Klikněte pro hledání

Kola

Boroš dorovnal Štybara sedmým cyklokrosovým titulem. Zemanová dotáhla hattrick

Sdílet

Mistrovský výkon předvedl Michael Boroš na domácí trati v Táboře a získal sedmý český titul, čímž se vyrovnal legendám Šimůnkovi a Štybarovi. Zvýšil i skóre vzájemných soubojů se Zdeňkem Štybarem na 13:9. Mezi ně se dostal na druhou příčku Adam Ťoupalík, další táborský šampion. Očekávání se naplnila mezi ženami: Kristýna Zemanová získala suverénně třetí titul mistryně v řadě. Stříbro si zajistila první věkem dospělá Nikola Nosková, bronzovou medaili 19letá bikerka Simona Spěšná.

„Náročný závod, nebylo to vůbec jednoduché. Jsem rád, že se to povedlo,“ říkal v cíli obhájce titulu. „Nebylo to o výkonnosti, ale o chybách, snažil jsem se je nedělat a to se podařilo. Trať se hodně změnila, začala povolovat, a dělal se i led, místy byla až nesjízdná. Jsem rád, že jsem si ji vyzkoušel naplno. Uvidíme, jaké tady bude za tři týdny počasí na mistrovství světa. Raději bych měl tepleji a víc bláta,“ dodal.

První metry rozjel Borošovi týmový parťák Jakub Kuba z Elkov/Kasper. Brzy pak poodjelo kvarteto Boroš, Maximilian Kerl (AŠ Mladá Boleslav), Štybar (v dresu vlastního Štybar týmu s duhovými manžetami a límečkem) a Adam Ťoupalík v nové kombinéze TDT-Unibet. Naopak problémy zbrzdily hnedle zkraje Jana Zatloukala (Specialized/Nutrend) a Šimona Vaníčka (ČEZ Tábor). Jakub Říman (DK Bikeshop) bojoval s pády na překážkách.

Vpředu zbyla brzy trojice bez Kerla, čelo tahal Štybar, Boroš se držel vzadu. Čtvrtý bojoval výborně osamocený Pavel Jindřich (ČEZ Tábor). Ve třetím kole rozjel tempo na špici Boroš. Štybarovi spadl na jednom horizontu řetěz, ztratil dvacet metrů. Přestože Boroš zkoušel ujet, Štybar riskantním skokem přes překážky díru zalepil.

Štybar řešil posunutá řídítka se servisem, ale Ťoupalík se smekl v zatáčce a zbrzdil i Boroše. Při pádu ulomil pravou páku a začal ztrácet. Do depa zamířili všichni tři, ale rozdělili se.

Boroš upaloval v čele, borci za ním se snažili, ale brzdily je technické chyby – Štybar nezvládl překážky, Ťoupalík podruhé spadl, když už už dotahoval Boroše. Do posledního kola byly mezi nimi rozdíly 11 vteřin. Boroš náskok ještě lehce navýšil, podal skutečně vyzrálý výkon.

Jak popsal chybu Adam Ťoupalík? „Začal jsem šlapat dřív, než jsem měl a na blátíčku uklouzl. Jel jsem pak chvíli bez zadní brzdy a přehazky. Dotahoval jsem, ale možná jsem chtěl moc a udělal další chyby. Bory ukázal, jaký je kvalitní závodník. S výkonem jsem spokojený, pojal jsem závod možná až moc namotivovaně.“

Zdeněk Štybar se spokojeně usmíval: „První český bronz má pro mě taky cenu. Po dlouhé době na namrzlé trati to pro mě bylo náročné, ale nebylo to tak špatný.“ Pak uznal, že měl potíže. „Měnil jsem řídítka, musel jsem si nechat odfouknout gumy. Technické problémy k závodění patří. Věděl jsem, že je tady potřeba rychle naskočit na kolo po schodech, to se mi jednou nepovedlo. Bory má skvělou formu, zato já když naberu ztrátu, těžko se mi to dojíždí, už nemám tu výbušnost. Ale jel jsem až do konce a moc jsem si to užil.“

Směrem ke světovému šampionátu vyhlíží s nadějí. „Kondičně na tom nejsem špatně, pořád mi chybí trochu technika. Musím se ještě sžít s tratí. Budu tady teď tři dny s reprezentací, pak si odjedu na týden na Mallorkum abych doladil detaily. Potom si odpočinu a doladím detaily na mistrovství světa,“ doplnil plány.

V kategorii do 23 let skončil za mistrem Jindřichem druhý Václav Ježek (Brilon) a třetí Jan Zatloukal (Specialized/Nutrend).

Mezi juniory vyhrál favorit Kryštof Bažant (Cyklostar/Pirelli) před Patrikem Lienertem (Rexonix Kovo Praha) a Davidem Friedelem (DK Bikeshop).

Kompletní výsledky najdete zde.

Jasný triumf Zemanové, stříbro bere silničářka Nosková a bronz bikerka Spěšná

„Po startu jsem hned najela na první místo a soustředila se je na sebe, to se povedlo. Bylo to v klidu a pohodové. Na trati se hodně vyskytovaly ledové plotny a koryta, náchylná na defekty, bylo potřeba pořád hlídat stopu a zůstat ve střehu. Vyzkoušela jsem si okruh v závodním tempu, to jsem ráda. Do mistrovství světa ještě potrénuju, zregeneruju a musím zůstat zdravá,“ řekla šampionka.

Na společném startu elite a do 23 let bylo dvanáct dam. Z první řady vyrážely Zemanová (Brilon), Julia Kopecky (AG Insurance/Soudal Quickstep) nebo 40letá rekordmanka, osminásobná mistryně Pavla Havlíková (Lawi junior), ale také Simona Spěšná (švýcarský jb/Brunex) nebo Nikola Nosková (Cofidis), před osmi lety stříbrná na světovém šampionátu do 23 let, která po cyklokrosové pauze touží po startu na domácím mistrovství světa. Po nemoci naopak chyběly dvě holky Brilonky – nemocná Bára Jeřábková a Kateřina Hladíková po covidu.

Čekala je hodně tvrdá zmrzlá trať, v okolí pocukrovaná sněhovým popraškem. Zemanová začala v klidu, ale jednoznačně dávala najevo suverénní převahu. V závěsu se držela jen chvíli Kopecky, pak jela větší skupinka. Z ní se vydala dopředu i po úvodním zaváhání s nakopáváním tretry Nosková s další třiadvacítkou Spěšnou. Kopecky však spadla a s ohnutými řídítky musela běžet k depu. Tím její šance na stříbro padla, dojela devátá (-6:20).

Po druhém kole vedla Zemanová před Noskovou o 33 vteřin. Ve třetím činil rozdíl 38. O třetí místo se honily Spěšná s Nikolou Bajgerovou (Mat Atom Wroclaw), která i v nepříjemném mrazu zahodila rukavice. V dalším průjezdu cílovou linií narostl náskok Zemanové na 50 vteřin, v cíli činil 1:12 minuty. Bronz bere Spěšná, dcera bývalého českého reprezentanta na horských kolech Milana, která si už v sezoně zkusila dva závody v Belgii, Superprestige a Loenhout.

„Jsem docela spokojená, nečekala jsem, že bych mohla bojovat takhle o medaili. První kolo jsem byla promrzlá a dost holek mě zablokovalo, ale pak jsem se dostala dopředu a jela si svoje tempo,“ komentovala Nosková. Před vánoci už trávila čas na soustředění se silničním týmem Cofidisu, kde získala angažmá, takže v sezoně stihla jen tři cyklokrosy. „Nebudu se speciálně připravovat už ani teď, jedu znovu na tréninkový kemp s týmem. Ale táborská trať je výkonnostně spravedlivá, a pokud pojedu, po polovině závodu z toho můžu jen těžit,“ doplnila.

Také Simona Spěšná byla nadšená. „Moc se mi to líbilo, i když zmrzlé podmínky nemám moc ráda. Jenom jsem si na schodech odřela koleno. Atmosféra byla pěkná už teď, ani si neumím představit, jaké to bude na mistrovství světa,“ hlásila.

Také ona má cyklokros jako doplněk pro hlavní horská kola, přes zimu jede jen šest nebo sedm závodů. „Musela jsem si odpočinout, naskočila jsem až na přelomu listopadu a prosince, beru to tréninkově. Zpočátku jsem měla problémy v zatáčkách, abych nechala kolo jet, a neprobržďovala je, také mi chybí víc intenzity. Vím, že se to teď nesmí přehánět. Ale v týmu jsou rádi, že jsem vidět,“ usmála se. Pro zajímavost: jela na gravelovém rámu Superior X-Road. Teď se vrací za tréninkem do Calpe a chystá se na světový pohár do Benidormu.

Souboj jedenácti juniorek pro sebe rozhodla těsně Amálie Gottwaldová (CP team) před loňskou vítězkou celého českého poháru Kristýnou Douděrovou (Jaroslav Kulhavý Cycling team), kterou trápily technické problémy. Bronz bere spokojená Anna Hezinová (Doltcini/Watersley).

Kompletní výsledky zde.

foto: Jan Brychta

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *