Klikněte pro hledání

Kola

RoadCup 2024 rozšiřuje program. Premiéru obstará Náměšť, přibyde i horská L´Etape

Sdílet

Radost ze silniční cyklistiky a zájem o poměření sil v závodech podporuje a následuje už sedmý ročník RoadCupu, pohárového propojení oblíbených podniků. Co přináší letos nového, na co se můžete těšit? Každopádně na rozšířenou nabídkou.

„Těší nás zájem účastníků i organizátorů, zkrátka, že jezdí víc a víc lidí. A to si ještě Temelín a Dukovany dávají prozatím pauzu. V organizačním týmu jsme se poradili a vyhodnotili nápady, už se pilně chystáme na rozjezd,“ říká Simona Davídková z pořadatelského týmu.

Vypadá to na dvojnásobnou dubnovou premiéru, prvním závodem seriálu bude Náměšť nad Oslavou v režii zkušených matadorů z Favoritu Brno. „Poptali nás sami, inspirovalo je propojení českého poháru a hobby závodu z loňských Pekel severu. Okruhová, pro začátek snazší trať,“ představuje nového člena společenství.

Následovat bude double víkend s Pekly severu v půvabném Českém Švýcarsku. „Loni jsme měli úspěch. Dopoledne pojedou hobíci, po obědě na stejné trati elita. Závody jsou zapsány ve více ligách, díky tomu byla účast bohatá už při prvním ročníku a lidi se už v průběhu roku poptávali, jak to bude letos. Máme připraveno 400 čísel a čipů, uvidíme, zda se všechny využijí. Číslo platí společně na oba dny, jen jednotky si ho vzali pouze na neděli,“ vysvětluje Davídková, která je tady i přímou organizátorkou a navazuje na rodinnou tradici.

Po dvou letech se (snad) vrátí Kraslický šíp v Krušných horách. Ale mají tam stále rozkopané silnice a čekají, jak dopadne zima. „Snaží se, jednají s obcemi, řeší případné objížďky. Chtěli by moc, věříme, že to vyjde,“ drží palce celý tým RoadCupu.

Následují už zavedené kombinace maratonů a kratších tratí na obnovených Sudetech a v Beskydech. Tam oslaví třicáté narozeniny na možná nejhezčích trasách celého seriálu. Nechybí ani gravelovka Tour de Brdy.

Zůstává i vyhlášený Krakonoš z Trutnova na Pomezky, Pražskou boudu atd. Při kolizi termínů s českou L´Etape dokonce dostal přednost především vzhledem k tradici, ale i z důvodu, že řada pravidelných účastníků RoadCupu pro vysoké startovné L´Etape vynechávala. Vzhledem k dohodám s KRNAPem dodrží Krakonoš obvyklý termín druhého červnového víkendu, ale česká verze L´Etape, která se podle pořadatelů vzhledem k dalším akcím v Praze a okolí posunula o týden dopředu, tam bude chybět. Nahradí ji alespoň prázdninová horská verze v Prachaticích. A po loňském povedeném vstupu bude v programu opět i slovenská L´Etape z Bratislavy do Karpat. Ostatně spolupráci s RoadCupem odkývala i mocná ASO.

Následuje druhá gravelovka Lawi tour. Klasický Tour de Zeleňák oslaví dokonce čtyřicítku a jeho dvě trati se budou počítat do dvou různých žebříčků (MaratonCup i RoadRace). Závěrečnou tečku obstará městská korida v Hradci Králové, ochutnávka kritéria i šance dobrat ještě poslední bodíky do celkového pořadí.

V RoadRace se počítá ze 13 závodů 9 nejlepších výsledků, kratší závody mají poloviční hodnocení, aby zůstala zachována co největší objektivita při celoročním hodnocení. V MaratonCupu se ze 7 závodů započítává 5 nejlepších výsledků. Naopak v Superpoháru se oceňuje výdrž a píle, neztratíte jediný bodík! Stejně jako loni pak v jednotlivých závodech mohou naskočit (a vyhrát samozřejmě) i eliťáci, ale do celkového pořadí nebudou zařazeni. „Jsou na to stále různé názory, ale tohle řešení vyhovuje nejvíce organizátorům,“ hájí rozhodnutí Simona Davídková.

Slavnostní vyhlášení loňského ročníku proběhne jako obvykle na březnovém veletrhu For bikes v Praze. Ale letos se chystá novinka – na podzim 2024 by měla společenská akce a neformální setkání proběhnout v Trutnově v nových prostorách firmy Kasper, vytrvalého podporovatele cyklistiky.

Ambasadorem seriálu se stává bývalý československý reprezentant Ján Valach, jeden ze šéfů týmu RRK Group/Pierre Baguette/Benzinol. Ano, toho, jehož barvy oblékne legenda Peter Sagan. Vezme ho někam s sebou? „Záleží na vývoji jeho kvalifikace na olympiádu na horských kolech, ale nabízí se to a my doufáme, že se to povede,“ usmívá se Simona Davídková.

Je třeba připomenout, že RoadCup má letos ještě konkurenci v podobě nového třídílného seriálu Road Classic. Ten však jedním podnikem na Pálavě  kanibalizuje ve stejném dni navíc ještě nedalekého Mamuta, který drží tradiční datum. „Jsme rádi za každý dobrý cyklistický závod a víme, že s termíny je to složité. Ale tenhle přístup nepovažujeme za seriozní,“ mrzí organizátory už zaběhlého seriálu. Bohužel promotér komerčního seriálu (se startovným až 3990 Kč na jeden závod…) se podobně zachoval už dříve na běžecké scéně.

Tak vzhůru na osvědčený RoadCup!

RoadMarathon Cup 2024

18. 5. Sudety tour 170 km (2162 m)

25. 5, Mamut tour 170 km (3250 m)

15. 6. Krakonošův cyklomaraton 135 km (2494 m)

29. 6. Beskyd tour 163 km (3100 m)

17. 8. L´Etape horská Prachatice 102 km (1700 m)

25.8. L´Etape Slovakia 112 km (1700 m)

7. 9. Tour de Zeleňák 106 km (1380 m)

ze 7 závodů se započítává 5 nejlepších výsledků

RoadRace 2024

13. 4. Náměšť nad Oslavou 60 km (810 m) krátká

20. 4. Peklo severu I 62 km (1050 m) krátká

21. 4. Peklo severu II 51 km (1000 m) krátká

8. 5. Kraslický šíp 87 km (1410 m)

18. 5. Sudety tour 101 km (1321 m)

25. 5. Mamut tour 90 km (1250 m)

8. 6. Tour de Brdy 67 km (1252 m)

15. 6. Krakonošův cyklomaraton 93 km (1613 m)

29. 6. Beskyd tour 121 km (2000 m)

25. 8. L´Etape Slovakia 60 km (900 m) krátká

1. 9. Lawi tour Classic 95 km (850 m)

7. 9. Tour de Železňák 54 km (690 m)

8. 9. Ráfkárna Hradec Králové 54 km (0) a 24 km (0) velmi krátká

ze 13 závodů se počítá 9 nejlepších výsledků, označení krátká je za poloviční body

Superpohár RoadCup 2024

hodnotí se všechny výsledky, do pořadí budou zahrnuti ti, kdo odjedou aspoň čtyři závody

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *