdo jiný by si titul zasloužil víc. „Celou sezonu jsem dělala vše pro tenhle závod. Bylo to zvláštní den, všechno klaplo tak, jak mělo. Jsem šťastná, protože to není jen moje vítězství, ale celého týmu Fem, lidí okolo mě, kteří mi pomáhají,“ říkala.

Nikola Nosková se pohybovala na začátku třetí desítky, ale před půlkou závodu při výměně kola odstoupila. Terezy Tvarůžková a Vaníčková nedojely do konce, byly staženy o kolo zpět 28. a 29., za nimi jen další tři účastnice.

Medailové pořadí zemí po 2. dni MS: 1. Nizozemsko 2-1-1, 2. Francie 2-0-0, 3. Británie 0-2-0, 4. Belgie 0-1-2, 5. Slovensko 0-0-1.

Zpravodajství z prvního dne je zde.

foto: Filip Bezděk, Jan Brychta

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *