Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

7 nejčernějších jihotyrolských aneb Ještě víc lyžařského adrenalinu…

Sdílet

Nejen pro vyspělé lyžaře tohle může být výzva doslova jako hrom. Mezi desítkami vyhlášených sjezdovek s kulisami Dolomit, přírodní památkou UNESCO, jsme pro vás označili sedm nejstrmějších sjezdovek v Jižním Tyrolsku!

Získáte zde ještě větší dávku adrenalinu než na jiných, kromě jiného. Kolik jste jich už sjeli? A zvládli byste je všechny za jeden lyžařský výlet? Teoreticky ve dvou dnech i s přemístěním to je reálné…

1. Trametsch

Tohle je také nejdelší sjezdovka v Jižním Tyrolsku, měří 9 kilometrů a překonáte 1400 výškových metrů z vrcholu v 2446 metrech. Najdete ji v areálu Plose nad Brixenem/Bressanone, kousek od brennerské dálnice, užijete si i výhledy na Dolomity. V černou se mění až ve druhé části, ovšem zůstává zároveň velmi pestrou a zábavnou. V magických borovicových lesích ale najdete i několik 62% úseků.

2. Hernegg

Oblíbený solitér Kronplatz poskytuje výzvu 5 černých… A do ní patří Hernegg, možná jako král. Vždyť měří 5 kilometrů a zdá se téměř nekonečný. Spouští se od vrcholu v 2275 metrech směrem k Rieschachu/Riscone (1298 m). Když vám zbydou síly, můžete se při jejím zdolávání kochat pohledy na Alpy i Dolomity a ještě vdechovat vůni borovic vůkol. V létě tu vede také báječný bike trail, který stojí za to.

3. Erta

Černá Erta se tyčí nad St. Vigil/San Vigilio na „malém Kronplatzu“ a patří také do sestavy Black Five. Vede z Piz de Plaies (1650 m), měří 1,3 kilometru a pravidelně se na ní jezdí obří slalom světového poháru žen. Místy má až 60% sklon. Ale vedle teď čerstvě připravili ještě prudší Soregu, tam chtějí dostat ještě prestižnější závod mužů.

4. Piculin

Název pochází od „piccolo“, malý, sjezdovka měla původně jen přiblížit areál Kronplatzu silnici do Alta Badie, kam vás teď dopraví skibusy za dvacet minut. Ale dvoukilometrová stěna z Piz de Plaies (také nástup v St. Vigil) do Piculinu, San Martina, po celý den vystavená slunci, se stala nejobávanější sjezdovkou nejen v tomto resortu. Začátek vypadá snadno, až romanticky, ale zlomí se místy až na 72 %, převýšení činí 507 metrů. A stále jedete jaksi našikmo, takže levá noha trpí náročnější zátěží.

5. Gran Risa

Alta Badia, kde tepe srdce Ladínů, je pyšné na svoji Gran Risu, kde se každoročně jezdí světový pohár mužů ve slalomu a obřím slalomu. Vystoupáte nejprve na vrchol Piz La Ila k proslulému baru Moritzino a od něho zamíříte dolů do údolí do Villy 1,2 km dlouhým padákem. Svah bývá po většinu dne i v části obklopené lesem, ponořen ve stínu, proto se tu často objevují ledové plotny. I tak stojí za pokus o rekord, aspoň osobní.

6. Saslong

Vyhlášené údolí Val Gardena/Gröden nabízí vyhlášený klenot Saslong, dějiště jednoho z top mužských sjezdů světového poháru planety. Musíte vyjet na vrchol Ciampinoi (ano, najdete zde i známou rybí restauraci, navštěvovanou hvězdami showbyznysu) ve výšce 2249 metrů. A pak se spustíte na 3,1kilometrovou trasu směrem k Santa Cristině. Po stometrovém sešupu se už mezi stromy její sklon mírně narovná.

7. Holzriese I a II

Se sklonem 77 % v pasáži těsně pod horizontem je Holzriese nejstrmější sjezdovkou v celé Itálii. Najdete ji schovanou nenápadně pod rodinným meeting pointem u sněhuláků těsně nad Sextenem/Sestem v areálu 3 Zinnen/3 Cime Dolomites. Vyjeďte gondolou z Bad Moos na Rotwand/Croda Rossa. Jedničku dojedete dolů v klidu po modré. A když se spustíte po dvojce, už se vám nikdy žádná pista nebude zdát prudká.

Foto: Deigo Moroder/Saslong, Freddy Planinschek/Kronplatz, Flavio Prinoth/Plose, www.wisthaler.com

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *